Veysel Kaplan'a tazminat ödenecek

2012 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanını protesto ettiği gerekçesiyle ceza alan Eğitim-Sen'in eski şube başkanı Veysel Kaplan açtığı davayı kazandı.

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi'nin geçmiş dönem başkanlığını yapan, kentin yakından tanıdığı eğitimci Veysel Kaplan hakkında bugün Resmi Gazete'de Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'ndan önemli bir karar yayımlandı. Eğitim-Sen, 4+4+4 eğitim sistemi hakkında 2012 haziran ayında o dönemin Milli Eğitim Bakanı'nın konuşmasını alkışlı protesto ederek dinlememişti. Yaşanan bu olayların ardından Veysel Kaplan ve yanında bir diğer eğitimci E.V. hakkında soruşturma başlatılmış, kınama cezası verilmesi istenmişti. Ancak Veysel Kaplan'ın sicil durumu göz önünde bulundurularak bir alt ceza uygulandı ve uyarma cezasına karar verildi.  

TAZMİNAT ÖDENECEK

Bu kararın üzerine Veysel Kaplan hakkında verilen disiplin cezasının iptali istemiyle Kocaeli 2. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme 10.09.2013  tarihinde bu davayı reddetti. Veysel Kaplan sendika kararı üzerine Milli Eğitim Bakanı'nın telekonferans konuşmasını dinlememesi ve alkışlı protesto etmesi nedeniyle disiplin cezası ile cezalandırılmasının örgütlenme özgürlüğünü ihlal ettiğine ilişkin davasında uzun süre mücadele verdi.  Veysel Kaplan'a örgütlenme özgürlüğünün ihlali nedeniyle yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararları karşılığında 3 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

06 Kasım 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?