Brothers Trio konseri müzik sınıfı kazandırıyor

Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği’nin Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle düzenlediği organizasyonla ‘Brothers Trio’ grubu müthiş bir konser verdi. Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği Başkanı Dr. Mehmet Salıcı çocukları küçük yaşta müzikle tanıştırarak, yeteneklerini ortaya çıkarmak istediklerini, konsere en çok katılım sağlayan okula müzik sınıfı açacaklarını söyledi.

Diren Çelik
Diren Çelik Tüm Haberleri

Çocukların eğitimlerine yönelik projeleri hayata geçiren Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği, Dünya Çocuk Hakları Günü’nde İzmit’te Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde ‘Brothers Trio’ konseri ile müzik tutkunlarına güzel bir gece yaşattı. Geceye, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Candemir, Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hasan Terzi, Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği Başkanı Dr. Mahmet Salıcı ve 7 ortaokuldan çok sayıda öğrenci ile velileri katıldı.

Salon tıklım tıklım dolarken, ‘Brothers Trio’ üyelerinin keman, viyola ve viyolonsel ile seslendirdikleri eserler beğeni ile dinlenildi. Gecenin sonunda salonu dolduranlar ellerinde Türk bayraklarıyla hep bir ağızdan büyük bir coşkuyla Gençlik Marşı’nı söyledi.

MÜZİK SINIFI AÇILACAK

Dr. Mehmet Salıcı, konsere en çok katılımı sağlayan okula müzik sınıfı açacaklarını belirterek, “Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz iki ayaklı projede Brothers Trio’nun üstün performansıyla coşkuyla kutlanan konsere en fazla katılım oranı olan ortaokula Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği olarak modern bir müzik sınıfı açma taahhüdünü verdik. Venezuela’da ki El Sistema modelinden İzmit’e uyarladığımız projede amacımız çocuklarımızı küçük yaşta müzikle ve sanatla buluşturup yeteneklerini ortaya çıkarmak, çocukların müzikle kendini ifade etme gücüne kavuşmasını sağlamak.” dedi.

‘ÇOCUKLARA İMKAN VERİLDİĞİNDE MÜTHİŞ ŞEYLER BAŞARACAKLARINA İNANIYORUZ’

Çocuklara imkan verildiğinde müthiş şeyler başaracaklarına inandıklarını ifade eden Dr. Mehmet Salıcı, şöyle konuştu:

“Venezuela’da 1990’larda çocuk suç oranının yüksek olması üzerine 10 yılda yaklaşık 1.5 milyon çocuk prefabriklerde enstrüman eğitimi almış, çocukların sosyal aktivitelere katılımıyla, onları kapıda bekleyen aileler sevgi bağıyla kaynaşmış, çocukların aileleriyle iletişimleri artmış, madde bağımlılıkları azalmış ve suç oranı yarıdan fazla azalmış. Bizler çocuklara imkan verildiğinde müthiş şeyler başaracaklarına inanıyoruz. Gazi Mustafa Kemal bu yüzden ülkemizi çocuklara ve gençlere emanet etmiştir. Kurulduğumuz günden bu yana iyilik felsefesinden sapmadan ‘birileri yapar zaten’ diyerek değil de, ‘biz yapalım’ diyerek hareket ediyoruz.”

Dr. Mehmet Salıcı, Dünya Çocuk Hakları Günü mesajı olarak da çocuklara, “Başarılı bir doktor olabilirsiniz, başarılı avukat, müzisyen de olabilirsiniz ancak her şeyden önce iyi birer insan olun.” dedi

06 Kasım 2019 - Kültür & Sanat

Muhabir Diren Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?