Plajyolu hattının test sürüşü Büyükakın'dan

Akçaray Tramvay Projesi kapsamında hatta dahil edilen Plajyolu bölümü test sürüşü bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın tarafından gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi, Otogar ile Sekapark Eğitim Kampüsü arasında vatandaşa hizmet veren Akçaray Tramvay Hattı’nı Sekapark’tan Plajyolu’na kadar uzatma işlemini tamamladı. 2,2 km olan yeni hatta çalışmalar tamamlanmaya devam ederken hattın Plajyolu bölümünün deneme sürüşü de bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın tarafından gerçekleştirildi. Vatman koltuğuna Başkan Büyükakın’ın oturduğu deneme sürüşünde AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Büyükşehir Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcıları Doğan Erol ve Hasan Aydınlık, AK Parti İzmit Belediye Meclis Üyesi Mustafa Soydabaş, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney yer aldı. Test sürüşünün ardından açıklamalarda bulunan Başkan Büyükakın, “Bütün bunları alt alta koyduğumuzda zannediyorum ki 100 bin rakamlarına 2025’e geldiğimizde ulaşmış olacağız. Tramvay hattı 2035’de erişilmesi gereken rakamlara aslında 2025’de erişmiş olacak” dedi.

 “ŞEHRİMİZE KONFOR GETİRDİ”

 Test sürüşünün tamamlanmasının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Büyükakın, “Tramvay şehrimize ulaşım sisteminde çok ciddi bir konfor getirdi. Hem güvenli hem de hızlı ulaşım sağlama açısından halkımız tarafından beğeniyle karşılandı. 2017 Ağustos’tan itibaren sistematik çalışmaya başladı. O günden bugüne kadar 23 milyon yolcu taşıdı. Hat çok uzun olmamasına rağmen bu rakam inanılmaz. 23 milyon yolcu taşınması günde 50 seferle de en çok gün içi yolcu taşıma sayımız 54 bin.  İlk başladığımız yıl itibariyle hedefimiz 14 bindi.14 bin yolcu taşıma 2035 yılına geldiğinde de 70 bin yolcu taşır diyorduk. Sadece 2 yılda günlük 54 bin yolcu rekoruna ulaştık. Bugün denemesini yaptığımız hat Pazartesi’den itibaren vatandaşımızın hizmetine açılacak” dedi.

“HATTI KURUÇEŞME’YE UZATACAĞIZ”

Devamında Büyükakın, “Bu rakam bizim toplu taşımada gitmemiz gereken yeri gösteriyor. Biz de tüm gücümüzle raylı sistem hatlarımızı arttırmaya çalışıyoruz. Plaj yoluna geldik buradan Kuruçeşme merkeze kadar tramvay hattını uzatacağız. Onun çalışmaları şu an yürütülüyor. Projeler bittikten sonra ihaleye çıkacağız. 2020 yılı içinde bunun da ihalesi yapılıp inşaat çalışması başlar diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“ELİ KULAĞINDA DİYEBİLİRİM”

Büyükakın, “Ondan sonraki hedefimiz biliyorsunuz şehir hastanesi hattını hızlı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor. Orada günlük 50 bin ziyaret bekleniyor. 50 bin günlük yolcu sayısını raylı sisteme dönüştürmeden toplu taşımayla yapmamız halinde o bölgede bir trafik yükü oluşur. Eğer hastaneye yolculuğun konforlu olmasını istiyorsak o hattı bir an önce yapmamız gerekiyor. Proje çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz başlayacağız. Eli kulağında diyebilirim” dedi.

“HEDEFİMİZE 2025’TE ULAŞACAĞIZ”

Devamındaki tramvay güzergahlarına de değinen Büyükakın, “Ondan sonraki güzergahımız ise yeni adliyenin yapılacağı Alikahya bölgesine, stadyuma doğru olacak. O da bizim üçüncü safhada yapacağımız iş. Böylelikle aslında şehir merkezindeki toplu taşımayı da rahatlatmış olacağız. Bütün bunları alt alta koyduğumuzda zannediyorum ki 100 bin rakamlarına 2025’e geldiğimizde ulaşmış olacağız. Tramvay hattı 2035’de erişilmesi gereken rakamlara aslında 2025’de erişmiş olacak. Bu da gösteriyor ki bizim gerekli çalışmaları çok daha detaylı ve çok daha hızlı yapmamız gerekiyor. Zaman ilerledikçe raylı sistem yatırımlarının önemi daha iyi kavranacak. Bazen yapım aşamasında zorluklar olabilir. Zorluklar olduğunda vatandaşlarımız ne gerek vardı diyebilir ama burada da liderlik gerekir. Onun da bütün sorumluluğunu almış insanlar olarak üstlenmemiz gerekir. Şehrimizin geleceği için o sorumluluğu da alırız" ifadelerini kullandı.

“MUTLU ŞEHİRİN GÖSTERGESİ”

Büyükakın’ın ardından söz alan AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, “Kocaeli mutlu şehir olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Mutlu şehrin en önemli göstergelerinden biri de toplu ulaşımdır. İnsanların sağlıklı bir şekilde en kısa ve ekonomik olarak istedikleri yerlere ulaşabilmeleri önemli. Bu anlayış içerisinde çalışmalarını yürüten Büyükşehir Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

05 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?