CHP’liler danışmada Sarıbay’a yüklendi

CHP İl Danışma Kurulu Toplantısı, Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Danışma kurulunda söz alan partililer, il başkanı ve yönetimini eleştiri yağmuruna tuttu. Kürsüye çıkan partililer, 31 Mart seçimleri sürecinde yaşananlar ve kısa tutulan konuşma süresinden ötürü İl Başkanı Cengiz Sarıbay’a yüklendi

-Pınar GÜL TARHAN- 

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) İl Danışma Kurulu Toplantısı, Sabancı Kültür Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirildi. Toplantıya İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Haydar Akar, İl yöneticileri, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, Başiskele İlçe Başkanı Arif Gökyıldız, Çayırova İlçe Başkanı Çetin Harmanacı, Körfez İlçe Başkanı Cavit Dağdeviren, Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir, Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, Kandıra İlçe Başkanı Volkan Bulgurcu, Darıca İlçe Başkanı Gürer Yıldırım, Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda, Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü, Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Adayları Fahri Örengül ve Keramettin Gençtürk, eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, ilçe eski başkanları, meclis üyeleri ve çok sayıda partili katılım sağladı.

SÜREYİ KISA BULDULAR, SALON BOŞALDI

Toplantıda söz alan partililer, 31 Mart seçimleri sürecinde ve sonrasında yaşananlar, CHP’nin Kocaeli’de Büyükşehir Belediye Başkan adayının olmaması ve 5 dakikalık konuşma süresinden dolayı İl Başkanı ve yönetimini eleştiri yağmuruna tuttular. Söz alanlar süreyi yetersiz bulurken salon yavaş yavaş boşaldı.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ‘GEÇMİŞ OLSUN’ BEKLERDİK

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Geçen hafta Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımız vardı. Önemi ve değerini yavaş yavaş biraz daha anlamaya başladılar. Hiçbir şekilde Cumhuriyet’in değerini kimsenin düşürmeye hakkı yok, haddi de değil. Maalesef Suriye’de Güney’de şehitlerimiz var. Her biri bizim evladımız. Geçen hafta Darıca’daki şehidimizin cenazesine katıldık. Genel Başkanımızın çelengini bazı kendini bilmezlerin saldırdığını duyduk. Arkadaşlarımız da saldırıya maruz kaldılar. Bu saldırı o 3 arkadaşımızın nezdinde tüm CHP’lilere saldırıdır, Türkiye Cumhuriyeti’ne saldırıdır. Ben bu arkadaşlarıma partililerime geçmiş olsun diyoruz ve kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Sayın Valimiz sağ olsun sizi de çelenginizi de her zaman koruyacağız dedi. Orada saldırganlar, şerefsiz kifayetsizdir. Emniyet Müdürümüzden ve Valimizden geçmiş olsun dileklerini beklerdik” dedi.

BURASI ER MEYDANI

Devamında İzmit Belediyesi’ne yönelik sitemlerin olduğunu belirten Sarıbay, “Belediye ile ilgili bazı serzenişler var. Partimizle hiçbir belediyemizin uyuşmazlığı yoktur. Öyle iddialar var. Partililerimizden biraz zaman ve anlayış bekliyorum. Eğer Sayın Başkanım Fatma Kaplan Hürriyet, bir atama yapacaksa bizim onayımızı değil, görüşümüzü alıyor. Bizim yaptıklarımız oldu, yapamadıklarımız oldu. Eksiklerimiz olmuştur. Eleştiriye açığız. Burası er meydanı. Burada herkes konuşacak. Tüzüğümüzde danışma kurulan katılma hakkı olan arkadaşlarımız var. Onlar önce konuşacak, diğer arkadaşlarımız da konuşabilir. Burada arkadaşlarımız konuşup gidiyor. Gitme cevabını al öyle git. Ben hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Danışma Kurulumuz hayırlı olsun” şeklinde konuştu. Ardından Divan Kurulu oluşturuldu. Divanda il Başkanı Cengiz Sarıbay, İl yöneticileri Harun Yıldızlı, Selim Yıldız, Hüseyin Acurman, Berna Çetin ve Demet Karaman yer aldı.

İL BAŞKANI MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAMALI

Toplantıda ilk söz alan İl eski Başkanı İbrahim Aydın, “Benim sözlerim eleştiriye yönelik olacak. Önümüzde delege seçimlerimiz var, sonra ilçe kongreleri. Milletvekilliği seçimlerinde il başkanının aday olmasını doğru bulmuyorum. Partinin dağılmaması, zarar gelmemesi için. Partimizin hastalıklı yapılaşmasından kaynaklanıyor. Delege seçimlerinden ne bekliyoruz? Al gülüm ver gülüm. Aynı tas aynı hamam devam edecek. Ülke genelinde geniş katılımlı üye yazılımı gereklidir.  Böyle yapılmadığı için parti içerisinde hak hukuk adalet ortadan kalkıyor. Geçenki kongrede saatlerce çarşaf mı blok liste mi kavgasına düşüyoruz. Gençlerimize yol açmamız lazım. Yoksa sınıfta kalırız” dedi.

HDP’NİN YADSINAMAYACAK KATKISI OLDU

Eski Milletvekili Bekir Yurdagül, “31 Mart’ta bazı illerimiz tekrar geri alındı. 10 yıl sonra İzmit de geri alındı. Emeği olan katkısı olan herkese teşekkür ediyorum, kutluyorum. CHP’de HDP’nin yadsınamayacak katkısı oldu. Dokunulmazlıkların kaldırılması ile Türkiye’nin 3. Partisi HDP felç edildi. Çok kısa süre sonra kurulan tuzaklarla Diyarbakır, Mardin, Van başta olmak üzere görevden alınmalar, kayyumlar oldu. İrade hırsızlığı yapıldı. Biz bunu hafife aldık. Görmezden geldik. Belki de CHP’yi nasılsa görevden alamazlar diye düşündük. Kimse CHP’ye HDP ile birlikte hareket et demiyor ki. Ama CHP’ye demokrasiden yana tavır al diyorlar. Dik duracağız. CHP yapması gerekeni yapacak. Sen doğru olanı yapacaksın” ifadelerine yer verdi.

BİLEŞENLERDEN DERİNCE’YE OY GELMEDİ

Derince İlçe Başkanı Nihat Yıldız, “Derince’de sonuç olumsuzluk olsa da Derince’de yüzde 60 oyunu artıran bir parti var. Bileşenlerden oy Derince’de gelmemiştir diye düşünüyorum. Güzel günleri göreceğiz. Güzel günleri görmek için de mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

BÜYÜKŞEHİR ADAYI ÇIKARAMAYACAK KADAR KÜÇÜK DEĞİLİZ

Darıca İlçe eski Başkanı Yakup Törk, “CHP 31 Mart’ta bir başarı elde etmiştir. Aynı başarı Kocaeli’de eşit olmamıştır. Biz bir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı çıkaramayacak kadar küçük bir şehir değiliz. Darıca’da seçim almaya o kadar yakındık ki ama etrafımızda ne bir koordinasyon ne de bize ağabeylik yapacak bir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımızı göremedik. Bu anlamda Fatma Başkanımızı tebrik ediyorum. 12 başkan arasında 1 kadın başkan olarak yer aldı. Kadının fendi erkeği yendi. Belediye Başkanlığına sadece ben aday seçildim. Tek aday olmama rağmen benim adaylığımın açıklanması için niye beklettiler hala bilmiyorum. Kongre sürecinde birlik ve beraberlik içerisinde yapmayı temenni ediyoruz. Darıca’dan geliyoruz. O kadar uzaktayız ki. Kusura bakmayın ama kendimi misafir olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

KİMSENİN HAKKINI YİYEMEZSİNİZ

İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, “Danışma Kurulunda 5 dakika konuşma süresi yeterli değil. Eğer siz bu toplantıları 3 ayda bir yapsaydınız ben burada söyleyeceklerimi 5 dakikaya sığdırmak zorunda kalmayacaktım” dedi. Yıldırım’ı uyaran İl Başkanı Sarıbay, “Eğer 5 dakika konuşmayacaksanız inebilirsiniz. Kimsenin hakkını yiyemezsiniz” derken Yıldırım ise, “Biz kimsenin hakkını yemeyiz. Biz hak hukuk diyen bir genel başkana sahibiz. 31 Mart yerel seçimlerinde hata yapıldı. Mutlaka ve mutlaka büyükşehir belediye adayının CHP’den çıkarılması ve güçlü bir aday çıkarılması konusunda bir rapor vardı. CHP’nin büyükşehir adayı olsaydı bugün burada belki de belediye başkanı olacaktı. Diğer ilçelerde adaylarımız da burada belediye başkanı olarak oturacaktı” şeklinde konuştu. Toplantıda kısa süreli gerginlik yaşandı.

ÖMER POLAT’LA NASIL BİR ARAYA GELDİNİZ?

İzmit İlçe eski Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, sahneye beyaz maske ile çıktı. Maskeyi çıkararak konuşan Küçükkaya, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nı hatırlattı. Ardından Küçükkaya, “Yönetimde eksikliğimiz var. Dijital çağdayız. Sosyal medya hesabımızda bile partimizin sayfasını çok az kişi takip ediyor. Kocaeli örgütünün Büyükşehir adaylığı noktasında hazırlıklı değil miydi? Meşhur il başkanları toplantısında sayın il başkanımıza soruyorum: Bu kente katkı sağlayacak benim atladığım bir şey varsa lütfen cevabını verin. Bir soru sordunuz mu?  2019’da sarı gazete çıkarıldı. Matbaa sahibi Ömer Polat’ın başkanlığındaki bir organizasyonunda nasıl bir araya geldiniz? Biz hala Ekrem İmamoğlu’nu Haydarpaşa ihalesi karşısında dik duruşunu tebrik ediyoruz” ifadelerine yer verdi.  

EĞER SÖZÜM KESİLİRSE PROTESTO EDECEĞİM

Gebze İlçe eski Başkanı Musa Yılmaz, “Bir il başkanı kendi partisinin danışma meclisine “Konuşmazsanız inebilirsiniz. 5 dakikayı geçemezsiniz’ gibi bir cümle kullanamaz. Bana 5 dakika yetmez. Ben 15 dakika konuşacağım. Eğer sözüm kesilecekse konuşmamı tamamlayamazsam protesto edip öyle kürsüden ayrılırım” dedi.

İKİ AYRI İL BAŞKANI İLE YÜZLEŞTİK

Ardından Yılmaz, “İl Başkanımız kongreden önce bir ağabey gibiydi. Kongre bittikten sonra yönetimime karşı olumsuz bir tutum sergilemeye başladı. Bizi başarısız kılmak için her şeyi yaptılar. İki ayrı il başkanı ile yüzleştik. Bu ülkenin geleceğini düşünüyorsak bundan sonra il başkanlığı yapacak arkadaşlardan rica ediyorum. İlçe örgütlerimizin de aldığı kararlara saygı duyun” şeklinde konuştu.

17 DAKİKA KONUŞUNCA TEPKİLER ARTTI

Sarıbay, 5 dakika dolunca Yılmaz’ı uyardı. Yılmaz, 15 dakika konuşacağım demiştim yanıtını verdi. Ardından Yılmaz, 15 dakikayı da aşınca salondan tepkiler gelmeye başladı. Yılmaz, konuşmasını tamamlayarak kürsüden indi. Ardından konuşmalar tamamlanınca Sarıbay, eleştirilerin hepsine tek tek yanıt verdi.

İL BAŞKANIMIZIN VURDUMDUYMAZLIĞI

CHP Karamürsel Belediye Başkan Adayı Ahmet Çalık, “Mahcup ve de mağrur bir eski başkan olarak karşınızdayım. Mahcubuz çünkü seçimi kazanamadık. İYİ Parti’nin aleyhimize çalışma sergilemesine rağmen hiçbir tepki olmamıştır. Büyükşehir’de bile bir iddia ortaya koyamadık. Büyükşehir’de iyi bir adayımız olsaydı bu durumun tersi olabilirdi. Biz seçimlerden sonra bir geçmiş olsun için aranmadık. Burada da İl Başkanımızın bir vurdumduymazlığı söz konusuydu” dedi. Çalık’a yanıt veren Sarıbay ise, “Büyükşehir diyorsunuz. 3 dönem Büyükşehir’i kaybetmişiz. İkiye katlasanız yetişemiyorsunuz. İnşallah yeni dönemde yeni il başkanımız iyi bir aday çıkarır” yanıtını verdi.

SAYIN İL BAŞKANINI KINIYORUM

Ardından Kartepe İlçe eski Başkanı Cumhur Karakadılar, “3 dönem ilçe başkanlığı yaptım. Belediye başkanı adayı oldum, seçilemedim. Partinin ağır abileri diye yıllarca savunduğunuz insanlar gittiler DSP için çalıştılar. DSP bile ilçe binası olmayan bir yere aday çıkardı. Sonuçta seçimi kaybettik. O arkadaşlara saygı duyuyorum fikirleri değişmiştir. 31 Mart yerel seçimlerinde DSP’yi destekleyenler ilçe yönetimine gelip aday oluyorlar. Kendi partisine oy vermeyen bir insanı asla ve asla ilçe başkanı olarak görmem ve oy da vermem. Buna hainlik derim, ihanet derim. Sayın il başkanını da buradan kınıyorum” dedi.

‘KOCAELİ ÖNEMLİ, TÜRKİYE DAHA ÖNEMLİ’ DEDİ

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “Bütün konuşmacıların konuşmalarından bir şeyler çıkardık. Son yöneticiler, şanssız siyasetçiler. 9 yılda 9 seçim. Bu seçimlerde sadece tek kişiyi mutlu edemediğimiz için seçimler yapılmış. Referandum, genel seçim, yerel seçim. Yerelde İstanbul’u mutlu edememiş, yeniden seçim yapmış. Sürekli seçimlerde sokaklardaydık. Seçimlerde örgütü eleştirebilirsiniz. Milletvekilini, il ve ilçe başkanınızı eleştirebilirsiniz. Ama bu işin tek mimarı var, Sayın Genel Başkanımız. Onurlu ve gururlu sokakta başınız dik yürüyün. Bu yerel seçimin galibi bizleriz. Sayın başkanım, Kocaeli Büyükşehir’i başka partiye vermek doğru değil. İki vekil de ısrarla genel başkanımıza söyledik. Evet Kocaeli önemli ama Türkiye daha da önemli. Evet Kocaeli’yi veriyoruz ama Mersin’i Adana’yı alıyoruz dedi.

YAKUP SEN ADAYSIN ÇIK ÇALIŞ DEDİ

Devamında Tarhan, “Kocaeli’yi kaybettik evet. Büyükşehir’i alsaydık, 4 ilçeyi de alırdık. Mersin’de ilçeleri kaybettik. İstanbul’u aldık, ilçeleri kaybettik. Bu kentte maalesef bir araya gelenler başarılı olmuş, getiremeyenler başarısız. Arkadaşımız çıktı dedi ki beni aday yapmadılar. Yakup sen adaysın, çık çalış dedi. İlçe başkanı zaten çalışmanı sürdür dedi.

02 Kasım 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?