Kocaeli en çok bütçeyi ulaşıma ayırdı

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Peki, Kocaeli'de durum ne? İşte detaylar..

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın  geçtiğimiz üç yıla aile verilerin birleştirilmiş sonuçlarına göre toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

KOCAELİ HARCAMALARI

Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 29,5 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge ise yüzde 21,4 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Sonuçlara göre Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova'nın yer aldığı TR42 Bölgesi en yüksek payı yüzde 21,1 ile ulaştırma harcamasına ayırdı. Ulaştırma harcamasından sonra en yüksek payı sırasıyla, yüzde 20,9 ile konut ve kira, yüzde 18,7 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 7,3 ile mobilya, ev aletleri ve bakım hizmetleri, yüzde 6 ile lokanta ve oteller, yüzde 5,6 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 3,9 ile alkollü içecekler, sigara ve tütün, yüzde 3,5 ile haberleşme, yüzde 3,0 ile eğlence ve kültür, son olarak yüzde 2,3 ile sağlık harcamasına bütçe ayrıldı.  

02 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?