Mehmet Öz: Kökünü inkar edenlerden olmadık!

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen bölge toplantısında konuşan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, “Bazıları gibi kökünü inkar edenlerden olmadık sadece maziye bakıp oraya takılıp kalanlardan da olmadık. Biz her zaman gözümüz gelecekte olmak zorunda olan bir ocağız” dedi

Diren Çelik-

Türk Ocakları Bölge Toplantısı, Kocaeli Şubesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Salonu'nda Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir'in ev sahipliğiyle düzenlenen bölge toplantısına Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün katılım sağladı. Toplantıda ayrıca Türk Ocakları Genel Sekreteri Emral Şenel, Genel Merkez Yöneticisi Esabil Eker, Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Hakan Terzi, Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve üyeler yer aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantı Şerafettin Yıldız'ın (Ozan Şerafettin) kendi bestelerini saz eşliğinde seslendirmesi ile devam etti.

“ÇIKAR GÖZETMİYORUZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, “Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı olarak öncelikle bu ocağa hizmet eden eski başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Ortada bir emek varsa bu sadece yönetimin yapacağı bir şey değildir. Türk Ocakları Kocaeli Şubesi olarak şehrimizde 4 bine yakın sivil toplum kuruluşu içinde dini meselelerin yanı sıra kültürel aktivitelerle yer alıyoruz. Teknoloji ve spor başta olmak üzere şehirde ilk akla gelen sivil toplum kuruluşuyuz. Çağdaş, laik, Atatürkçü bütün sivil toplum kuruluşları olarak Kocaeli’de birlik ve beraberlik duygusuyla çalışıyoruz. Hizmetlerimizi yaparken ilk önce tabela çıkarlarını gözetmiyoruz. Birlik ve beraberlik düşüncesiyle nitelikli ve ahlaklı gençlerin yetişmesi için çalışıyoruz. Kocaeli şubesi olarak yıl içinde 50 program düzenliyoruz” dedi.

“OCAĞIN KAPISI HERKESE AÇIK”

Devamında Demir, “Her zaman sorunlar vardır ama bizler sorumluluklarımızın sorunlardan daha yüksek olduğunu biliyoruz. Hizmet ederken sorumluluklarımızın büyüklüğünü düşünerek hedef kitle olarak üniversite öğrencilerimize odaklı çalışıyoruz. Onlara maddi ve manevi olarak işlerini kolaylaştıracak olanaklar sunuyoruz. Bunu yaparken üniversite hocalarımız başta olmak üzere şehrin bütün neferlerinden yararlanıyoruz. Bu ocağın kapısı parti siyaseti gözetilmeden herkese açıktır. Türk Ocakları ülke siyasetiyle yakından ilgilenmektedir. Bütün turan coğrafyasına karşı sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz. Genel başkanlığımızın yapacağı bütün oluşumlarda Kocaeli olarak görev alacağımızın sözünü burada tekrar veriyorum” şeklinde konuştu.

“OCAĞIMIZIN ATEŞİ SÖNMEDİ”

Son olarak Demir, “Sadece 107 yıllık değil kuruluşundan itibaren binlerce yıldır devam eden geleneğin temsilcileriyiz. Ocağımızın ateşi hiçbir zaman sönmemiştir. İçerde ve dışarda ülkemize karşı birçok plan yapılmaktadır. Türk Milleti olarak o planları bozacağız. Bir plan varsa bozacak hizmetkarın da Türk Ocakları olduğunun bilincindeyiz. Yürüttüğümüz operasyonlarda göstermiştir ki ordumuz her türlü üstünlüğe sahiptir. Fakat bilinmelidir ki en büyük tehlike içeride olandır. Özellikle Türklük düşüncemizle bizleri karşı karşıya getirecek durumlar olacaktır. Birlik ve beraberliğimizin bozulmaması için burada sergileyecek duruşumuz için daha fazla çalışmalıyız. Böyle olursa varlığımız Türk varlığına armağan olur” diyerek sözlerini noktaladı.

 “YENİDEN DİRİLİŞİN OCAĞI”

Demir’in ardından söz alan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, “Hepinizin iyi bildiği gibi Türk Ocağı 107 yıl önce Türk Milleti’nin yeniden dirilişinin ocağı olarak kurulmuştur. Kuruluşundaki şartlara baktığımızda biz elbette o kurduğumuz büyük devleti kendi ellerimizle tasfiye edemezdik. Tarih ve talih değişiyor. Sanayi devrimi ve Fransız İhtilali başta olmak üzere ülkemizi de etkileyen durumlarda biz bir arada kalmanın formülünü aradık. Yusuf Akçura’nın 3 Tarzda Siyaseti ile çalışmalara başladık. Ancak tam netice alamadık. Bunlar uzun bir tarihi sürecin çalışmalarıdır. Türklük bilinci toplumda yükselmeye başlayınca birtakım dernekler kuruldu. Bu ocağın temel gayesi parti siyasetinin üzerinde kalarak Türk Milleti’ni yükseltmek için kurulmuştur. Medeni ve kültürel açıdan yükselme gayesiyle kurulmuştur. Ana felsefesi her zaman kültürel planda kalarak milletin yükselmesine, Türk medeniyetinin yeniden inşasına hizmet etmek olmuştur. Dilde, fikirde, işte birliğin büyük mimarı İsmail Gaspıralı’yı, ocağımızın bayrağını 1912’den itibaren taşıyan Hamdullah Suphi Tanrıöver’i unutmayacağız” dedi.

 “CUMHURİYET İLE OSMANLI”

Devamında Öz, “Bugün ülkemizin birçok sorunu var. Yaşadığı sıkıntılardan dolayı Türkiye manevi bir buhranın içindedir. Birtakım yanlışların faturası yanlış adreslere gönderiliyor. Biz milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir ocağız. Cumhuriyet ile Osmanlı sürekli birileri tarafından karşı karşıya getirilmeye çalışılıyor. Birileri dine birileri de Atatürkçü fikirlere karşı çıkıyor. Tarihi, kültürü donduramazsınız. Köklerinizden kopamazsınız ama yeni üretimler yapmak zorundasınız. Bazıları gibi kökünü inkar edenlerden de olmadık sadece maziye bakıp oraya takılıp kalanlardan da olmadık. Biz her zaman gözümüz gelecekte olmak zorunda olan bir ocağız. Geçmiş değerleri süzerek geleceğe yönelmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

02 Kasım 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?