Özel hastaneler, KOTO’da toplandı

Kocaeli Ticaret Odası’nın sektör bazında düzenlediği istişare toplantıları, Sağlık Grubu’nun yer aldığı 11. Meslek Komitesi bünyesinde bulunan Özel Hastaneler zümresiyle devam etti. Toplantıda sektörün dünü ve bugünü masaya yatırılarak geleceği tartışıldı.

Kocaeli iş dünyasını geleceğe daha güçlü taşımak için programlar düzenleyen Kocaeli Ticaret Odası, ayrı ayrı tüm sektörler için istişare toplantısı düzenliyor, iş kollarının geleceğini yine sektör temsilcilerinin görüş ve önerileriyle şekillendiriyor. Sektörel istişare toplantılarının bir yenisi, Sağlık Grubu’nun yer aldığı 11. Meslek Komitesi bünyesinde bulunan Özel Hastaneler zümresiyle devam etti. Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer’in, Meclis Üyesi Veysel Besnili ile birlikte ev sahipliği yaptığı toplantıya, Oda üyesi özel hastanelerin üst düzey temsilcileri yoğun katılım sağladı.

"GÜÇ BİRLİĞİYLE ÇIKABİLİRİZ"

KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gezer, "KOTO olarak sektörleri güçlendirmenin, ancak sektör temsilcilerinin görüşleriyle mümkün olabileceğine inanıyoruz. Bu kapsamda özel hastane sektörümüzle de bir toplantı düzenledik. Sağlık grubu, KOTO’nun yönetim kalemlerinde iyi temsil ediliyor. Yönetimde şahsım ve mecliste Veysel Besnili Hocamızla birlikte sizlerin sorunlarını çözmek ve çözüm önerilerinizin hayata geçirilmesini sağlamak adına mesai harcıyoruz. Sektör olarak fırtınalı bir dönemdeyiz. Bugün güçlü görünen firmalar da bu fırtınadan etkilenebilir. Önümüzdeki 5 yılın özel hastaneler için zorlu geçeceğini düşünüyoruz. Ve bu dönemden ancak güç birliğiyle çıkabiliriz” dedi.

GÖRÜŞÜLEN KONULAR

Toplantıda uzun yıllardır değişmeyen Sağlık Uygulama Tebliği (SUT), ameliyathane açılış ücretlerinin belirlenmesinde diğer özel hastanelerle belirli standart ve ücretlendirmenin sağlanması, özel hastanelere dışarıdan gelen ameliyathane kullanım taleplerinde düşük ücretlerle ameliyathanelerin kiralaması sorunu, özel hastaneler tarafından çeşitli kurumlara uygulanan indirim oranlarının hastanelerin artan maliyetleri sebebiyle tekrar değerlendirilmesi gerekirse kaldırılması, devlet hastanelerinin ve üniversite hastanelerinin bütçe paylarını arttırmak adına birim hasta maliyetlerinin özel hastanelere oranla en az 5 katı olduğu, bu durumun denetlenmesi adına çalışmalar yapılabilmesi, hizmete girecek şehir hastanesi ile özel hastanelerin olumsuz yönde etkilenmesinin yanı sıra pek çok konu masaya yatırıldı.

01 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?