Rektör Hasan Aslan’a yeni görev

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Hasan Aslan, Ankara’da düzenlenen genel kurulda oy birliğiyle Uluslararası Üniversiteler Konseyi Başkanı seçildi.

GTÜ Rektörü Prof. Dr. M. Hasan Aslan, Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) 4'üncü Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Başkanı seçilerek görevi Prof. Dr. Alim Yıldız’dan devraldı. Yönetim Kurulu devir teslim töreni ile Prof. Dr. Alim Yıldız, görevini yeni Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’a devretti.

"FELSEFEMİZ İNSAN ODAKLI"

Konseyde konuşan Kurucu Başkan Orhan Hikmet Azizoğlu Azizoğlu, “Bizim kuruluş felsefemiz, insan odaklı yüksek öğretim ve eğitim-öğretimin nasıl gerçekleştirebileceğimizdir. Benim ve tüm Uluslararası Üniversiteler Konseyi ailesine mensup 200’e yakın akademisyen ve rektörün tek felsefesi dili, dini, ırkı, rengi, cinsiyeti ne olursa olsun, insan odaklı bir yüksek öğretim oluşturmak. Çeyrek aşıra yaklaşan bir çalışma içerisindeyiz. 7 kişi ile kurduğumuz Uluslararası Üniversiteler Konseyi, şu anda 29 ülkede aktif yüksek öğretim faaliyeti yürütüyor" ifadesini kullandı.

IUC BAĞIMSIZ BİR KURUM

Devamında Azizoğlu, "Uluslararası Üniversiteler Konseyi hepinizin bildiği gibi, kuruluşunda Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı'nın onayı olan bir kurum. Fakat kuruluş tüzüğünü hazırladığımda uluslararası tam bağımsız bir kurum kurduk. Bizler tam bağımsız bir uluslararası kurumuz. Tüm kararları genel kurul üyeleri yani bizler alırız. Bu açıdan yönetim kurulu başkanımız, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yldız’a 3 yıllık çalışmalarından dolayı ve yönetim kurulunda bulunan diğer arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

ULUSLARARASI REKABET

Görev devir teslimin ardından Rektör Aslan, “Turizm’den savunma sanayine kadar uzanan bu yarış arasında Yükseköğretim alanı da, taşıdığı büyük potansiyel dolayısıyla uluslararası alanda büyük rekabet alanlarından birisi haline gelmiştir. Gelişmiş ülkelerin yanı sıra gelişmekte olan ülkeler de yükseköğretimde uluslararasılaşma konusunda stratejiler belirleyip bunları hayata geçirmeye çalışmaktadırlar. Yükseköğretimde uluslararasılaşma konusu eğer biraz dikkatli irdelenirse getirilerinin aslında sadece akademik alana ait olmadığının, ülkelerin ekonomik, politik, sosyal ve kültürel alanlarının da zenginleşip, güçlenmesine ve yeni ilişkilerin kurulmasına fırsat vereceği fark edilecektir” diye konuştu.

"MİLLİ MESELEDİR"

Rektör Aslan, "Nitelikli insan gücü konusu ülkemiz ve geleceğimiz için göz ardı edilemeyecek kadar önemli milli bir meseledir. Konuşmamın başında belirttiğim gibi artık küreselleşme adı altında bir gerçekliğimiz bulunmakta. Bu sebeple her ne kadar nitelikli insan kaynağını kendi milletimiz içinden çıkartmak önceliğimiz olsa da bunun yanında özellikle teknoloji transferi başta olmak üzere birçok alanda ihtiyaç duyulan bilginin uluslararası nitelikli insan kaynağı ile karşılanması, yükseköğretim kurumlarımızın amaçlarını gerçekleştirmelerine ciddi manada yardımcı olacaktır" dedi.

TÜRKİYE YÜKSEKÖĞRETİMDE ÇEKİM MERKEZİ

Son olarak Aslan, “Uluslararası Üniversiteler Konseyi olarak devletimizin oluşturduğu bu vizyon ışında, Asya, Afrika ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünyanın her noktasına dokunabilmek yükseköğretim kurumlarının ekonomik ve akademik teknik proje ve eğitim alanlarında işbirliğini sağlamak ve yükseköğretimde bölgesel ve uluslararası ortak değerleri zenginleştirmek en önemli amacımız olmalıdır. Sadece belirli bölgelere kısıtlı kalmadan, Global manada çalışma sahasını genişletmek günümüz dünyasında bir gereklilik halini almıştır. Konseyimizin hem Türk hem yabancı üniversiteler ile yapacağı açılımlar sayesinde akademisyen ve öğrenciler açısından ülkemiz üniversitelerini bir cazibe merkezi haline getirmek en temel meselemiz olmalıdır diye düşünmekteyim" dedi. Yeni kurulların seçiminden sonra Kurucu Başkan Orhan Hikmet Azizoğlu başkanlığındaki kurul başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve genel kurul üyeleri, resmî tören için Anıtkabir’e geçti.

01 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?