Tehlike saçan Çuhane deresi ıslah edildi

Yerleşim alanları içerisinden geçen derelerin insan ve çevre sağlığını etkilememesi için yatırım programı kapsamında ıslah çalışmalarını sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kartepe ilçesine bağlı Ataşehir Mahallesindeki Çuhane Deresi’nde ıslah çalışmalarını tamamladı.

  Kocaeli’nin topoğrafik yapısının dağ ve vadilerden oluşması nedeniyle derelerin yoğun olduğu İlimizde, yağışları toplayarak kontrol altına alan ve insan ile çevre sağlığını etkileyen derelerde, ıslah ile yağmursuyu altyapısı çalışmaları yapılıyor.Yürüttüğü projeler ile şehre hayat veren İSU Genel Müdürlüğü, yağmursuyu altyapı çalışmaları kapsamında 2004 yılından bu yana Kocaeli genelinde 623 km uzunluğunda yağmursuyu hattı, 12 adet yağmursuyu terfi merkezi  ile yağışların aktığı onlarca derede 84 km uzunluğunda ıslah çalışması yaptı. Yapılan yağmursuyu hatları, terfi merkezleri ve dere ıslahları ile birlikte artık geçmiş yıllarda olduğu gibi yağmursuyu baskınları yaşanmıyor.

TEHLİKE ORTADAN KALKTI

İSU Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın direktifleri doğrultusunda belirlenen yatırım programı kapsamında, yerleşim alanları içerisinden geçen derelerin ihtiyaç duyulan kısımlarında ıslah çalışmalarını sürdürüyor.İl genelinde devam eden ıslah çalışmalarından birisi olan Kartepe Ataşehir Mahallesi Çuhane deresinde ıslah çalışmaları tamamlandı. Geçmiş yıllarda derenin Taçyaprak Parkı yanındaki kısmını ıslah eden Kurum, yatırım programı kapsamında  Atakent konutları yanındaki kısmını da ıslah etti. Tabanı beton, taş kesit trapez olarak ıslahı yapılan dere, üzeri demir korkuluk ile koruma altına alındı. Atıksulardan da arındırılan Çuhane deresi, yağışlı havalarda artan debisi ile birlikte düzenli akışı sağlanarak bölgede yaşayanlar için artık tehlike oluşturmayacaktır.

30 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?