Dilovası'nda Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96'ncı yıl dönümü Dilovası’nda düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

28 Ekim de Dilovası Belediyesi Meydanı'nda başlayan etkinlikler, 29 Ekim Kaymakamlık makamında kutlamaların kabulü ile devam etti. Daha sonra Şehit Nihat Karataş stadında devam eden kutlamalara Kaymakam Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, başkan yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kamu birim müdürleri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

"HALKIN HER FERDİ ÖNEMLİ KILINMIŞTIR"

Programın açılış konuşmasını yapan Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, “Üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu 600 yıllık padişahlık yönetiminin ardından iç ve dış hainlerin çabaları ile işgal edilmiş, yokluk içinde yorgun düşmüştü. Bu duruma karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde tüm imkânsızlıklara rağmen büyük ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş savaşımız zaferle sonuçlanmış ve Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. 29 Ekim 1923'te tarihinde Cumhuriyeti ilan ederken Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresi olarak kabul edilmiştir. Devletimizin yönetim sistemi Cumhuriyet, ülkenin vatandaşlarının vekilleri aracılığıyla kendi kendisini yönettiği devlet rejimidir. Bu sistemde halkın her ferdi önemli bir değerdir ve devlet bireylere hizmet için vardır. Cumhuriyet tarihinde büyük Atatürk'ün ortaya koyduğu “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi devletinin temelini oluşturmaktadır" dedi. 

"TARİHİMİZ DESTANLARLA DOLUDUR"

Devamında Alkan, "Ancak kurtuluşundan bu yana gerek dış güçlerin gerekse içimizde ki hainlerin bölüp parçalamak istedikleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın ülkesine ve bayrağına olan sevgi ve saygısı ile güçlü adımlar ile yoluna devam etmektedir. Tarihinde hep destanlar yazan ülkemiz, nitekim en son 15 Temmuz darbe girişimi ile yine parçalanmak istenen Türkiye Cumhuriyeti kadın erkek demeden genç yaşlı demeden vatandaşlarımızın vatan sevgisi ile göğsünü siper etmesi, tankların altına yatması ile destansı bir dik duruş ile bastırılmıştır" şeklinde konuştu.

"CUMHURİYETİMİZİ SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ"

Alkan, "Tüm bunlara karşın bu iç ve dış mihrakların ülkemiz üzerinde ki oyunları, bölüp parçalama istekleri bundan sonra da devam edecektir. Ancak biz Kurtuluş Savaşında olduğu gibi, Çanakkale’de olduğu gibi Sakarya da olduğu gibi en son 15 Temmuz’da olduğu gibi birlik ve beraberliğimizi gösterdiğimiz sürece tüm bu hain ve dış güçlerin oyunlarını bozacağız. Mustafa Kemal Paşa'nın 29 Ekim 1923'te bizlere armağan ettiği Cumhuriyetimizi sonuna kadar koruyup kollayacağız. Bu vesile ile başta Büyük Önder Atatürk başta olmak üzere canlarını ortaya koymuş tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha yad ediyor saygıyla anıyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun" dedi.

29 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?