Kartepe Zirvesi başladı

“Kentleşme ve Mutlu Şehir” başlığı altında bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin açılışı Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştiriliyor

25-27 Ekim tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi tarafından “Kentleşme ve Mutlu Şehir” başlığı altında bu yıl 3’üncü kez Greenpark Otel'de  düzenlenen Kartepe Zirvesi’nin açılışı Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

AÇILIŞI ERDOĞAN YAPTI

Dünyadan 18 farklı ülke, 22 farklı şehir ve Türkiye’den 20 şehirden 180’i aşkın konuşmacı; Türkiye ve yurtdışından 47 farklı üniversiteden 67 profesör, 17 doçent, 14 doktor öğretim üyesi olmak üzere 98 akademisyen; BM, UNICEF, UNESCO, UNDP, TASCA gibi uluslararası kurumların yanı sıra 12 farklı STK’dan katılımcı Zirve’de buluşacak. Zirve’nin açılışında Emine Erdoğan’ın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da konuşmacı olarak katıldı.

Kartepe Zirvesi'nde konuşan Vali Hüseyin Aksoy, "Şehirleşme süreci, tüm Dünya’da sanayi devrimi ile hızlanmıştır; sanayi devrimi öncesi şehir merkezlerinde yaşayanların nüfus içerisindeki payının %10’lar civarında olduğu tahmin edilirken Kentleşme sürecinde 2050 yılında kentsel nüfusun dünya nüfusu içindeki payının, (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) (OECD) ülkelerinde ise %90 düzeyine yaklaşması beklenmektedir.Türkiye’ye baktığımızda, 1950'lerde kırsal nüfusun %75'ler oranında olduğu görülmektedir. 1980'lerden itibaren köylerden kentlere yaşanan göçle birlikte kentsel nüfusun payı 1990 yılında %59'a ulaşmış; 2000 yılında %65'i geçmiştir. 2018 TÜİK verilerine göre il ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı %92,3 olarak gerçekleşmiştir.2014 - 2020 dönemini kapsayan Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisi’nde köylerdeki nüfus seyrelmesi veya çözülme düzeyi üzerinde etkili olabilecek temel içsel parametreler; demografik yapı, coğrafi konum ve iklim, tarımsal üretim altyapısı, istihdam ve işgücü yapısı, sosyal ve fiziki altyapı hizmetlerine erişim düzeyi olarak belirtilmiştir. Strateji’de ayrıca bu süreç üzerinde etkili olması beklenen dışsal parametrelerin ise kentlerdeki düşük vasıflı işgücü talebindeki artışın getirdiği istihdam ve daha yüksek gelir beklentisi, kentlerdeki cazip yaşam koşulları, bilişim ve ulaşım altyapısındaki gelişmelerle erişilebilirliğin artması ve temel kamusal hizmetlerin kentlerde daha nitelikli şekilde sunulması olduğu ifade edilmiştir.

"AYRIŞMAYA NEDEN OLMUŞTUR İFADESİ"

Hızlı şehirleşme iyi yönetilmediğinde şehir hayatında ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlara neden olabilmektedir. 11. Kalkınma Planı'nda "Göçle gelen nüfusun kentle uyumunun sağlanamaması, yaygın işsizliğe ve yoksulluğa neden olabildiği gibi sosyal kesimler arasında gerilime, aidiyet ve güven duygusunun zedelenmesine, suç oranlarının yükselmesine, sosyal gruplar bazında mekânsal ayrışmaya neden olabilmektedir" tespitine yer verilmiştir.

11. Kalkınma Planı, insan odaklı, doğal hayata ve tarihi mirasa saygılı, temel kentsel hizmetlerin adil ve erişilebilir bir şekilde sağlandığı, yaşam kalitesi yüksek ve değer üreten şehirler ve yerleşimler oluşturmak hedefini merkeze almaktadır.Mutlu şehirlerin inşasında sadece yerel yönetimlerin değil tüm aktörlerin katkı vermesi ve yerel düzeyde katılımcılığın sağlandığı bir yönetişim kültürünün oluşturulması gerekmektedir. Tabi ki; bu süreçte en önemli aktörler olan yerel yönetimlerin kurumsal kabiliyet ve kapasitelerinin önemi yadsınamaz.TÜİK 2017 yılı verilerine göre kişi başı GSYİH sıralamasında İstanbul’un ardından ikinci sırada yer alan Kocaeli, İstanbul ile Ankara’yı birbirine bağlayan ana arterler üzerinde yer alan, Türkiye’nin en büyük liman bölgesine sahip bir il olması nedeniyle hızlı şehirleşen ve hızlı şehirleşmenin beraberinde getirdiği sorunlardan etkilenen illerden olmuştur.

1,9 MİLYONA ULAŞTI

Kocaeli, köyden kente göçün en çok etkilediği illerden biridir. İlin nüfusu 2000 yılında 1,19 milyon iken 2018 yılı itibarıyla 1,9 milyona ulaşmıştır. 2000-2018 yılları arasını kapsayan dönemde oransal olarak değerlendirildiğinde %59,93’lük artışla Kocaeli, Türkiye’de 5. sırada yer almaktadır.Kocaeli’de km2’ye düşen kişi sayısı (nüfus yoğunluğu) 2018 yılı itibarıyla 528 olup Türkiye’de İstanbul’un ardından 2. sırada yer almaktadır. 2010-2018 yılları arası dönemde Kocaeli'de yaşanan nüfus artışının %42,76'sı iç göç kaynaklıdır. Göçle birlikte artan nüfus, konut ihtiyacına ve buna bağlı olarak yeni yerleşim alanlarının oluşturulmasını gerekli kılmaktadır. Her yeni yerleşim alanı, altyapı ve üstyapı yatırımları ile temel sağlık ve eğitim hizmetleri için kaynak ayrılmasını mecbur kılmaktadır.

 NÜFUS HIZLA ARTIYOR

Vatandaşların kendilerini güvende hissettiği; iş imkanları ve çalışma koşullarının üst düzeyde olduğu; bilişim ve ulaşım alt yapısı gelişmiş başta eğitim ve sağlık olmak üzere temel kamusal hizmetlerin daha nitelikli şekilde sunulduğu, erişilebilirliğin yüksek olduğu şehirler mutlu şehir olma yolunda önemli adımları atmış ve çalışmaları yapmış şehirlerdir.Sanayileşme, göç ve benzeri nedenlerle kentlerde nüfus hızla artmaktadır. Hızla büyüyen şehirlerde yaşayan insanlar büyük kalabalıklar içinde yalnızlaşmaya doğru sürüklenmektedir. Yalnız kalabalıkların oluşmaya başladığı bu kentlerde insanlar arzu edilen oranda mutlu bir şekilde yaşayamamaktadır.

Şehirlerde yaşayan bu insanların birbirleriyle olan iletişimlerini daha iyi noktaya taşıyacak, mutluluklarını artıracak dokunuşlar daha fazla önem taşıyan bir aşamaya gelmiştir.Bu zirve mutlu şehirler ve insanlar yaratmada farklı disiplinlerin ortak çalışmasıyla çok önemli sonuçlar ortaya koyacaktır.Bu duygu ve düşüncelerle Kartepe zirvesini organize eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza, katkı veren başta üniversitelerimiz olmak üzere bütün kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.Katılımları ile zirveyi onurlandıran Saygıdeğer Hanımefendiye ve Bakanlarımıza, diğer katılımcılara tekrar teşekkür ediyor; bu zirvenin amacına ulaşmasını diliyor sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

25 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?