Tarhan, "Gümrük Kanunu çok eksik kaldı"

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Gümrük Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Gümrük Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a ilişkin basın açıklaması düzenledi. Yatırımı, üretimi teşvik edici düzenlemeler yapılabileceğini ancak dün yasalaşan teklifte bunlarla ilgili bir önlem olmadığını ifade eden Tarhan “Zar zor yurt dışından ham madde getirmeye çalışan sanayicinin işini kolaylaştıracak bir düzenleme yok” dedi.

"GÖRÜŞ ALINMADI"

Yasalaşan kanun değişikliği ile ilgili eksikliklere dikkat çeken Tarhan “Bu Teklif Grup Sözcüsü olduğum Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu’na geldi. Orada da ifade ettik. Kanun teklifi hazırlanırken sektörün, sivil toplum örgütlerinin, İthalat ve ihracat yapan firmaların, ilgili derneklerin, konuyla ilgili bileşenlerin görüşleri alınmalıydı. Ancak komisyon aşamasında biz bu görüşlere başvurana kadar, ilgili bileşenler konudan habersizdi. Gümrüklerde çalışan ve buradan hizmet alan her kesimde sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Maalesef bu kanunda o sıkıntıların çözümü yok” dedi.

"TİCARETE KATKI SUNMUYOR"

Yapılan düzenlemelerle ekonomiye katkı sağlanamayacağını ve gümrük kapılarında yaşanan sorunların çözülemeyeceğini ifade eden Tarhan, " Değişiklik yapılan Gümrük Kanunu, Uluslararası ticarete katkı sunmuyor, kaçakçılıkla mücadelece caydırıcı herhangi bir düzenleme yapmıyor, ihracatı artıracak ya da ithalatı düşürecek, sanayiyi geliştirecek, üretimi artıracak herhangi bir önlem göremedik. Bunların hiçbiri olmayacak” diye konuştu.

"GÜNÜ KURTARAN DÜZENLEMELER VAR"

Teklifin daha çok günü kurtarmaya yönelik düzenlemeler içerdiğini belirten Tarhan, “Kanunla bazı kolaylıklar sağlanmaya çalışılmış. Mesela serbest dolaşıma sokulacak eşya ve gümrük vergilerinden Savunma Sanayii Başkanlığı da muaf tutulacak. Gümrük Muhafaza Memurlarının görevli iken sahip oldukları harçsız silah ruhsatı hakkına, emekliliklerinde de sahip olmaları sağlanıyor" şeklinde konuştu. 

"HAK İHLALLERİNE AÇIK MADDE"

Devamında Tarhan, "Bununla birlikte, Gümrük Bölgesine gelen eşyanın beyan edilenden farklı çıkması durumunda verilecek cezalar yeniden düzenlenmiş. Bu düzenlemede iyi niyetli ve art niyetli filler arasında bir ayrım yok. Farklı çıkan eşyanın niteliğine göre ayrım yapılmış ve kısmi olarak birtakım kolaylıklar getirilmiş. Ayrıca hali hazırda zaten zor bir iş yürüten Gümrük Müşavirleri ve Müşavir Yardımcılarının izin belgeleri ile ilgili yeni bir düzenleme getiriliyor. Bakanlık müfettişlerinin “gerekli görmesi halinde” izin belgelerine el konabilecek. Bu hak ihlallerine çok açık bir madde" dedi. 

25 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?