KOÜ Umuttepe Hastanesi'nde kemik erimesi anlatıldı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü'nden Prof. Dr. Zeynep Cantürk, hasta ve hasta yakınlarını osteoporoz (Kemik Erimesi) hakkında bilgilendirdi

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü'nden Prof. Dr. Zeynep Cantürk hasta ve hasta yakınlarına osteoporoz (Kemik Erimesi) hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü'nden Prof. Dr. Zeynep Cantürk, "Osteoporoz kemiklerimizin gözenekli, zayıf ve kırılgan olmasına neden olan bir hastalıktır. Osteoporoz görünmezdir, kemikler kırılana kadar belirgin bir belirti ve septomları yoktur. Osteoporoz teşhisi konulmuş hastalarda kemik kırığı, ayakta durma, yüksekten düşme, ani hareket etme gibi durumlarda daha hızlı görülebilir" dedi.

"HER 3 KADINDAN BİRİNDE"

Prof. Dr. Zeynep Cantürk, "Osteoporoz kırıkları dünyada 50 yaş üzeri her 3 kadından birinde, bu oran 50 yaş üzeri erkeklerde ise 5 erkekte bir görülmektedir. Osteoporozla ilişkili kırıkların kalça, omurga, el bileği gibi kemiklerde görüleceği gibi vücudumuzdaki diğer kemiklerin kırılmasının da habercisidir. Bu yüzdendir ki hastalığın hemen teşhis edilip tedavinin bir an önce başlanması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

"40 DK EGZERSİZ YAPMALIYIZ"

Devamında Cantürk, "Sağlıklı kemiklerimiz için yaşam tazımızda sigara ve aşırı alkol alımından kaçınmalı. Osteoporoz tedavi edilebilir bunların başında sağlıklı ve dengeli beslenmek gereklidir vücudun yeterince kalsiyum alabilmesi için gün boyunca iki bardak süt ve yoğurt ile iki kibrit kutusu kadar peynir yemeye özen gösterilmelidir, açık havada daha fazla zaman geçirmek gerekir ki güneşten alabileceğimiz vücudumuz için gerekli olan D vitamini güçlü kemikler için her gün, güneş ışınlarının yeryüzüne dik gelmediği saatlerde 15 dakika boyunca güneşlenmek gereklidir. Haftada 30-40 dakika egzersiz yapmayı hedeflemeliyiz. Bu yüzdendir ki okullarımızdaki Beden Eğitimi Dersi çok önemli bir ders olması konusu da vurgulandı" ifadelerini kullandı.

CEVAP VERENLERE GÜL TAKDİM ETTİ

Ardından Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü'nden Prof. Dr. Zeynep Cantürk, hasta ve hasta yakınlarına osteoporoz konusunu merak edip dinlemeye gelen hastane personeli ve tıp öğrencilerine anlattığı konuyla ilgili sorular sorup doğru cevap verenlere gül takdim ederek hastalardan hasta yakınlarından, hastane çalışanlarından ve tıp fakültesi öğrencilerinden beğenilip alkışlandı.

24 Ekim 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.




Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?