AFAD açıkladı! İşte toplanma alanı sayısı

AFAD Başkanlığınca hayata geçirilen ve toplumu afetlere karşı bilinçlendirme amacı taşıyan ‘Afetlere Hazırlık Yılı Projesi’ 4’üncü ayında tema olarak toplanma alanlarını belirledi.

Anıtpark Yerleşkesi’nde yapılan etkinlik ile bir yıl süresince her ay bir başka konunun işleneceği projede Ekim ayı teması olarak toplanma alanları seçildi. Etkinlikte AFAD Kocaeli Müdürü Salim Tekoğul, Planlama ve Zarar Azaltma Şube Müdürü Canan Güçlü, AFAD Eğitim Şube Müdürü Selim Biçer, Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, 28 Haziran İlkokulu Müdürü Sebahattin Kuk, öğrenciler ve öğretmenler yer aldı. Öğrenciler “Toplanma Alanını Öğren ki Canın Sağ Olsun” sloganı ile farkındalık yarattı. Etkinlikte konuşan AFAD Müdürü Salim Tekoğul, “Kocaeli'de 339, Türkiye genelinde yaklaşık 15 bin 984 toplanma alanı bulunuyor” dedi.

“E- DEVLETTEN ÖĞRENİLİYOR”

Etkinlikte konuşan AFAD Müdürü Salim Tekoğul, “Toplanma alanları, afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır. Afet ve acil durum toplanma alanlarının yerleri, ilgili belediyeler tarafından belirleniyor. Vatandaşlar, toplanma alanlarını E-Devlet sistemi üzerinden hızlı ve kolay öğrenebiliyor. Toplanma alanları, vatandaşların hızla bir araya gelmesi ve bir süre beklemesi için seçiliyor” dedi.

“KOCAELİ'DE 339 TOPLANMA ALANI”

Devamında Tekoğul, “Kocaeli'de 339, Türkiye genelinde yaklaşık 15 bin 984 toplanma alanı bulunuyor. Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerini bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor. Bu kriterleri ağırlıklı hesaplamaya uygun olarak karşılayan yerler, toplanma alanı olarak tespit ediliyor” şeklinde konuştu.

23 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?