İzmit'te 'Atatürk ve Cumhuriyet' sergisi

Cumhuriyetimizin 96'ncı yılı kutlama programı kapsamında, Kocaeli Valiliği tarafından İzmit Tarihi Gar Binası'nda Atatürk'e ait özel eşyalar sergilenecek.

Cumhuriyetimizin 96'ncı yılı kutlama programı kapsamında Kocaeli Valiliği koordinasyonunda İzmit Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Nikomedya Lions Kulübü’nün katkılarıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamı boyunca yanından ayrılmayan çocukluk ve silah arkadaşı Salih Bozok’tan intikal eden birçok tarihi belge ve obje İzmit halkına tanıtılacak.

ÖZEL EŞYALAR

Emanetlerin yanı sıra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in manevi oğlu olan Y. Mimar, Diplomat ve Tarihçi yazar Eriş Ülger Bey’in şahsi koleksiyonu ile Atatürk’e ait çok özel eşyaların yer alacağı “Büyük Dahi/ Gazi Mustafa Kemal Atatürk” sergisi İzmit’te açılacak.

ZİYARETE AÇILACAK

Birçok obje ve belgenin yer alacağı sergi, 28 Ekim - 31 Ocak 2020 tarihleri arasında tarihi İzmit Gar Binasında vatandaşların ziyaretine açılacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk’ün İzmit’te gerçekleştirdiği basın toplantısının yıldönümü olan Basın Onur Günü (16-17 Ocak) tarihlerinde de sergi ziyaretçilere açık bulundurulacak. Sergide, 150 objenin yanı sıra bir kısmı daha önce hiç yayınlanmamış Gazi Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları da  yer alacak.

BİRÇOK ESER SERGİLENECEK

"Büyük Dahi/Gazi Mustafa Kemal Atatürk İzmit’te” isimli sergide,  Atatürk'ün bugüne kadar yayınlanmamış 150 fotoğrafı, son kez içtiği kahve fincanı, kullandığı gaz lambası, çeşitli kıyafetlerine kadar çok farklı objelerin yanı sıra Time Dergisi'nin Atatürk kapaklı orijinal baskısı gibi nadide eserler de yer alacak.  Yaklaşık 3,5 yıllık süreçte hazırlanan sergide, aynı zamanda Zübeyde Hanım, Latife Hanım ve Fikrîye Hanım’a ait eşyalar da görülecektir. Sergi 28 Ekim tarihinde saat 13.30’da İzmit Tarihi Gar Binasında açılacak ve 31 Ocak 2020 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

21 Ekim 2019 - Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?