Mayda: "Günü kurtarmak için hazırlanan plan kabul edilemez"

CHP Kartepe İlçe Örgütü, 2020-2024 Stratejik Planını değerlendirmek üzere basın açıklaması düzenledi. Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda, "Kartepe Belediyesi'nin 2020 Stratejik Planı, model bir belediye olmayı hedeflemediğinden, kaynakların verimli ve rasyonel kullanılması amaçlanmadığından dolayı günü kurtarmak için hazırlanan bir plandır, kabul edilemez" dedi

CHP Kartepe İlçe Örgütü, Kartepe Belediyesi 2020 yılı bütçesi, 2020-2024 yıllarını kapsayan Stratejik Planı, 2020 Mali Yılı Performans Programı ve 2020 Mali Yılı Bütçesi hakkında basın açıklaması yaptı. CHP Kartepe İlçe binasında gerçekleşen basın açıklamasına CHP Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda, Kartepe Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Hasan Bayrak, meclis üyeleri Özlem Ejderoğlu Çankaya, Yakup Kalmuk ve yöneticiler katılım sağladı.

"STRATEJİK PLANA DAHİL EDİLMEDİK"

2020 Mali Yılı Performans Programı Taslağını değerlendiren Kartepe Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Hasan Bayrak, "Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak; Haziran ayı meclis toplantısında da dile getirdiğimiz stratejik plan hazırlama sürecine dahil edilme talebimiz dikkate alınmamıştır. Sürece dahil edilme sadece anket düzeyinde kalmıştır. Dış paydaşların etkin olmadığı bir stratejik plan ortaya çıkmıştır. Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, üniversiteler, muhtarlar, meslek odaları sürece dahil edilmemiştir. Nüfus bilgileri stratejik planda Kartepe’yi toplumsal yapı olarak analiz etmeye yeterli değildir. Analiz sadece kadın - erkek cinsiyet dağılımına göre yapılmış çocuk, genç, yaşlı, engelli, gelir dağılımı, eğitim düzeyine göre analiz yapılarak stratejik plan hedefleri buna göre belirlenmeliydi" ifadelerini kullandı.

"HEDEFLERİ OLMAYAN BİR PLANA ORTAK OLAMAYIZ"

Bayrak açıklamasında, "Stratejik plan hedef ve göstergelerin amaca uygunluğu, ölçülebilir olması, izlenebilirliği bilginin doğruluğu vb. kriterlerle incelenmiştir. 2020-2024 stratejik planda, bir önceki dönemin stratejik planında Raporlar arasındaki uyumsuzluk, yapılan planların etkin şekilde gerçekleştirilmediği ve doğru planlamanın yapılmadığını göstermektedir. Bu bağlamda stratejik planların sadece ihtiyaç analizlerine ve gerçekçi tahminlere dayalı bir halde hazırlanması gerekmekte idi. Bu hedefleri içinde barındırmayan 2020-2024 stratejik planınıza millet ittifakı meclis üyeleri olarak ortak olmuyoruz" şeklinde konuştu.

"2020 BÜTÇESİ İYİ BİR PLANLAMA İLE YAPILMAMIŞTIR"

"Birkaç yıl içinde, 'Öz gelirleri' %67'den %50'ye, 'Vergi Gelirleri' %59'dan %41'e gerilemiş gelir öngörüleri ile 2020 Bütçesinin bir küçülme bütçesi niteliğinde olması, kaynağı ve koşulları belli olmayan “Bağış ve Yardımlar”, Kamu Mallarının satışı ile elde edilecek “Sermaye Gelirleri” ve gerektiğinde iç borçlanma ile şişirilmiş bir bütçedir" diyen Kartepe Belediyesi Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Özlem Ejderoğlu Çankaya ise, "2020 bütçe tekliflerine bakıldığında bazı kalemlerde artış yapıldığı, bu artışların önceki dönem bütçelerinde ve kısmen yapıldığı fakat icraat aşamasında geri kalındığı görülmektedir. Bütçe doğru planlama başlangıç noktasından hareketle doğru uygulama ile sonuca ulaşılabilir. Ama görünen o ki, 2020 bütçe teklifi iyi bir planlama ile yapılmamıştır" dedi.

"KAMU MALI SATARAK İCRAAT YAPILMASI TALİHSİZLİKTİR"

Çankaya, "Hatta başarı göstermeye niyet de, istek de, çaba da, heyecan da bu planda yer almamaktadır. Bütçe disiplininden, Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışından, Yönetim tekniklerinden habersiz bir Yönetimin, Kamu malı satarak icraat yapabilir duruma gelmesi Kartepe için bir talihsizliktir. Hazırlanan Stratejik Plan Kartepe'yi gelecek 10 yıllara taşıyacak toplumsal gelişime paralel KENT leşme ve Kent kültürünü yaratacak Vizyon ve öngörüden uzaktır. Bu planı esas alan faaliyetler için yapılacak harcamaları kaynak israfı olarak görüyor ve tasarruf, verimlilik ve tahminlerin gerçekçi olma ilkeleri çerçevesi içinde hazırlanmadığı gerekçesi ile biz Cumhuriyet Halk Partisi Gurubu olarak;  sadece örneklenen, daha da çoğaltılabilecek birçok nedenle Bütçeye RED oyu veriyoruz" ifadesini kullandı.

"BU PLAN İLE HEDEFE ULAŞMAK ADINA YENİ TUĞLA KONULAMAZ"

Değerlendirmede bulunan CHP Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda, "Yapılan stratejik plan ile mali disiplini ön planda tutan, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını hedefleyen, performansa dayalı yeni bir bütçeleme anlayışına geçilmesi amaçlanır. Ancak, Stratejik Yönetim anlayışını benimseyen bir belediye olduğu iddiasında olan Kartepe Belediyesi, belirlenen vizyonuna ulaşmak için verimli çalışmalar yapamayacağını, projeler üretemeyeceğini ve Kartepe'nin marka şehir olmasına yönelik ana hedefe yeni tuğlalar koyamayacağı bu planda ve mali raporunda görülmektedir. İncelemelerimiz sonucunda, 2020 dönemine ait yeni Stratejik Planında, önceki yıllardaki stratejik planları daha da geliştirerek, güncelleyen ve yine “İNSAN”, “ŞEHİR” ve “KURUM” olmak üzere; 3 temel bileşen üzerine inşa eden bir Kartepe Belediyesi vizyonu oluşmamaktadır. Tarih, kültür, insan, turizm, sağlık, tarım ve sanayisi ile sürekli yaşanabilir bir şehir olmak misyonunu göremediğimiz bu performansta, katılımcı yönetim anlayışından, adaletten, insani kalkınmadan, verimlilikten, toplumsal ve tarihi kültürel değerlerimizden taviz verilmiş, raporlamalarda da görüldüğü üzere, insan ve mekâna hizmet anlayışı "Tasarruf ve kısıtlama" başlıkları altında yok sayılmıştır" dedi.

"GÜNÜ KURTARMAK İÇİN YAPILMIŞ"

Mayda açıklamasının devamında, "Bu plan ilçemizin ihtiyaçlarına yönelik stratejik amaçlarımız ve stratejik hedeflerimizi kapsamadığından, performans esaslı bütçeleme sistemi ile örtüşmediğinden, ayrıca Kartepe Belediyesi, Kartepelilerin yaşam standartlarını yükseltmeyi, çevrenin yanı sıra Kartepelilerin kişiliğini şekillendiren değerlerini koruyarak genç kuşaklara aktarmayı ve örnek şehircilik hizmetleriyle, dünya nezdinde model bir belediye olmayı hedeflemediğinden, performans hedefleri ve plan-bütçe ilişkisi içerisinde, sonuç odaklı bir bütçeleme anlayışı benimsenerek kaynakların verimli ve rasyonel kullanılması amaçlanmadığından dolayı günü kurtarmak için hazırlanan bir plandır, kabul edilemez. Tasarruf bütçesi denildiğinde akla gelirlerin artırılması, giderlerin kısıtlanması gelmektedir. Kamu mallarını satarak ve borçlanarak yönetilen bir Belediye kaynakları ziyan edilmektedir. Kartepe’de zaten kıt olan kamu alanlarını, arazileri; belirsiz, denetimsiz ve kontrolsüz olarak elden çıkartmasına rağmen açıkları kapatamamakta, miras yedi evlat misali satarak günü kurtarma gayretine girilmektedir" ifadelerini kullandı.

18 Eki 2019 - 13:23 Kocaeli/ Kartepe- Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?