Büyükakın, “Erenler manevi mimarlarımızdır"

Anadolu Erenleri Tanıtım Günleri kapsamında ilki düzenlenen ‘Osmanlı’nın Manevi Mimarları’ temalı programın açılışı gerçekleştirildi.

Diren Çelik
Diren Çelik Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, TÜMSİAD, Beşir Derneği ve Semerkand Vakfı işbirliğiyle 17-23 Ekim tarihleri arasında sürecek olan etkinliğin açılışı bugün İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kocaeli’de ilk kez düzenlenen etkinlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Abdülkadir Yılmaz, Semerkand Vakfı Başkanı Abdullah Erol, Beşir Derneği Başkanı Cavit Ünal, TÜMSİAD Kocaeli Şube Genel Sekreteri Özkan Naz, Araştırmacı Yazar Ali Sözer, dernek üyeleri ve vatandaşlar yer aldı. İlk gününü tamamlayan programda konuşan Başkan Büyükakın, “ Anadolu Erenleri Anadolu’yu gerçekten var eden manevi mimarlarımızdır” dedi.

“ÇALIŞMALARA FORMAT ATTIK”

Programda ilk olarak konuşan Semerkand Vakfı Başkanı Abdullah Erol, “Her yıl bu tür sosyal etkinlikleri yapıyoruz. Biz Anadolu insanı olarak da Müslümanlaşmamızı Horasan erenleri ile sağladık. Osmanlı’nın kuruluşunda da büyük rol oynadı. Ama günümüz Türkiye’sinde bunlar çok ön plana çıkmadı. Ama biz bu anlayışın ülkemizde yeni nesil tarafından bir devletin nasıl kurulduğunu göstermek için bir yerden başlamak istiyoruz. Buna ek olarak uyumlu bir şekilde sosyal aktiviteler de yer alacak. Ülkenin duruşu ve mücadelesine katkı sunmak istiyoruz. Geçmişte yaptığımız programlara yeni bir format atarak ülke insanlarımızın dikkatini çekmek istedik. Bu yıl ilk kez gerçekleştireceğimiz programı ilerleyen senelerde de devam ettireceğiz” dedi.

“ŞEHİRLERİMİZ ERENLER DURAĞIDIR”

Sözlerinin devamında Erol, “Anadolu'nun her bir köşesinde kendi zamanını ilim ve irfanla aydınlatmış bir gönül eri yatar. Her bir şehrimiz evliyalar ve erenler durağıdır. Bugün kimi şehir merkezlerinde, kimi daha küçük yerlerde metfun bulunan bu şahsiyetlerin milletimizin birlik ve beraberliğinde ve sahih İslam anlayışında payları bulunmaktadır. 1071 Malazgirt zaferiyle Anadolu topraklarının İslam'a açılmasıyla fetih ve iskân hareketleri hızlandı. Kısa sürede Anadolu Osmanlı gibi bir cihan devletinin öz yurdu haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“VATAN GÖREV BAŞINDA”

Son olarak Erol, “Bu itibarla Osmanlı'nın Manevi Sultanlarının tanınmasına mütevazı bir katkı sunmak amacıyla Anadolu Erenleri Tanıtım Günleri'ni tertip etmiş bulunuyoruz. Programın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Anadolu'yu imar ve inşa eden büyüklerimizi anacağımız, diriliş ve kuruluş günlerine gideceğimiz bu etkinlikler vesilesiyle Malazgirt'ten bu güne, bu vatan için canını ortaya koymuş tüm şehitlerimize Allah Teâlâ’dan rahmet diliyorum. Vatan ve mukaddesat için bugün de görev başında olan tüm asker ve polislerimize Cenabı Allah'tan muhafaza buyurmasını, salimen ve muzaffer olarak ailelerine dönmelerini niyaz ediyorum” şeklinde konuştu

“MANEVİ MİMARLARIMIZ”

Erol’un ardından bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Anadolu Erenleri Anadolu’yu gerçekten var eden manevi mimarlarımızdır. Gerek Osmanlı, ondan önceki medeniyetler gerekse şimdiki devletimiz aslında arkasında bizim ruhumuzu besleyen, hamurumuzu yoğuran gönül erenlerinin katkılarıyla ayakta duruyor. Anadolu erenleri bizim kültürümüzü adeta damıtmışlar hap haline getirmişler ve edep olarak bizlerin ağzına vermişler. Aslında onların bizlere öğrettikleri bizim bütün mirasımızın ete kemiğe bürünmüş hali. Bunun yanı sıra hepimizin bildiği ahilik teşkilatı Ahi Evran ile başlıyor. Ahi teşkilatı Moğol istilasına maruz kalan Selçuklu Devleti’ni o istiladan kurtararak Anadolu’yu yeniden ayağa kaldıran teşkilattır. Normal zamanda esnaflık yapan savaş zamanında kılıç kuşanan teşkilattır” dedi.

“HAKLI OLDUĞUNDA KORKMA”

Büyükakın, “Erenler bize öyle bir maya katmışlar ki akıl sır ermiyor. Modem dünyada toplam kalite diye bir şey var ürettiğiniz malın kalitesiyle ilgili. Bunu Ahi Evran aslında geçmişte yapmış. Teşkilatta olanlar belli standartlarla, eğitimlerle ustalık belgesi alıyor. Örneğin bir ayakkabı yapıyor ama ustalık için ayakkabıyı ayakkabı gibi yapması yetmiyor. Buna ek olarak mesela mahallesinde bir hastayı ziyarete gitti mi, bir garibana yardımda bulundu mu o da bu teşkilatın standardı. Haklı olduğu davadan korkma sözü bizim için hep devam eder. Şeyh Edebali haklı olduğun zaman korkma der Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’na korkma diye başlar” şeklinde konuştu.

“ÖZÜMÜZDEN KOPMAMALIYIZ”

Devamında Büyükakın, “Tarihinden, kültüründen, özünden kopmamak lazım. Bizi biz yapan erenlerdir. Bugün Balkanlarda Bektaşi tekkeleri her tarafta vardır Balkanları Balkan yapan da o alperenlerdir. Türkler için hasretle beklenendir derler. Biz ayağa kalktığımız zaman hepsi bir olmayı biliyor. Şimdi burnumuzun dibinde bir terör örgütü kurmaya çalışıyorlar. Bize dur diyorlar durur muyuz, durmayız çünkü biz korkmayız. Sonuna kadar devam edeceğiz. Bizi biz yapan değerlerden kopmayacağız. Bu toprağın mayası güçlü. İnsanların mayası güçlü. Biz hiçbir yere işgal için gitmedik biz dünyanın hiçbir toprağına oranın değerlerini değiştirmeye gitmedik. Bu ruh Anadolu erenlerinin ruhundan geldi. Bu değerleri yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak lazım. Bu devamlılığı sağlayamazsak hüsran kaçınılmaz olur” diyerek sözlerini noktaladı.

17 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Diren Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?