Avukatlar, öldürülen kadınlar için “Yeter artık” dedi

İzmit’te eski eşi tarafından katledilen Ayşe Acar ve tüm kadınlar için basın açıklaması düzenleyen Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Didem Turan, “2019 yılının 270 gününde öldürülen kadın sayısı 285. Türk kadınının Cumhuriyet yasaları ile sahip olduğu yasal haklarını elinden almaya cüret eden kötücül zihniyete, açıkça ve yüksek sesle yeter artık diyoruz” dedi

Pınar Gül Tarhan-

Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi, önceki gün eski eşi tarafından İZGAZ’da başından vurularak katledilen Ayşe Acar (36) için Kocaeli Adliyesi’nin giriş katında bulunan Baro odasında basın açıklamasında bulundu. Açıklamayı Kadın Hakları Merkezi Başkanı Didem Turan gerçekleştirirken açıklamaya Baro Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir, önceki dönem Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe ve çok sayıda avukat katılım sağladı. Açıklamasında Kadın Hakları Merkezi Başkanı Didem Turan, “2019 yılının 270 gününde öldürülen kadın sayısı 285. Kadınlar her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda katlediliyorlar. Türk kadınının Cumhuriyet yasaları ile sahip olduğu yasal haklarını elinden almaya cüret eden kötücül zihniyete, açıkça ve yüksek sesle yeter artık diyoruz” dedi.

“TRAVMA OLARAK ŞİDDETTEN NASİPLENİYORUZ"

Açıklamasında Turan, “Dün 36 yaşında iki çocuk annesi Ayşe Acar güpegündüz bir kamu binasında kısa süre önce ayrıldığı eski kocası tarafından kafasına silahla ateş edilerek katledildi. Ayşe ACAR için çok üzgünüz. 2019 yılının 270 gününde öldürülen kadın sayısı 285…Kadınlar her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda katlediliyorlar. Biz kadın cinayetlerini sayılar ve listeler üzerinden okumak da istemiyoruz aslında; sonuçta her bir kadın özel ve önemli idiler. Her kadın cinayeti ya da şiddet vakasından sonra toplum olarak meseleye birkaç gün duyarlılık gösterip sonrasında unutarak yaşamaya devam ettiğimizi sanıyoruz. Ama her birimiz her şiddet, cinayet ve istismar vakasında örseleniyor toplumsal travma altında bu şiddetten nasipleniyoruz” dedi.

“KADIN ÜZERİNDEN YANLIŞ SÖYLEMLER”

“Kadın cinayetleri bireysel değil aslında toplumsal bir sorundur” diyen Turan, “Topluma hakim erkek egemen anlayışın değiştirilmemesi, kadın üzerinden yanlış söylemlere devam edilmesi ve kadının erkekle eşit birey olarak kabul edilmemesinin sonucudur. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin sağlanmasının önemi her bir cinayette daha da güçlü bir biçimde yeniden ortaya çıkmaktadır. Türkiye  ‘Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi – CEDAW’ ve ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi - İstanbul Sözleşmesi’ni imzalamış ve birtakım taahhütler altına girmiştir” şeklinde konuştu.

“DEVLETİMİZİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

Devamında Başkan Turan, “Bunlardan en önemlisi ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması, Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, Cinsler arası her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması, Kadının Ekonomik, Sosyal ve Siyasi olarak güçlendirilmesi’ için her tür düzenlemeyi yapmak ve gereken önlemleri almaktır. Devlet kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek, kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve kadını her alanda güçlendirmekle görevlidir. Devletimizi taahhüt ettiği görevleri yerine getirmeye çağırıyoruz. Kadın cinayetlerini önlemek, kadın cinayetlerinde asla ceza indirimi yapılmaması için her türlü yasal düzenlemeyi yapmak ve uygulamaya geçirmek üzere bir an önce gereğini yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“YETER ARTIK”

Turan, “İstanbul Sözleşmesini hedefe alarak içlerindeki gerici zihniyeti topluma yansıtmaya ve kabul ettirmeye teşebbüs eden ve Türk kadınının Cumhuriyet yasaları ile sahip olduğu yasal haklarını elinden almaya cüret eden kötücül zihniyete, açıkça ve yüksek sesle yeter artık diyoruz. Kadınların hayatı ölüme değil yaşama adanmıştır. Hiçbir erkeğin emaneti, malı, namusu değiliz. İnsanız, eşitiz, bireyiz. Ayşe Acar kardeşimiz için çok üzgünüz. Kendisine Allah’tan rahmet kederli yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Kocaeli Barosu olarak açılacak ceza davasını sonuna dek takip edeceğiz. Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini lanetliyor ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

17 Ekim 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?