Kocaeli, çocuk gelinlerde 72’nci sırada

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun toplumsal sorumluluk projesi olan ‘Görün Bizi Projesi’nin Kocaeli Valiliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen panelinde konuşan Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu ise, "Kocaeli, erken evlilik yaşında Türkiye'de 72’nci sıraya gerilemiştir" dedi.

Diren Çelik
Diren Çelik Tüm Haberleri

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun toplumsal sorumluluk projesi olan ‘Görün Bizi Projesi’nin paneli Kocaeli Valiliği'nin ev sahipliğinde Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Ev sahipliğini Vali Hüseyin Aksoy'un üstlendiği, Kocaeli Barosu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortaklığında düzenlenen panele kent protokolü yoğun katılım sağladı. Panelde, ilimiz açısından da önem teşkil eden erken gebelik sayısına dikkat çeken Vali Aksoy, “Kocaeli’ye geçmişe dönük olarak baktığımızda İl Sağlık Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre 18 yaş altı adilosane (erken) gebe sayısının azalma eğilimi içinde olduğunu görmekteyiz. 2014'ten itibaren tespit edilen gebe sayılarına bakıldığında Gebze, İzmit, Dilovası, Körfez, Gölcük ilçeleri öne çıkmaktadır” dedi. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu ise, "Kocaeli, erken evlilik yaşında Türkiye'de 72’nci sıraya gerilemiştir" dedi.

PROTOKOLDEN YOĞUN İLGİ

Panele Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Candemir Gültekin, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Nilay Coşgun, Aile, Çalışmalar ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik,  soroptimist  kulüpleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  

“TÜİK VERİLERİ KORKUTUCU”

Panelin açılış konuşmasını yapan Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonı Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu, “İstanbul’da kuruluşuyla adından sıklıkla söz ettiren federasyonumuz şu an 14 ilimizde topluma hizmet alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. Teşkilatımız bugün kıtalara yayılmış bölgelerdeki ülke federasyonları arasında 4 ana federasyondan oluşmakta. Derneğimiz, kadınların ve kız çocuklarının sesi olma yolunda faaliyetlerini sürdürmesinin yanı sıra kamu yararına çalışan dernek statüsündedir. Eğitim geliştirme ve fırsat sağlayarak kadın ve kız çocuklarına odaklı projeler yürütmektedir. Kız çocuklarının erken veya zorla evlendirilmesine yönelik düzenlenen bir proje için bugün burada toplandık. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre rakamlar gerçekten korkutucu. Ülkemizde birçok kurum bu sorun ile mücadelede aktif olarak görev almaktadır” şeklinde konuştu.

"KOCAELİ 72’NCİ SIRADA"

Sözlerine devam eden Kavuncu, “Bir kız küçük yaşta evlendirmeye zorlandığında yaşamı boyunca sürecek durumlara maruz kalmaktadır. Nurullah Ataç’ın da dediği gibi çocukluğu olmayanın gençliği olmaz hatta geleceği de olmaz. Kendileri hakkında söz sahibi olmalarına izin verilmeden baskı altında ve zorla evlendirilen çocuklar fiziksel, sosyal ve psikolojik anlamda yara almaktadır. Projemizi Kocaeli Valiliği ile ortaklaşa yapmamızın nedeni Kocaeli’de erken evlilik yaşının sıralamada 72’nci sıraya gerilemiş olmasından da kaynaklanıyor. Bu büyük bir başarıdır. Federasyonumuz adına Kocaeli Valiliği’ne de  ‘Görün Bizi Projesi’ ne ev sahipliği yapmasından ötürü teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

"ORAN 3,8’E GERİLEDİ"

Ardından söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Dünyada ve Türkiye’de sorun olarak görülen erken yaşta evlilik ve zorla evlilik konusunda toplumsal duyarlılığı daha üst noktaya taşımak adına bugün sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu oldukça önemli bir konu ve bu konuda birçok etkinlik gerçekleştiriliyor. Kız çocuklarının ve kadınların yaşamında risk oluşturan sorunlardan biri de erken evliliktir. Uluslararası hukuk bağlamında evlilik yetişkinlere özgü bir hak olarak tanımlanmıştır. Bu çerçevede kişisel bir hak ve özgürlük olan evliliğe hiç kimsenin baskısı olmadan karar verilmesi ve bireyin özgür iradesiyle belirlenmesi gereklidir.  18 yaşından küçük çocuğun erken evlilik konusunda tam ve özgür iradesinden bahsedilemez. Çocukların henüz gelişimlerini tamamlamadan evliliğin gerçekleşmesi ile ileride yaşayacağı birçok sorun oluşmaktadır” ifadelerini kullandı.

GELİŞMİŞLİKTEN BAĞIMSIZ

Devamında Aksoy, “Erken evlilikler toplumların gelişmişlik düzeylerinden bağımsız olarak varlığını sürdürmektedir. Unicef’in raporuna göre gelinen sonuçta her ülke kendi refahı adına çalışma yapmadığı takdirde 2030 yılına gelindiğinde 750 milyon çocuğun erken yaşta evlendirileceği görülmektedir. 5 kız çocuğundan biri 18 yaş öncesinde, 9 kızdan biri 15 yaş ve öncesinde evlenmektedir. Ülkemize baktığımızda aile ve mahkeme kararıyla gerçekleştirilen 16-17 yaş aralığındaki bireylerin evlilikleri erken evlilik verilerine yansımaktadır. 16-17 yaş arasındaki evliliklere baktığımızda resmi evliliklerin toplam resmi evlenmeler içerisindeki oranı 2003 yılında 8,1 iken 2018 yılında bu oran 3,8’e düştü. Türkiye’de de bu anlamda önemli bir mesafe alındığını görüyorum” dedi.

18 YAŞ ALTI GEBE SAYISI AZALDI

Devamında Aksoy, “2018 yılı verilerinde Kocaeli’de 16-17 yaş oranında evlenen kız çocuklarının sayısı 213, toplam evlenmeler oranındaki payı ise 1,6’dır. Erken yaşta evlilikler sosyal, psikolojik ve toplumsal açıdan hayatı zorlaştırmanın yanında erken gebelik sorununu da beraberinde getirmektedir.  Kocaeli’ye geçmişe dönük olarak baktığımızda İl Sağlık Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre 18 yaş altı gebe sayısının azalma eğilimi içinde olduğunu görmekteyiz. 2014 yılından itibaren tespit edilmiş ve sağlık hizmeti verilmiş adilosane gebe sayılarına bakıldığında Gebze, İzmit, Dilovası, Körfez, Gölcük ilçeleri öne çıkmaktadır. Erken yaşta ve zorla evlilikle mücadele konusundaki duyarlılığı ve farkındalığı daha üst düzeye çıkarmaktayız. Önlenen ama yine de varlığının devam ettiği erken evlilik konusunda çalışmalar devam etmektedir. Birçok sivil toplum kuruluşumuzun özellikle kadın, kız ve dezavantajlı bireylerine yönelik faaliyetleri var. Temennimiz bu tür sorunların gündemden çıkması ve olağan şartlarda evliliklerin gerçekleşmesi” diyerek sözlerini noktaladı.

SANATÇI GÖKSEL'DEN PROJEYE DESTEK

Protokol konuşmalarının ardından katılımcılar eşliğinde ‘Çocuk ve evlilik neden yan yana olmamalı’ temalı panel düzenlendi. İletişimci Sevda Solak’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde Kocaeli Barosu’ndan Avukat Buse Arslan, Psikiyatrist Dr. Duygu Biçer, Kocaeli Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Resmiye Özdilek, Sosyal Çalışmacı ve Kocaeli Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Tuğba Uğur Çinal konuşmalarını gerçekleştirdi. Bilgilendirmelerin devamında söz alan Sanatçı Göksel, “Ne zaman kız çocuklarının zorla ya da erken yaşta evlendirilmesine tanık olsam sarsılıyorum. Onları koruyamadığımızı düşündüğümde kalbim acıyor. Bu nedenle de konuya destek vermeyi çok istedim. Federasyonu böylesi çok hassas bir konuda farkındalık yaratacak bir projeye başladıkları için tebrik ediyorum. Bu farkındalığın ve uygulamaların toplumun en küçük birimi ailelere kadar inmesi, toplumsal bilincin artması bizim için çok değerli” şekline konuştu. Program, Soroptimist kadınların proje logosu basılı özel duvaklarla ‘Görün Bizi Manifestosu’nun okunmasıyla sonlandırıldı.

10 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Diren Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?