Hizmet-İş, "Bu kafa ile İzmit işçisi yönetilemez"

Hizmet-İş Sendikası, belediye çalışanı İbrahim Efe’nin basında yer alan ‘Disipline sevk edildi, Hizmet-İş belgeleri görmezden geldi’ şeklindeki haberlerine dair basın açıklaması yaptı.

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı olan, İzmit Belediyesi çalışanı İbrahim Efe ile ilgili basında yer alan ‘Disipline sevk edildi, Hizmet-İş belgeleri görmezden geldi’ şeklindeki haberlere yazılı basın açıklamasıyla yanıt verdi.

“ASLA GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Yaptığı açıklamada İdris Ersoy, “Kocaeli muhtarlar derneği başkanımız ve üyemiz olan İbrahim Efe’nin İzmit Belediyesi tarafından, sırf siyasi duruşundan dolayı işten çıkarılmasına zemin oluşturmak, kamuoyunu yanıltmaya yönelik basına servis edilen bu haberler asla gerçeği yansıtmamaktadır. İbrahim Efe’nin çalıştığı müdürlüğün bilgisi ve programı ile iş tanımı yapılmış ve ruhsat denetim müdürlüğünde bugüne kadar kendisine verilen görevleri yapmaya devam etmiştir, bunun en önemli delili basında yer alan İzmit Belediyesi ruhsat denetleme haberlerinde kendisinin de bulunduğu onlarca fotoğrafta çok net görülmektedir” dedi.

“UYGULAMA TAMAMEN SİYASİDİR”

Sözlerinin devamında Ersoy, “31 Mart yerel seçimlerinden sonra 13.09.2019 tarihine kadar da bu şekilde çalışmaya devam etmiş, 13.09.2019 tarihinde İzmit Belediyesi tarafından kendisine gönderilen tek ihtarname de kart okutmasına geçmesi tebliğ edilmiş kendisi de o günden sonra kart okutmaya devam etmiştir. 4857 sayılı iş kanunu ve yürürlükte olan toplu iş sözleşmesinde bu konu ile ilgili hüküm açık olup üç gün süre ile işe gelmeyenin iş akdi işverence fesih edilir denmektedir. Madem İbrahim Efe işe gelmiyor ve bankamatik memuru idiyse 1 Nisan 2019 tarihinden beri görevde olan bu yönetim İbrahim Efe’nin işine neden son vermemiştir? Neden altı ay haksız yere maaş ödemiştir? Basında yer aldığı gibi İbrahim Efe’yi defalarca uyarılması söz konusu değildir, böyle bir uyarı olsaydı muhakkak disiplin kuruluna sevk edilmesi lazımdı ve disiplin kurulu her tutulan tutanak için bir çok kez toplanması gerekecekti, ancak İbrahim Efe için disiplin kurulu tek bir sefer toplanmıştır. İbrahim Efe hem İzmit Belediyesi aynı zamanda da muhtarlar derneği başkanlığını başarıyla yürütmektedir. Bu uygulama tamamen siyasidir, İbrahim Efe’nin siyasi düşüncesinden dolayı İzmit Belediyesi ve bir kesim tarafından bilinçli olarak linç edilmektedir” şeklinde konuştu.

“BU KAFA İLE YÖNETİLEMEZ”

Son olarak Ersoy, “Hizmet-İş Sendikası olarak iş kanunu ve toplu sözleşmeye uygun olmayan işçilerin aşı, işi ile oynayan bir yönetimin suç ortağı olmamızı kimse bizden beklemesin. İzmit Belediyesi’nde 31 Mart yerel seçimlerinden sonra, mesnetsiz suçlamalarla, geçmiş dönem sosyal medya hesaplarının incelemeleri ile işçilerin zorla işten çıkarılmaya çalıştığını görüyoruz ve yaşıyoruz. Her toplantıda işçiler çalışmıyor sözleri ile işten çıkarmalara zemin oluşturulduğuna şahit oluyoruz. Oysa çalışmayan asıl kişiler sözde işe geliyor gibi davranarak bütün gün malum sendikaya işçileri baskı ve tehdit ile geçirmek için görevlendirilen ve bundan başka hiç bir iş yapmayan sözde işçileri görmüyor, ancak bu kişiler için bir işlem yapıldığına şahit olmuyoruz. Bu kafa ile İzmit işçisi yönetilemez, bu anlayışla İzmit halkına hizmet yapılamaz, bir an önce normalleşerek, ispiyonculara, jurnalcilere pirim vermeden adil ve hukuki bir yönetim anlayışı ile iş, barışı ve huzurunun sağlanması diliyoruz” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

09 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?