Turizmde yükselen yıldız; Kocaeli

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, 8-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Kocaeli Turizm Çalıştayı’na katıldı. Programa katılan Başkan Büyükakın, Kocaeli’nin potansiyeline dair açıklamalarda bulundu.

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın, Kocaeli’nin turizm çeşitliliğini değerlendirmek, turizm kaynaklarının daha etkin nasıl kullanılabileceğini ele almak, farklı kesimler arası ortaklık ve iş birliklerinin çerçevesini çizmek, kurumların turizme yönelik gündemlerine temel teşkil etmek yapılan Turizm Çalıştayı’na katıldı. Turizm alanında faaliyet gösteren sektör temsilcilerine seslenen Başkan Büyükakın, “Önümüzdeki günlerde turizmin her alanında çok önemli gelişmeler yaşayacağız. Uluslararası etkinliklerle birlikte turizm alanına katkı sunacağız. Kocaeli’yi sanayi şehri olarak görmemelerini turizm alanında yükselen bir yıldız olarak görmelerini istiyorum” dedi.

“TURİZM POTANSİTELİ ORTAYA ÇIKARILMALI”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Büyükakın, “Kocaeli, turizm potansiyeli açısından sürekli konuşulan,  gerçekten önemli potansiyelleri olan ama bu potansiyelin yeterince keşfedilemediği bir şehir. Sektör temsilcisi arkadaşlarımızın da belirttiği gibi turizm alanında Kocaeli’nin çok önemli fırsatları var. Bu çalıştayda çok güzel fikirlerin çıkacağını da inanıyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak 7 yıl önce başlatılan ‘Marka Çalışması’ için dünyanın önemli kentlerinden bir tanesi ve bu konuda isim yapmış Amsterdam’a gitmiştik. Kentimizin dinamiklerinin ve sektör temsilcilerinin olduğu ziyaretlerde farkındalık çalışması yapalım dedik. Orada, kentin marka değerleriyle ilgili yeterli çalışmalar yapılmamışsa, örneğin tarihi çalışmalar, şehre dair kitaplar yazılmamışsa sizin orada bir turizm potansiyeli ortaya çıkarmanız ve buna dair bir marka değeri çıkarmanız mümkün değil demişlerdi. Sonrası bizlerde çalışmalara başladık. İngilizce ve Türkçe turizm kitabı hazırladık. Bunun geliştirilmesi ve daha küçük broşürler hazırlanması ile tanıtım kitaplarının hazırlanmasını gerektiğini de biliyoruz” şeklinde konuştu.

ORMANYA’DA KAMP İMKANI VAR”

Kocaeli’de yürüyüş parkurları olarak büyük bir mesafe kat ettiklerini belirten Büyükakın, “1500 kilometrelik 52 Doğa Yürüyüşü Parkuru oluşturuldu. Ek olarak 1000 km’lik daha parkur çalışması ile toplamda 108 parkuru 2500 kilometreye çıkarılması için çalışmalarımız devam ediyor. Bununla birlikte “Doğaya Yürüyoruz Kocaeli” projesi hayata geçirilerek doğa yürüyüş parkurlarımızın turizm odaklı tanıtım ve markalama çalışmalarını yürütüyoruz. Şehrin farklı yerlerinde kamp yerleri yapıldı. Bunlardan bir tanesi Ormanya’dadır. Ormanya inanılmaz bir destinasyon oldu. Ormanya’nın ön tarafında karavanda kamp yapma imkânı da var” dedi.

“SEKA,BİR KÜLTÜR ALANIDIR

“Amsterdam’da ki ziyaretlerinde dikkatlerini çeken diğer bir hususun ise kentin etkinlikler şehri olmasıydı” diyen Büyükakın, “Kitap Fuarı, 23 Nisan Çocuk Fuarı, Tarım Fuarı, Bilim Fuarı, Kartepe Zirvesi ve Tarih Sempozyumları gibi büyük uluslararası etkinlikler gelenekselleştirilerek Kongre turizmine önemli katkılar sunmaktadır. Mavi bayraklı plajlarımız da bizler için önemli fırsat sunmaktadır. Endüstriyel dönüşümün en güzel örneklerinden eski SEKA Kâğıt Fabrikası aynı zamanda bir kültür alanıdır. Bu bölgede turizm açısından ayrı bir öneme sahiptir. Kent markalama çalışmaları kapsamında “Kocaeli Yöresel Yemekleri Kitabı” ve “Kocaeli Yöresel Türküleri Albümü” hazırlandı. Hediyelik eşya alanında eğitim açısından üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Bunun yanı sıra Kentimizin dört mevsimini anlatacak tanıtım filmleri için alt yapı çalışmaları başlatıldı. Turizm ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürlüğümüzü de kurarak bu alanda ki irademizi ortaya koyduk” şeklinde konuştu.

TURİZM MASTER PLANI

Hanibal’ın mezarı gibi Fatih Sultan Mehmet Han’ın Gebze’de konakladığı Hünkar Çayırının da Kocaeli’nin turizminin gelişmesi açısından Panoramik bir müze olacak bir çalışma yaptıklarını dile getiren Başkan Büyükakın, “Orası tamamlanınca çok önemli bir turizm destinasyonu olacak. Rota planlamalarında havza anlayışını da yerleştirmeliyiz. Tarih turizminde çok önemli fırsatlar yatıyor kentimizde. Bunu da beraber belirlemeliyiz. Eko turizm ve perma kültür alanında gelişme kaydetmeliyiz. Kuzey Marmara otoyolumuzla birlikte Kandıra ve Kartepe bölgelerimiz turizm açısından önemli fırsatları içerisinde barındırıyor. Turizm Master planı çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmanın tamamlanmasıyla Kocaeli’nin gerçekten turizm potansiyelinin olduğunu daha iyi anlayacağız. Buradan turizm sektöründe faaliyet sürdüren firmalara da seslenmek istiyorum. Önümüzde ki günlerde turizmin her alanında çok önemli gelişmeler yaşayacağız. Uluslararası etkinliklerle birlikte turizm alanına katkı sunacağız. Kocaeli’yi sanayi şehri olarak görmemelerini turizm alanında yükselen bir yıldız olarak görmelerini istiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

08 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?