Halk ekmek 15 Kasım'da tezgahlarda

Kocaeli Fırıncılar Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanı Ali Sarı, önceki gün protokolü gerçekleştirilen halk ekmeğin 200 gramı 1 TL'den, 400 gramı 2 TL’den satışa sunulacağını ve 15 Kasım tarihinde tezgahlarda yerini alacağını belirtti

Diren Çelik
Diren Çelik Tüm Haberleri

Diren Çelik-

Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi ve Kocaeli Fırıncılar Esnaf ve Sanatkâr Odası tarafından yapılan halk ekmek protokolü önceki gün imzalanmıştı. Protokolün ardından Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı oda binasında basın toplantısı gerçekleştirerek halk ekmekle ilgili açıklamalarda bulundu. Sarı, 200 gramı 1 TL'den, 400 gramı 2 TL’den satışa sunulacak olan halk ekmeğin 15 Kasım tarihinde tezgahlarda yerini alacağını söyledi.

İLK UYGULAMA İZMİT’TE

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, “2019 Mart yerel seçimleriyle birlikte gündeme gelen ve bir süredir kent kamuoyunda konuşulan ‘ Halk Ekmek’ uygulaması, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Kocaeli Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile yapılan görüşmeler neticesinde, uygulama kapsamındaki ilçe belediyelerini de kapsayacak şekilde, 07.10.2019 tarihinde imzalanan bir protokol ile uygulamaya geçiyor. İlk uygulama ilçe belediyesinin İzmit olacağı ve İzmit Belediyesi tarafından imza altına alınan protokol kapsamında, yerleri müştereken belirlenen 13 satış noktasında, protokol gereği Büyükşehir Belediyesi tarafından konacak Satış Büfeleri ile ilk uygulamada başlamış olacaktır” dedi.

KALİTELİ VE LEZZETLİ EKMEK

Sözlerinin devamında Sarı, “Lezzeti, tadı, görünümü ve kalitesiyle tüm Türkiye’ye örnek olan Kocaeli Ekmeği’nin üreticisi Fırıncı Esnafı tarafından, yine aynı kalitede ve lezzette üretimi yapılacak, 200 gr'lık 1 TL’lik fiyatlandırmasıyla, tekli ya da çiftli olarak, en kısa zamanda başta İzmit ilçesinin ve daha sonra diğer ilçelerimiz olmak üzere tüm Kocaeli halkının sofralarında yer alacak. Fırıncılık sektöründeki girdi maliyetindeki artışların giderek yükselmesine rağmen, her zaman yoksul ve dar gelirli vatandaşların sofralarını ekmeksiz bırakmamak için, askıda ekmek ve kartlı indirimli ekmek ile geliri olmayan ailelere ücretsiz ekmek gibi sosyal sorumluluk projeleriyle üzerine düşeni yapmaya çalışan Kocaeli Fırıncı Esnafı, yine aynı duyarlılık ve titizlikle girdi maliyetine rağmen kaliteli ve lezzetli ekmeğini halk ekmek adı altında üretecek. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 12 ilçe belediyesiyle birlikte vatandaşın sofrasında yer almasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

HAFTADA 6 GÜN HİZMET

Büfelerin çalışma saatlerini paylaşan Sarı, “Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi olmak üzere hafta içi saat 06-08,  öğlen 12.00-14.00, akşam 17.00-19.00 saatleri arasında 6 gün hizmet verecek. Pazar günleri ve resmi tatillerde satışın olmayacağı büfeler vatandaşın talebine ve ihtiyacına göre hizmet alanını genişleteceğiz” dedi.

HALK EKMEK SATIŞ NOKTALARI

Halk Ekmek satış noktalarını basınla paylaşan Sarı, “Bayındırlık Dünya Bankası, Bekirdere Mimar Sinan Ortaokulu önü, Alikahya Merkez, Yahya Kaptan, Tavşantepe, Topçular Şeref Meydanı, Bağçeşme Meydanı, Gültepe Mahallesi, Kuruçeşme Parkı, Yeni Cuma Parkı, 42 Evler Sanayi Mahallesi, Anıtpark, Yeşilova Özbek Çeşmesi Meydanı olmak üzere toplam 13 satış noktası belirlendi” diyerek vatandaşın ihtiyacına yönelik ilerleyen günlerde eklemeler yapılacağını da belirtti.

ÖNCELİKLE KADIN İSTİHDAMI

Halk ekmek büfelerinde çalışacak kişilerin nasıl seçileceği konusunda bilgi veren Sarı, “Çalışanlar bölgelerden seçilecek. Bulunan büfelere yakın bölgede yaşayan vatandaşlardan alınacak. Tercihen ilk aşamada öncelikle 15 kadın seçilecek. Tabi bulunamazsa erkek olacaktır. Başvurularını Kocaeli Fırıncılar Odası’na gelerek yapabilirler. Ayrıca odamızın 0262 324 25 82 numaralı telefonundan ulaşabilirler” dedi.

15 KASIM’DA AKTİFLEŞECEK

Detayları vermeye devam eden Sarı,  “Personel alımının bitimi sonrası büyükşehir büfeyle ilgili siparişler şuanda yapılıyor. Onlar yapıldıktan sonra alt zemin, elektrik çalışmaları yapılacak. Takriben 15 Kasım’da satışlar başlayacak diye planlıyoruz. En kötü ihtimal 30 Kasım itibariyle halk ekmek satışlarının başlamasını planlıyoruz. Ancak öncelikli hedefimiz 15 Kasım’dır. Bizde oda olarak müracaatları değerlendirecek, eğitimlerini tamamladıktan sonra faaliyet başlayacak” ifadelerini kullandı.

08 Ekim 2019 Kocaeli/ İzmit- Ekonomi

Muhabir Diren Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?