Erturan,“Medya şiddeti özendiriyor”

Kadın ve Demokrasi Derneği Kocaeli Temsilciliği üyeleri bir araya gelerek, medya dilinin kadına yönelik şiddetindeki etkisini konuştu

Kadın ve Demokrasi Derneği (KA-DEM), medya dilinin kadına yönelik şiddetteki etkisini konuşmak amacıyla bir araya geldi. Medya dilinin kadına yönelik şiddet üzerindeki etkilerinden bahsedildiği toplantı KA-DEM binasında gerçekleşti. Toplantı kapsamında açıklamalarda bulunan Kadem Kocaeli Temsilcisi Asuman Sert Erturan, “Medya şiddeti özendiriyor” dedi.

“PSİKOLOJİK TRAVMA SEBEBİ OLABİLİYOR”

Medyanın şiddet haberlerinde yönlendirici bir yanı olduğunu belirten Kadem Kocaeli Temsilcisi Asuman Sert Erturan, “Bazı şeylere şahit oluyoruz, algı değiştirecek başlıklar atılıyor, karısını öldürdü değil de aldatan karısını öldürdü şeklinde yazılıyor. Hayır, sebebi her ne olursa olsun birinden yaşam hakkını alamazsınız. Bunu suçu haklı çıkaracak şekilde yazmak yanlış bir algı yaratıyor. Bir diğer örnek de, şiddet ve hatta kadın cinayetlerini içeren haberlerde suçlunun yüzü kapanırken, mağdurun yüzü açık. Bunun tam tersi olması gerekir. Bunun yanı sıra yalan haberler de yapılıyor. Haberin sadece bir bilgisi doğruyken bunu yayınlıyorlar, bu insanların tanıdıkları var, çocukları var, bu yalan haberler psikolojik travma sebebi olabiliyor" diye konuştu.


“BU YAYINLARI ÇOCUKLAR DA İZLİYOR”


Açıklamalarına devam eden Erturan, “Bazı markalar kadına yönelik şiddeti açıkça yayınlayan kuruluşlardan reklamlarını çekti. Onlarla anlaşma yapmayacaklarını bildirdi. Bu çok güzel bir uygulama bunun çoğalmasını diliyoruz. Şiddetin sürekli açıkça yayınlanması bu sanki normalmiş, sinirlenmek şiddet uygulamak için yeterli bir nedenmiş gibi bir algı oluşturuyor ve bu yayınları çocuklar da izliyor. Böyle bir bakış açısı içerisinde büyüyorlar” ifadelerini kullandı.

08 Ekim 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?