Kocaeli Turizm Çalıştayı başladı

Kocaeli’nin keşfedilmemiş, gizli kalmış güzelliklerinin gün yüzüne çıkarılıp turizm hedeflerine ulaşarak Türkiye’nin 2023 hedeflerine katkı sunmak amacıyla düzenlenen Kocaeli Turizm Çalıştayı Tryp By Wyndham Otel’de başladı

Pınar GÜL TARHAN-

Ülkemizin turizmde 2023 hedeflerine ulaşmasını sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen “Türkiye Turizm Stratejisi” kapsamında Kocaeli’de Turizm Çalıştayı düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın işbirliğinde düzenlenen Turizm Çalıştayı dün Başiskele Tryp By Wyndham Otel’de 2 gün boyunca gerçekleştirilmek üzere başladı.

YOĞUN KATILIM

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan çalıştaya Vali Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, Turizm Meslek Yüksek Okulu Müdürü Bilsen Bilgili, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, İzmit Belediye Başkan Vekili Hakan Tanta, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hacı İbrahim Canatan, Deniz Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel, DTO Meclis Başkanı Kürşat Bal, Türkiye Otelciler Federasyon Temsilcisi Alparslan Kılıç, Türkiye Sağlık Turizm Derneği Başkanı Ergin Birdal, TEMa Vakfı Başkanı Nermin Tol, kaymakamlar, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda turizm temsilcisi katılım sağladı.

“HALK TURİZMİ EKONOMİK DÜŞÜNMÜYOR”

Çalıştayda ilk olarak sunum yapan Turizm Meslek Yüksek Okulu Müdürü Bilsen Bilgili, “22 Nisan Turizm Haftası bünyesinde Sayın Valimizin düzenlediği toplantıda bu Turizm Çalıştayı’nı gerçekleştirme kararını açıklamıştık. İşbirlik içerisinde Kocaelimizin zengin turizm varlıklarının tespiti amacıyla çalışmamızı yaptık. Amacımız aslında mevcut durumumuzu ortaya koyabilmek. Halk üzerine bir anket gerçekleştirdik. Bu çalıştay ile 9 farklı turizm çeşidi için geniş katılımlı çalışma grupları oluşturduk. Bunlar Doğa Turizmi, Deniz Turizmi, Kültür, Tarih ve İnanç Turizmi, Sağlık Turizmi, Termal Turizm, İş Turizmi, Gastronomi Turizmi, Kongre ve Fuar Turizmi, Spor Turizmi. Halkımızla yaptığımız anketlerde çıkan bir sonuca göre, halkın bir kısmı turizm sektörünü ekonomik olarak düşünmüyor” şeklinde konuştu.

“REKLAM ALANINDA SIKINTILAR VAR”

Ardından Turizm Yatırımcıları Derneği Temsilcisi Harun Çıtak, “Türkiye turizmini geliştirmek anlamında yapılan her türlü çalışmayı desteklemeye çalışıyoruz. Türkiye Turizm Yatırımcılar Derneği artık meslek haline gelmiş durumda. Bazı noktalarda kısır kalmış, herkesin çok fazla gelip gitmediği Kocaeli’yi aktif hale getirebilmek amacımız. Birçok acentalarla görüşmemizde yapabildiğimiz kısa turlar oldu. Ama Kocaeli aslında çok daha fazlasını hak eden bir yer. Konaklamalı turizmi geliştirmek daha doğru olur diye düşünüyorum. Anadolu’ya giden herkes Kocaeli’yi arka bahçe olarak kullanabilir. Reklam anlamında sıkıntıların olduğunu düşünüyoruz. Kartepe bölgesinde tek bir otelin olması, fiyatların çok yüksek olması, yolun uzun olması tabi etkenlerden bazıları. Önemli olan önce bir reklam faaliyetinin hayata geçirilmesi” dedi.

“DÜNYA TURİZMİNDE İLK 15’TEYİZ”

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “İçinde bulunduğumuz küreselleşme çağında erişim mobilleşme hızla artarken günümüz insanı tanımlanmaya başlamıştır. Böyle bir yeni dünya düzeninde tanıtım kültür ve ekonomi açısından turizm belirleyici bir unsur haline gelmiştir. Her alanda hızla gelişen ülkemizde turizmde de gelişmeler olmuştur. Geçtiğimiz yıl yüzde 24 büyümeyi yakalayan turizmde yabancı turist sayımız da artmıştır. Ülkemiz bu verilerle dünyada ilk 15’te yer almasına rağmen hedeflerimizi daha yüksek tutmamız gerekmektedir. Kentimiz önemli sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapmaktadır” dedi.

“4 TURİZM FAKÜLTEMİZ DAHA KATILDI”

Rektör Hülagü, “Kentimizde her alanda yaşanan bu ivmenin turizmde de göstermemiz gerekmektedir. Tarihi Nicomedia’ya dayanan çok fazla kültüre ev sahipliği yapmış, spor imkanlarıyla önemli turizm zenginliği bulunduran kentimiz gerçekten büyük önem taşımaktadır. Geçtiğimiz günlerde 4 turizm fakültemiz daha üniversitelerimize katılmıştır. Çalıştayımızda emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

“PARKURLARIMIZI ŞEHİR DIŞINDAN GELENLER BİLİYOR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kocaeli Turizm potansiyeli açısından sürekli konuşuluyor. Ama bu potansiyelin de henüz keşfedilmediği bir durum söz konusu. Yaklaşık 7 yıl önce marka çalışması vardı. Amsterdam’a gittik. Rektörümüz Sayın Sezer hocamız vardı. Kente farkındalık yaratalım dedik. Fark ettiğimiz ilk şey şuydu: Yeterli çalışmalar yapılmamışsa, tarihi ile ilgili bir şeyler yapılmamışsa, şehre dair kitaplar yazılmamışsa sizin turizmi daha fazla geliştirmeniz mümkün değil demişlerdi. Doğa yürüyüş parkurlarımızı maalesef ki şehir dışından gelenler biliyor. 1000 kilometrelik parkurlarımız var, bunu 1500’e çıkaracağız. Ormanya inanılmaz bir destinasyon oluşturdu. Günlük ziyaretçi sayısı 20-30 bin kişiye ulaştı” dedi.

“KONGRE MERKEZİMİZİN İHALE KABULÜNÜ YAPTIK”

Devamında Büyükakın, “Kitap Fuarımız ulusal çapta bir etkinlik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız nedeniyle etkinliğimiz var. Kongre Kültür Merkezimiz de bitmek üzere. İhale kabulünü yaptık, yakın zamanda açacağız. Orada her ay bir kongre düzenleyeceğiz. 6 tane mavi bayraklı plajımız var. Yöresel türkülerimiz için çalışmalarımız başladı. Yıllarca Romalıları canından bezdiren Hannibal’ın mezarı Gebze’de. Hünkar Beğendi için bir müze yapacağız. Bu projeleri yaparken sadece Kocaeli merkezli bir rota düşünmemek lazım. İznik’e giden yol Kocaeli’den geçiyor. Tarih turizmi anlamında da inanılmaz fırsatlar burada yatıyor. Eko-turizmin de önemli bir başlık olduğunu düşünüyorum. Turizm Master Planı ile ilgili bu çalıştay ile elde edilen bulgularımız devam ediyor. Tanıtım çalışmalarını yaptıktan sonra Kocaeli’nin gerçekten turizm kenti olduğunu kanıtlayacağımıza inanıyorum. Kocaeli’yi dikkate alın. Önümüzdeki günlerde Kocaeli inanılmaz fırsatlar yaratacak” ifadelerini kullandı.

“KONAKLAMALI TURİST SAYISINDA YÜZDE 1’DE”

Ardından kürsüye çıkan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli sanayisi ile anılsa da turizm potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz. 2018 yılında Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa kıtası yüzde 6’lık artış göstererek yoğun ziyaretçi ağırlamıştır. 2019 yılının ilk 8 ayında 31 milyon turist giriş yapmıştır. Komşumuz İstanbul’un New York’u yakalayarak 8’inci kent olması oldukça önemlidir. Kocaeli’nin coğrafi konumu, doğal değerleri, dört mevsime hitap eden turizm olanakları ile turizmdeki payının daha da artması durumu mümkündür. 10 yıl önce konaklamalı turistlerin yüzde 6’sını ağırlayan Kocaeli şu anda yüzde 1 durumundadır. Otellerimizin iki tanesi çevreye duyarlı otel statüsündedir” açıklamalarında bulundu.

“TARTIŞARAK SONUÇLAR ELDE EDECEĞİZ”

Kocaeli’nin yüzde 42.4’ünün ormanlardan oluştuğunu belirten Vali Aksoy, “İki denize ve Sapanca Gölü’ne kıyısı olan, 8 tabiat parkına sahip, 2’si menşe, 10’u mahreç olmak üzere 12 coğrafi işaretli ürünü bulunan, 1 uluslararası kayak merkezine sahip, 94 sit alanı ve özeller hariç 7 müzesi bulunan bir kenttir. Binicilik, trekking, kuş gözlemciliği, yüzücülük gibi turizm faaliyetlerini bünyesinde barındırır. Turizm Çalıştayımız 2 gün boyunca sürecek. Kocaeli’de bulunan 9 farklı turizmi ele alacağız. Burada konuşup tartışıp turizmde daha fazla sonuçlar alabileceğiz diye düşünüyorum. Emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

08 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?