Tarhan, “Hayalet şehir; Kocaeli”

Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Kocaeli sonucunu eleştirdi.

TEPAV’ın raporunda yer alan açıklamada iş yeri sayısının en çok azaldığı ilin Kocaeli çıkması durumunu Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan eleştirdi. 2 bin iş yeri ile Kocaeli’nin sıralamadaki durumunun iktidar kaynaklı olduğunu söyleyen Tarhan, “Sanayi şehrini, hayalet kente çevirdiler” dedi.

“EŞTEN DOSTTAN BORÇ”

Sistem eleştirisinde bulunan Tarhan, “Bir sene önce, yeni sistem geldiğinde şahlanacağız diyenler, Başkanlık sistemi gelince esnafımızın yüzü gülecek diyenler, bugün Kocaeli esnafının yüzüne nasıl bakacaklar. Türkiye genelinde bir yılda işyeri sayısı, yüzde 1.8’e karşılık gelen 34 bin azaldı. Son bir yılda işyeri sayısı en çok azalan il 2 bin ile Kocaeli oldu. Borçsuz esnaf neredeyse kalmadı. Esnaf kredi kartıyla eşten dosttan aldığı borçla dükkan kirasını öder hale getirildi” şeklinde konuştu.

“KALE İÇERİDEN YIKILIYOR”

İnşaat sektörüne dair açıklamalarda da bulunan Tarhan, “Her fırsatta söylüyoruz ne yazık ki dinleyen olmuyor. Çünkü inşaat sektöründe rant çok büyük. Yol, köprü, havalimanı yapmaktan vazgeçmediler, Türkiye’yi şantiye alanına çevirdiler ama inşaat sektörü bile artık bu sistemi kaldıramıyor. 1 yılda en hızlı azalan sektör yüzde 29,5 ile bina inşaatı sektörü olmuştur. Bu sektörü, bina dışı yapıların inşaatı ve ev içi çalışanların faaliyetleri sektörleri izlemektedir. Yani kale içeriden yıkılıyor” dedi.

PİYASALARIN ATEŞİ DÜŞMÜYOR

Sözlerinin devamında Tarhan, “Enflasyon rakamları tek haneli rakamlara indi demekle piyasaların ateşi düşmüyor. Mutfaktaki enflasyon ne yazık ki açıklanandan çok farklı. Kocaeli gibi bir şehirde bir senede 2 binden fazla esnaf kepenk kapatıyorsa hiç kimse enflasyon tek haneye indi dememelidir” ifadelerini kullandı.

07 Ekim 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?