Akar, “İş kazasında Avrupa’yı 5’e katlıyoruz”

CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ülkemizde yaşanan iş kazalarının her yıl katlanarak arttığını belirterek 2009 yılında 69 bin olan iş kazalarının 2018 yılında 429 bine yükseldiğini söyledi.

CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türkiye’de yaşanan iş kazalarının sayısının arttığına dikkat çekti. Konuyla ilgili açıklama yapan Akar, “Ülkemizde sigortalı her bir işçinin iş kazası sebebiyle ölüm riski ortalama 0,5 iken Avrupa’da bu oran 0.1. Yani Türkiye’de iş kazası nedeniyle ölüm oranı Avrupa’nın tam 5 katı” dedi.

10 YILDA 6 KAT ARTTI

Dünya da her yıl 2 milyon işçinin iş kazası nedeni ile hayatını kaybettiğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Ancak bakıyoruz Dünyada ve Avrupa’da iş kazaları her yıl azalırken Türkiye’de her yıl sayılar ve kaybedilen hayatlar artış gösteriyor. 2009 yılında ülkemizde 64 bin iş kazası meydana gelirken bu sayı 2018 yılında 429 bine ulaştı” ifadelerini kullandı.

MECLİS DERHAL İNSİYATİF ALMALI

Sözlerinin devamında Akar, “İş kazalarının sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, esnek ve güvencesiz istihdam biçimleri, çalışma koşullarının ağırlığı, kadın, genç, çocuk emeği sömürüsü ile kayıt dışı istihdam gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Bu konuda meclise büyük sorumluluk düşüyor ve derhal bu konuyu derinlemesine araştırması gerekiyor” şeklinde konuştu.

İŞ KAZASINDA AVRUPAYI 5’E KATLIYORUZ

Akar, AK Parti iktidarının her yıl artan iş kazalarını görmezden geldiğini belirterek, “Bakıyoruz mecliste verilen soru önergelerinde yönetmeliklerden bahsedilip sanki bunlarla iş kazalarının önüne geçilmiş başarı sağlanmış gibi lanse ediliyor. Ancak ülkemizde sigortalı her bir işçinin iş kazası sebebiyle ölüm riski ortalama 0,5 iken Avrupa’da bu oran 0.1. Yani Türkiye’de iş kazası nedeniyle ölüm oranı Avrupa’nın tam 5 katı” dedi.

HER YIL KATLANIYOR

Ülkemizde her yıl iş kazalarında büyük artışın gerçekleştiğini belirten Akar, 2009 yılında 64 bin, 2013 yılında 193 bin, 2015 yılında 241 bin ve 2018 yılında 429 bin iş kazasının meydana geldiğini ve bu rakamların dikkate alınması gerektiğini söyledi. 2019 yılında da iş kazalarında değişen bir şey olmadığının altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar sadece Eylül ayında ülkemiz genelinde 45 emekçinin iş kazası nedeni ile hayatını kaybettiğini vurguladı. Akar, sanayi kenti olan Kocaeli’de Eylül ayında 6 işçinin iş kazası nedeni ile hayatını kaybetmesinin hem vicdanlarını sızlattığını hem de bu konuda hala gerekli önlemlerin alınmadığının göstergesi olduğunun altını çizdi.

07 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?