Akar: Hizmet değil, borç ve satış yarışı

Bir süredir Kocaeli'deki belediyelerin gelir ve giderlerine ilişkin açıklamalarda bulunan CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, son olarak Başiskele Belediyesi'ne ilişkin rakamları paylaşarak "Belediyelerdeki tablolar birbirine yakın. Al birini vur ötekine’ dedi

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Milletvekili Haydar Akar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde her yıl borç yükünün arttığına dikkat çekerek, "Her yıl borç yaparken bir taraftan gayrimenkul satışı yapıp gelir elde etmişler. Şimdi bu yönetimlere tekrar sesleniyorum: Ne yaptınız bu paraları, ortada dişe dokunur bir yatırım bulunmazken nasıl bu beceriksizliği becerdiklerini açıklamaları gerekiyor" dedi.

"5 YILDA 75 GAYRİMENKUL SATIŞI"

Yerel seçimler sonrasında belediyelerdeki tabloyu ortaya koyan Akar, "Önce borçları sorduk borçsuz belediye yok. Tamam tabi ki belediyelerin bir miktar borcu olabilir dedik ancak belediyelerin eserleri de olur. Gebze Belediyesi 429 Milyon TL borcun var 76 Milyon Gayrimenkul satışın var, ne yaptın bu paraları demeyecek miyiz. Diğer yandan Körfez Belediyesi 5 yılda 215 Milyon TL gayrimenkul satışı gerçekleştirmiş ancak Belediyeyi 117 Milyon TL borç ile devretmiş. Şimdi ne yaptın bu paraları demeyecek miyiz? Şimdi bakıyoruz Başiskele Belediyesinde de tablo farklı değil, 45 Milyon TL gayrimenkul geliri elde ederken Belediyeyi 72 Milyon TL ile devretmiş" şeklinde konuştu.

"BORÇ VE SATIŞ YARIŞI"

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, açıklamasına belediyelere ilişkin genel bir kanaatin oluştuğunu belirterek, "Kentimizde AKP Belediyeleri arasında maalesef bir hizmet yarışı yok. Hangimiz daha çok satarız, hangimiz daha çok borç yaparız yarışı var. Yeni başkanlarında icraatlarını takip edeceğiz. Hizmet edene hakkını hem bizler hem vatandaş verecektir" ifadelerine yer verdi.

06 Ekim 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.