Akar, Sanayi Komisyonu'na sert giriş yaptı

Mecliste Sanayi Komisyonu'nda görevlendirilen CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, "Getirilen kanundaki maddelerin açık olmadığına dikkat çekerek "11’inci maddede bana göre yine suça teşvik var ve kaçakçılığa teşvik var" dedi

CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM’de etkili muhalefeti nedeni CHP Grubunun meclisin en aktif komisyonlarından olan KİT Komisyonu sözcülüğünü yürütmüş ve ulusal gündemi belirleyen isimlerden birisi olmuştu. Meclisin yeni yasama yılı çalışmalarına başladığı geçtiğimiz hafta da Sanayi Komisyonu'nda görevlendirilen Haydar Akar Sanayi Komisyonu'nun ilk toplantısında yaptığı konuşma ile dikkatleri üzerine çekti.

"SUÇA TEŞVİKTİR"

Sanayi Komisyonu'nda görüşülen Gümrük Kanunu'na ilişkin söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar yaptığı konuşmada, "Getirilen bu teklif hakkındaki benim görüşüm, gümrüklerde tamamen suça teşvik yani beyanlar eksik kabul edilirse, birtakım yanlış bilgiler verilirse, şu olursa bu olursa cezaları azaltıyoruz. Bu tamamen suça teşviktir" dedi.

"KAÇAKÇILIĞA TEŞVİK VAR"

Getirilen kanundaki maddelerin açık olmadığına dikkat çeken Akar, "11’inci maddede bana göre yine suça teşvik var ve kaçakçılığa teşvik var. Samimi söylüyorum yani nasıl yapılır böyle bir şey? “Vergi farkının yarısı tutarında idari para cezası verilir farklılıkların tespiti durumunda.” diyor. Şimdi, ondan önce 234’üncü maddeye baktığımızda birçok şeyi orada (a), (b), (c) diye fıkralarda yüzdeler koymuş şu kadar ceza verilir, bu kadar ceza verilir diye. Bunların hepsini kaldırıyor, vergi farkının yarısına kadar düşürüyor. Yani ciddi anlamda kaçakçılığa teşvik var" dedi.

"MİLLETİN SORUNLARINI ÇÖZMELİYİZ"

TBMM’de geçtiğimiz yasa yılında yapılan çalışmalara atıfta bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 24 Haziran seçimleri öncesinde vatandaşa birçok söz verildi. Efendim ilk işimiz 3600 ek göstergeyi çıkarmak olacak, EYT’lilerin sorunlarını hemen çözeceğiz. Ekonomi uçuşa geçecek denildi. Peki ne yapıldı yine yap- işlet- devret projelerini gerçekleştiren beşli çete dediğimiz tüm ihaleleri alan firma sahiplerinin vergi borçları sıfırlandı. Bugün sadece 1 yılda yüzde 60 Elektrik zammı ile milletimizi karanlığa boğan dağıtım şirketlerine destek verildi. Yani geçtiğimiz yıl vatandaş değil yandaşların istekleri yerine getirildi. Bugün getirilen Gümrük Yasasını gelecek hafta Genel Kurula getireceğiz. Ancak bakıyoruz yine milletimizin acilen çözülmesini beklediği sorunlara ilişkin bir çalışma yok" dedi.

06 Ekim 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?