“Ne kadar maaş o kadar iş mantığını doğru bulmuyoruz”

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Kocaeli Şubesi  sendika binasında 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü sebebiyle basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Eğitim-İş Kocaeli Şubesi 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutlamak amacıyla basın açıklamasında bulundu. Eğitim İş Şube Sekreteri Bülent Uğrasız, Eğitim Sekreteri Sabri Mutlu ve Basın Yayın Sekreteri Nazım Durmuş’un katıldığı toplantıda Şube Sekreteri Bülent Uğrasız, “Öğretmenlik mesleğinin niteliği gereği ne kadar maaş o kadar iş mantığının güdülmesini doğru bulmuyoruz” dedi.

ULUSLAR ARASI TOPLU SÖZLEŞME

Basın mensuplarına açıklamadan bulunan Bülent Uğrasız, “5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından gerçekleştirilen ortak toplantıda,  öğretmenlerin okul ve toplum içindeki işlevleri ve öğretmen sorunlarını dile getiren çalışmalar uluslararası düzeyde ele alınmış ve ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları’ kabul edilmiştir. Tavsiye kararlarının alındığı tarihin yıldönümleri de Eğitim Enternasyonali'nin kararı ile 1994'ten bu yana tüm dünyada ve ülkemizde ‘5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşıyan ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları’, öğretmenlik mesleğinde işe alınma, işe alınmada seçme ve formasyon, öğretmenlerin mesleki sorunları, iş güvencesi, hak ve sorumlulukları ve mesleksel bağımsızlık, sağlık, sosyal güvenlik ve emeklilik gibi konuları kapsamaktadır” şeklinde konuştu.

“ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI DERİNLEŞTİ”

Sözlerine devam eden Uğrasız, “Türkiye tarafından kabul edilmesine karşın, Türkiye’nin yıllardır belirtilen konulardaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini, öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri gördüğünü, taleplerinin karşılandığını söylemek mümkün değildir. Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, AKP iktidarı döneminde ciddi şekilde gerilemiştir. Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği’ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, okullarda yaşanan şiddetin artması, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, sözleşmeli ve güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunlar daha da derinleştirmiştir” dedi.

“NE KADAR MAAŞ O KADAR İŞ”

Örgütlenme hakkının engellendiğini söyleyen Uğrasız, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  “Bugün, öğretmenin mesleki ve demokratik haklarını savunacağı örgütlenme hakkı engellenmekte, öğretmenler sendikalı olduğu ve sendikalarının aldığı eylem kararlarına katılarak demokratik haklarını kullandığı için cezalandırılmak ve sindirilmek istenmektedir. Öğretmenlik mesleği diğer mesleklerle karşılaştırıldığında ekonomik olarak da geri bırakılmıştır. Tek rakamlı yüzdelik artışların öğretmenlerin statüsünün yükseltilmesine olanak tanıması mümkün değildir. Öğretmenlik mesleğinin niteliği gereği de "ne kadar maaş o kadar iş" mantığının güdülmesini doğru bulmuyoruz. Öğretmenlik mesleğini hem ekonomik ve hem de statü olarak yükseltecek düzenlemeler, tüm paydaşların ortak aklı ile bir an önce gerçekleştirilmelidir. Ülke genelinde nitelikli-deneyimli öğretmen istihdamını sağlayacak bir ücretlendirme politikası diğer kamu yönetimi rejiminden ayrıştırılarak değerlendirilmelidir.”

“ÜCRETLİ ÖĞRETMEN UYGULAMASINA SON VERİLMELİ”

Konuşmasının devamında Uğrasız, “Öğretmenlerin sosyo-ekonomik statülerini yükseltecek önlemler alınmasını, eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesini, gerici, ırkçı ve bölücü kadrolaşmanın önlenmesini, eğitim yöneticiliği için nesnel ölçütlerin geçerli kılınmasını, iş güvencesinden yoksun sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına son verilmesini, eğitim kurumlarımızın personel ihtiyacının, hükümetin ekonomi ve eğitimde din eksenli politikaları ile değil, gerçekçi bir biçimde belirlenmesini, yeterli sayıda öğretmen ve yardımcı personel istihdam edilmesini, ülkemizin koşulları göz önünde bulundurularak, yeni bir öğretmen yetiştirme sistemi geliştirilmesini, öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçecek önlemler alınmasını, eğitim çalışanları ve tüm kamu çalışanlarının örgütlenme haklarının önündeki bütün engellerin kaldırılıp, grevli toplu sözleşme hakkının tanınmasını istiyor; yaşadığımız bütün sorunlara rağmen bütün öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

05 Ekim 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?