KYÖD’de 72’nci dönem heyecanı

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) 72’nci dönemine merhaba dedi. KYÖD Sosyal Tesisler Binası’nda gerçekleştirilen davet ile dernek yeni dönemine başladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği( KYÖD) 72’nci çalışma dönemi açılış töreni bugün gerçekleştirildi. Sosyal Tesislerde gerçekleşen törene İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, KYÖD Başkanı Didem Turan,  CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Biz İzmit’iz Platformu Başkanı Hüseyin Erol, Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Murat Kürekci ve çok sayıda KYÖD üyesi ile basın mensubu katıldı.

“ROTAMIZ BİLİM VE AKIL”

Açılış töreninde konuşmasını gerçekleştiren KYÖD Başkanı Didem Turan, “Bugün biz KYODlüler için bir gelenek. Her sezon yaz aylarının bitiminde  göçmen kuşların yuvalarına dönüşü gibi KYODlüler de adeta ikinci yuvalarına dönerler. Dostluklar yeniden pekiştirilir. Özlemler giderilir. Kente dair sohbetler edilir ve ardından hummalı bir çalışma sezonu başlar.Çünkü her KYÖD üyesinin gönlünde ve aklında daha yaşanabilir bir kent ve vatan aşkı vardır. KYÖDlü yaşadığı kentin sorunlarında herzaman çözüm ortağı olmayı seçer. Bilim ve akıl bizim ana rotamızdır. Birçok farklı meslekten donanımlı yetkin üyeleriyle  KYÖD bu kenttte her zaman kentin karar verici dinamiklerinden biri olmuştur. Bizi bir araya getiren bu ülkeye ve kentimize ve insanımıza duyduğumuz sevgi ve sorumluluk duygumuzdur.  72 yıl önce Talebe Cemiyeti olarak ilk kurulduğumuzda kentin geleceğine ışık tutacak gençlere nasıl kol kanat gerdiysek bugün de aynı ruh ve heyecanla çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz” dedi.

“NETİCELENDİĞİNDE KAMUOYUNU BİLGİLENDİRECEĞİZ”

Sözlerine devam eden Turan, “Kısaca geçtiğimiz yıl neler yaptık ve bu dönem neler yapacağız bunlardan bahsetmek gerekirse önceki dönem başattığımız KYÖD’ün de içinde yer aldığı Kocaeli Akademik Odalar Birliği adıyla yürüttüğümüz  kent sorunlarına bilimsel çözüm önerileri sunma çalışmalarımız sürüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesince  kentimize yapıması planlanan Katı Atık Yakma ve  Bertaraf Tesisi konusunda akademik odalar olarak bir rapor hazırlayıp hem belediyeye hem de kamuoyunun bilgisine sunmuş idik. Gelişen süreçte bu tesis ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de KAOB ile ortaklaşa komisyon oluşturma kararı neticesinde  katı atık bertarafı  yönetimi ve  tesis yer seçimi komisyonu olarak iki ayrı komisyon çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon çalışmaları neticelendiğinde kamuoyunu bilgilendireceğiz” şeklinde konuştu.

TEŞEKKÜR ETTİ

“KYÖD olarak bu kentin sorunlarının  çözümlerinin bir parçası olmaya devam ediyoruz” diyen Turan sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi; “Geçtiğimiz dönem başladığımız ve bu yıl da devam ettiğimiz  bir diğer çalışmamız da bu kentin doğası tarihi ve kültür değerlerinin gelecek nesillere korunarak aktarılması hedefiyle başlattığımız: Tarihi yürüyüş rotalarının ortaya çıkarılması çalışmamızdır. Geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığımız üzere Kültür Rotaları Derneği ile ortaklaşa yürüttüğümüz AB projesi çerçevesinde ilimizden geçen  rotanın İzmit İznik arasında kalan kısmının Hoşgörü Yolu adıyla  bu proje kapsamında tanıtımı yapılmış ve Uluslararası Kültür Rotası olarak Avrupa Konseyi’ne başvurusu da yapılmıştır. Rotanın korunması ve tanıtımı konusunda katkı ve destakleri için İzmit Belediyemize ve Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’e  teşekkürlerimizi sunuyoruz.

“ROTANIN GEÇTİĞİ BELEDİYELERLE ÇALIŞACAĞIZ”

Sözlerine ek olarak Turan, “Ayrıca rotanın yerel yürüyüş grupları tarafından yürünmeye başladığını  ve eskiyen işaretlerinin  yenilendiğini görmek de  bize ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösterdi.Bundan sonraki adımlarda rotanın geçtiği Başiskele Belediyemizle de temas ve çalışmalarımız olacak. KYÖD çevre duyarlılığını kentimizle sınırlı tutmadı.Geçtiğimiz aylarda Kaz Dağları’nda altın madeni açılması neticesi oluşan haklı kamuoyu tepkisini madenin sahibi Kanadalı şirketin ülkesine taşıdık. Amacımız Kanada’da yer alan çevre ve doğaya duyarlı sivil toplum örgütleri ile irtibata geçerek konuyu uluslararası mecraya taşıyarak haklı tepkimize toplumlararası duyarlılık geliştirerek doğa ve orman kıyımının sadece lokal bir sorun olarak görmenin ötesine taşımaktır. Bu meselenın de takibini sürdürüyoruz.”  dedi.

04 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?