Darıca Belediyesi’nin raporları güvensiz

CHP Darıca Belediyesi Plan Bütçe Komisyon Üyesi Özkan Sarıtoprak, Ekim ayı meclis toplantısında 5 yıllık stratejik plan ve raporlar hakkında, “Raporlar bu hali ile güvenilmez ve Darıca halkının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır” dedi.

Darıca Belediyesi Ekim Ayı Olağan meclis toplantısı önceki gün gerçekleştirildi. Mecliste Darıca Belediyesi Plan Bütçe Komisyon Üyesi Özkan Sarıtoprak, 5 yıllık stratejik planlar hakkında bir konuşma yaptı.Sarıtoprak, "Bize her zaman olduğu gibi son günde verdiğiniz 5 yıllık stratejik planın son hali hakkında görüşlerimizi belirtmek üzere söz almış bulunmaktayım. Her şeyden önce bu planı da geçmişteki yapılanlar gibi özensiz ve aceleyle, yapmış olmak için yapılan bir iş olarak gördüğünüz anlaşılıyor. Plan birçok yerinde bir önceki plandan kopyala yapıştır olarak derlenmiş, öyle ki geçen dönemde eleştirdiğimiz organizasyon şemasında yine belediye meclisi yok. İki adet encümen var" dedi.

"YÜZDE 10’LUK DÜŞÜŞ VAR"

Sarıtoprak, "Planda altyapı tamamlanma oranlarında bir gariplik var. 2015-2019 planında var olan tamamlanma oranlarının bu dönem düştüğünü görüyoruz. Örneğin bir önceki planda su ve elektrik hatlarının tamamlanma oranları %95, kanalizasyon hatlarının tamamlanma oranları ise %90 olarak gözükmekteyken, şimdi bu oranların %85 ve %80 olduğunu belirtmektesiniz. Oranlarda %10luk bir düşüş söz konusudur. Bu süreçte Darıca’da yeni imara açılan bir alan olmadığına göre bu düşüşün sebebi nedir? Bu düşüş gerçekse sebebinin burada belirtilmesi gerekmez mi?" dedi.

" DARICA BELEDİYESİ GÖZ BOYUYOR"

Son olarak rapor ekindeki planlanan yatırımların birçoğunun Büyükşehir ve bazılarının da merkezi hükümet projesi olduğunu söyleyen Sarıtoprak, "Kamu Binaları, Millet Bahçesi, Darıca- Gebze Metro hattı ve benzerleri. Bunların sanki Darıca belediyesinin yatırımıymış gibi sunulmasının halka karşı bir göz boyamadan öte bir anlamı yoktur. Yine bu yatırımların yaklaşık maliyetleri hakkında bir bilgi yoktur. Eğer böyle bir bilgi olsa bu işlerin belediyemiz bütçesinden yatırıma ayırdığınız paylarla yapılıp yapılamayacağını değerlendirme şansımızda olabilirdi" diye konuştu.

"DARICALILARIN SORUNLARINA ÇÖZÜM OLACAK MI?"


Son olarak da Büyükşehir'in yatırımı olan millet bahçesi projesinde gözüken gençlik kampının nasıl olacağını soran Sarıtoprak, "Bayramoğlu Yelkenkaya da emekli sandığından Büyükşehir'e devredilen ve kapısından kimsenin giremediği kamp gibi mi olacaktır? Bu tür kampların Darıca halkına ne faydası vardır? Yoksa tüm darıca gençlerinin kullanımına açık mı olacaktır? 2020 Performans raporunu incelediğimizde ise 169 milyon liralık tahmini gelirin 22 milyonluk tutarının sermaye giderlerine, yani yatırma ayrıldığını görüyoruz. Darıca Halkının sorunlarına ne kadar çözüm bulunacak merakla beklemekteyiz" şeklinde konuştu.

"RAKAMLAR YANLIŞ"


"Komisyonumuza ilk önce 199 milyon olarak gelen 2020 performans raporu ve 2020 bütçesi daha sonra tasarruf tedbirleri uygulandığı gerekçesi ile 169 milyona düşürüldü. Tasarruf gayretleriniz için Darıca halkı adına teşekkür ederiz. Ancak tüm planlama aşamalarında gördüğümüz özensizlik burada da mevcut. 199 milyonluk bütçeden 169 milyonluk bütçeye düşerken brüt personel ücreti giderlerinde 3 milyon liralık bir düşüş varken, 5 milyon liralık SGK primi giderinde neden hiç değişme olmamaktadır?" ifadelerini kullandı.

"DARICA HALKININ İHTİYAÇLARI KARŞILANMIYOR" 

Son olarak Sarıtoprak, "Özetle, 2020 stratejik planının özensiz ve çalakalem hazırlandığı, verilerinin güvensiz olduğu ve bütçe ile karşılaştırılabilecek bir temelden yoksun olduğunu düşündüğümüzden rapora muhalefet ediyoruz. Yine 2020 Performans Raporu ve 2020 Bütçe Raporlarına da özensiz ve çalakalem hazırlandığı, verilerinin güvensiz olduğu gerekçesi ile muhalefet ediyoruz. Raporlar bu hali ile güvenilmez ve Darıca halkının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır" açıklamalarında bulundu.

04 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?