Başkan Büyükakın, “Sorunlara bütüncül bakmayı unuttuk”

Marmara Belediyeler Birliğinin uluslararası düzeyde düzenlediği Marmara Uluslararası Kent Forumu Marmara Urban Forum çalışması bugün yapılan oturum ile sonlandırıldı.

Marmara Uluslararası Kent Forumu kapanış oturumunda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Gelişen modelleşme ile birlikte inanılmaz başarılar elde ediyoruz ama bu kapsamda uzmanlaşmanın getirdiği bir körleşmeye sebep olduk. Sorunlara bütüncül bakmayı unuttuk” dedi.

 “FARKLI DÜŞÜNCELERİ BÜTÜNLEŞTİRDİ” 

Çamlıca Salonu’nda gerçekleştirilen kapanış oturumunda konuşan Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Gelişen modelleşme ile birlikte inanılmaz başarılar elde ediyoruz ama bu kapsamda uzmanlaşmanın getirdiği bir körleşmeye sebep olduk. Sorunlara bütüncül bakmayı unuttuk. Felsefesi olamayanın vizyonu olmaz. Gelinen noktada niçin sorusunu sormayı unuttuk. Felsefeden uzaklaşıyoruz. Uzmanlaşma ile birlikte bütünü kaçırmaya başladık. Geldiğimiz noktada bize lazım olan disiplinler arası bir bakış açısı. MARUF’un başardığı bir konu da budur. Farklı konulardan düşünceleri bir araya getirdi”  dedi.

 “ÖĞRENCİLERİMİZİ TEŞVİK ETMELİYİZ”

 Sözlerinin devamında Başkan Büyükakın; “Şehirleşme konusunda öğrencilerimizi daha çok yüksek lisans ve doktora tezleri hazırlamaya teşvik etmeliyiz. Burada konuşulanlar çabuk unutulabilir. Buradan çözüm üreten bir heyet oluşturalım. Daimi bir komite oluşturmalıyız. İçerisinde hocalarımızın olduğu bir heyet. Bu heyet burada gerçekleştirilen oturumlarda ele alınan konulardan bir bildirge hazırlasın. Bir önerim daha var. Çalışma grupları oluşturulmalıdır ve bu tarz organizasyonlar için toplanmayı her yıl gerçekleştirmeliyiz” ifadesinde bulundu.

 “GELİŞEN DÜNYA GÜCÜ”

 Sorunlar üzerinde çözüm odaklı düşünmek gerektiğini söyleyen Başkan Büyükakın, “Dünyayı değiştirmek istiyorsanız ayağa kalkmalısınız. Akademisyenlerden beklediğim şu. Ne yapmamız gerekiyorsa bize söyleyin. Biz bunun üzerinde çalışalım. Belediyeler arasında personel açısından değişim programı uygulayalım. 6 aylık bir periyotta görevlendirme imkânımız var. Bunu kullanabiliriz. Bizim elimizdeki en önemli güçlerden biri insan kaynağıdır. Gelişen dünyada ara elaman niteliğindeki bu gücü kullanmalıyız” açıklamasında bulundu.

 “5 BİN KİŞİYE ULAŞTIK”

 Maruf’un program itibariyle önemli başarılara kaynaklık ettiğini belirten Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Cemil Arslan, “2 yılda bir düzenlediğimiz etkinliğimiz bu yıl büyük ilgi gördü. Bizim hedefimiz bu yıl 3 bin kişiydi. Dün itibariyle bu sayı 5 bin kişiye ulaştı. En büyük hedefimiz genç, enerjik ve nitelikli katılımcılardı. Bu hedefimize ulaştık. Genç insanları, öğrencileri burada görmekten büyük mutluluk duydum. Gençlerimizin bu dünyaya yapacağı katkılara inancım arttı. Bugün düzenlediğimiz kapanış sempozyumunda şunu söylemek istiyorum. Bu forum ile ilgili kurduğumuz tüm hedeflere ulaştık” diyerek sözlerini noktaladı.

 KÜRESEL ÖLÇEKLİ PLATFORM

 25 ülkeden 200’den fazla konuşmacı ve 5 kin katılımcının yer aldığı programda bilgi ve deneyim paylaşımına olanak sağlayan 56 oturum gerçekleştirildi. Marmara Belediyeler Birliği’nin uluslararası düzeyde iki yılda bir düzenlediği Marmara Uluslararası Kent Forumu sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda ‘Çözüm Üreten Kentler’ ilkesiyle düzenlendi. Ek olarak MARUF, şehirlerin sorunlarının yanında, önemi ve fonksiyonunu da tartışmak için farklı oluşumların yer aldığı küresel ve yerel bilgilerin paylaşımına zemin hazırlayan bir platform oldu.

03 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?