Gaziantep kültürü Kocaeli’ye taşındı

İl tanıtım günleri kapsamında düzenlenen Gaziantep Tanıtım Günleri, gerçekleşen resmi açılış ile kapılarını açtı. Tören kapsamında değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Doyduğumuz yer burası ama doğduğumuz yerin kültürünü de unutmayalım” dedi

Pınar Gül Tarhan

6 Ekim tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan tanıtım günleri Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Resmi açılış ile start alan tanıtım günlerine; Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Türkiye Gaziantep Dernekler Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Özaygut, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Derince Kaymakamı Cemil Aksak, Bingöllüler Dernek Başkanı Ali Değirmenci, SP İl Başkanı Zafer Mutlu, Genç Parti İl Başkanı İbrahim Altınoğlu, dernek ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ve esnaf katılım gösterdi. Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen tanıtımda, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı ve folklor ekibinin gösterisinin yanı sıra Gaziantep Dem Grubu’nun sıra gecesi parçaları da seslendirildi. Tanıtım günlerinde Gaziantep kültürünü Kocaeli halkına daha yakından tanıtmayı amaç edinen etkinlikte 40 stant kuruldu.

“MANEVİYATI YÜKSEK ŞEHİR”

Programın açılışını yapan Gaziantep Dernekler Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Özaygut, “Bu maneviyatı yüksek atmosferde Gaziantep’i anlatmak için buluştuk. Her geçen gün kendimizi geliştirerek Gaziantep kültürünü en iyi şekilde anlatmak için çabalıyoruz. Kocaeli’de kültürel bağları yüksek olan bütün etkinliklerde buluşmak üzere hoş geldiniz” dedi.

“CENNET BİR MEMLEKETİMİZ VAR”

Özaygut’un ardından söz alan Büyükşehir Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Bazı iller var ki onların özel bir durumu var. 81 ilde bir tanesi var ki o da gazi unvanlı olan Gaziantep’tir. Şehre dair, kültürüne dair birçok şey akla geliyor ama en önemlisi daha kapıda bizi karşılayan kebapları ve kültürü oldu. İnsanın yüzünde tebessüm oluşturan heyecana sevk eden bir görüntü oluşturuyor. İnanılmaz lezzetlerle hazırlanan bugünkü etkinliğimizde buluştuk. Cennet bir memleketimiz var. Ama bizlere de düşen bu nimetlere şükretmek” diye konuştu.

“BURASI ANADOLU’NUN KAPISI”

“Enfes yemekleri tadalım ama israf etmeyelim” diyerek konuşmasına devam eden Çakmak, “Dünyanın değişik bölgelerinde temiz suya, ekmeğe ihtiyacı olan yerler var. Bize yakışanı yapalım. Kocaeli’de her gün güzel bir etkinlik oluyor. Burası Anadolu’nun kapısı. Memleketlerimizin has değerlerini burada en iyi şekilde yaşatalım. Kocaeli’yi bu güzel renkler oluşturuyor. Doyduğumuz yer burası ama doğduğumuz yerin kültürünü de unutmayalım” şeklinde konuştu.

“MUTLULUK DUYUYORUM”

Çakmak’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren Vali Hüseyin Aksoy, “Üçüncüsü düzenlenen tanıtımda sizlerle bu heyecanı paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Organize sanayi bölgeleri olarak Türkiye ekonomisine katkıları belli iller içerisinde Gaziantep’te başta geliyor. Son dönemlerde bir başka boyutu da bildiğiniz üzere Suriye sorunu. Suriye kökenli insanların sınır komşusu olan Gaziantep’e gelmesi ve Gaziantep’in yapmış olduğu ev sahipliği her yönüyle ortadadır. Misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Değerlendirmelerinin devamında Vali Aksoy, “Her bölgenin kendine göre güzellikleri vardır. Gaziantep de benim ilk görev yerim olduğu için hep özeldir. O dönemde Gaziantep’in birçok kültürel özelliklerini görme fırsatı bulduk. Ama benim için daha özel olan bir durum da gelinimizin Antepli olmasından ötürü Gaziantep’le ailece bir akrabalık bağı kurmuş oluşumuz. Kendimizi yakın hissettiğimiz birçok il var benim içinde bunlardan biri Gaziantep. Bugün burada yaşayan Antepliler memleketleriyle hasret giderecek, Gaziantep’i iyi tanımayan vatandaşlarımız da böylece o kültürü görmüş olacak. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın’a ve ekibine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

03 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?