Turizm Çalıştayı başlıyor

Vali Hüseyin Aksoy; Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, MARKA işbirliğinde 8-9 Ekim tarihlerinde Tryp By Wyndham Otel’de ilk kez düzenlenecek Turizm Çalıştayı’na tüm halkımızı davet etti

Pınar Gül Tarhan

Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın işbirliğinde 8-9 Ekim tarihlerinde Tryp By Wyndham İzmit Oteli’nde Turizm Çalıştayı gerçekleştirilecek. İlimizde ilk kez düzenlenecek olan çalıştayın lansmanı ise Valilik Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda düzenlendi. Lansmana Vali Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, MARKA Üyesi Kocaeli Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hüseyin Özgür Ünsal, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen ve Turizm İşletmecilik Yüksek Okulu Müdürü Bilsen Bilgili katılım sağladı.

MİLLİ EKONOMİDE TEMEL DİREKLERDEN BİRİYİZ

Toplantıda çalıştayla ilgili bilgi veren Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli’miz Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun 79’una, 13 organize sanayi bölgesine, 126 ar-ge merkezi ve 15 tasarım merkezine, Bilişim Vadisi ile birlikte 5 teknoloji geliştirme bölgesine, 2 üniversiteye, 2 serbest bölgeye, 1 havalimanına, yüksek hızlı tren bağlantısına, 38 liman tesisine sahip; bu altyapısı ile geçtiğimiz yıl itibariyle 1.751 ihracatçı firması ile gümrüklerinden ulusal ihracatımızın %16,7’sini gerçekleştirerek ve %92,2’lik tahsil oranıyla Türkiye’de ilk sırada yer alıp 77,1 milyar TL vergi ödeyerek milli ekonomimizin temel direklerinden birisi olan bir ildir” dedi.

YÜZDE 42,4’Ü ORMANLA KAPLI

Devamında Vali Aksoy, “Öte yandan; Kocaeli, toplam alanının %42,4’ü ormanlarla kaplı, iki denize ve Sapanca Gölü’ne kıyısı olan, 8 tabiat parkına sahip, 2’si menşe, 10’u mahreç olmak üzere 12 coğrafi işaretli ürünü bulunan, 1 uluslararası kayak merkezine sahip, 94 sit alanı ve özeller hariç 7 müzesi bulunan, Jeotermal su kaynaklarına sahip, yaylaları ile yayla kültürünü yaşatan, Mavi bayraklı 6 plajı bulunan, sağlık turizmi yetki belgeli 15 sağlık kuruluşuna sahip, Her yıl on binlerce yabancı hastanın tedavi olduğu tarihi, döneminin önemli yerleşimlerinden birisi olan Nicomedia’ya uzanan, Mimar Sinan’ın, Osman Hamdi Bey’in eserlerine ev sahipliği yapan, Osmanlı kuruluş dönemi fatihlerinden Karamürsel Alp ve Akçakoca Bey’in ebedi istirahatgahı olan, doğa ile iç içe trekking parkurları olan, Su sporları, motor sporları ve futbol kampları altyapısı ve kültürüne sahip önemli bir turizm destinasyonudur” dedi.

BU POTANSİYELİ KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

“Bu gibi bir büyük potansiyelin korunması ve etkili değerlendirilmesi hepimizin görevidir” diyen Aksoy, “Bu görevin ifası için güçlü ve etkili bir iş birliği önemlidir. İlimizin potansiyelinin tüm kesimlerin iş birliği ile değerlendirerek Kocaeli’nin önemli bir turizm destinasyonu imajının güçlenmesi, ekonomik çeşitlenmenin ve istihdamın turizm sektörü desteği ile artması, tabii ve kültürel değerlerin yaşatılarak korunması, öncelikli gündemimiz arasında bulunmalıdır. Temmuz ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ‘On Birinci Kalkınma Planı’ ve geçtiğimiz hafta Dünya Turizm Günü’nde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un ilan ettiği yeni ‘Türkiye Turizm Stratejisi’ ile ülkemiz turizmde hedeflerini büyütmüştür” şeklinde konuştu.

2023 YILI İÇİN 75 MİLYON YABANCI ZİYARETÇİ

Devamında Aksoy, “Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılı için 75 milyon yabancı ziyaretçi ve 65 milyar Amerikan Doları turizm geliri hedefi koyan ülkemiz, bu hedeflere ulaşmak için çeşitli politika ve tedbirler geliştirmiş ve uygulamaktadır. Bu hedeflere ulaşmada her ile önemli roller düşmektedir. Bu amaca yönelik olarak Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Kocaeli Üniversitemiz ve Kalkınma Ajansımız iş birliği ile 8-9 Ekim 2019 Salı ve Çarşamba günleri sürecek “ Kocaeli Turizm Çalıştayı” organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Bu çalıştay ile 9 farklı turizm çeşidi için geniş katılımlı çalışma grupları kurarak 2023 hedefleri için yapılacak çalışmaların çerçevesini belirlemeyi planlıyoruz” dedi.

KURUM VE KURULUŞLARI DAVET EDİYORUZ

Aksoy, “Kocaeli Turizm Çalıştayı’ ile ayrıca, Kocaeli’nin turizm çeşitliliğinin değerlendirip, turizm kaynaklarımızın daha etkin nasıl kullanılabileceğini ele alıp, farklı kesimler arası ortaklık ve iş birliklerinin çerçevesini çizip ve kurumlarımızın turizme yönelik gündemlerine temel teşkil edecek konuları belirlemeyi hedefliyoruz. Çalıştayda, turizm ve ilgili alanlarda faaliyet gösteren kamu kurumlarımız; yerel yönetimlerimiz; oda, birlik ve sanayi bölgelerimiz; sektörel sivil toplum kuruluşlarımız ve federasyonlarımız; akademisyenlerimiz; konaklama tesislerimiz, seyahat acentelerimiz, tur operatörlerimiz ve sağlık kuruluşlarımız ile diğer turizm profesyonelleri katılımcı olarak yer alacaklar.  Bu kapsamda 31 kamu kurumu, 18 yerel yönetim, 8 akademik birim, 28 sivil toplum kuruluşu, oda ve birlik ile 72 özel sektör kuruluşunu çalıştaya davet ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

AÇILIŞ 8 EKİM’DE

8 Ekim Salı günü açılışın yapılacağını duyuran Vali Aksoy, “Genel bilgilendirme ile başlayacak etkinliğimizin öğleden sonraki oturumda çalışma grupları faaliyetlerine başlayacak ve çıktıların değerlendirmelerin ardından 9 Ekim Çarşamba günü sunumları gerçekleştirilecek. Çalıştayın kapanışı sonuçların değerlendirilmesi ve bunu müteakip panel oturumunun gerçekleşmesi ile tamamlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMA GRUPLARINI SIRALADI

Çalışma gruplarını sıralayan Vali Aksoy, “Doğa Turizmi çalışma grubunda 5 kamu, 2 yerel yönetim, 1 akademik birim, 6 STK ve 6 özel sektör temsilcisi, Deniz Turizmi çalışma grubunda 4 kamu, 4 yerel yönetim, 1 akademik birim, 1 STK ve 9 özel sektör temsilcisi, Kültür, Tarih ve İnanç Turizmi çalışma grubunda 7 kamu, 2 yerel yönetim, 2 akademik birim, 5 STK ve 4 özel sektör temsilcisi, Sağlık (Medikal) Turizmi çalışma grubunda 1 kamu, 1 yerel yönetim, 2 akademik birim ve 20 özel sektör temsilcisi, Sağlık (Termal / SPA) Turizmi çalışma grubunda 5 kamu, 3 yerel yönetim, 1 akademik birim, 1 STK ve 3 özel sektör temsilcisi, İş Turizmi çalışma grubunda 4 kamu, 4 yerel yönetim, 9 STK ve 12 özel sektör temsilcisi, Gastronomi Turizmi çalışma grubunda 1 kamu, 1 akademik birim, 3 STK ve 5 özel sektör temsilcisi, Kongre ve Fuar Turizmi çalışma grubunda 2 kamu, 1 yerel yönetim, 1 akademik birim, 4 STK ve 6 özel sektör temsilcisi, Spor Turizmi çalışma grubunda 1 kamu, 2 yerel yönetim, 1 akademik birim, 9 STK ve 7 özel sektör temsilcisi olarak kurgulanarak, her biri kendi içerisinde sunumlar yapacak” dedi.

“SUNUMLARIN SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLECEK”

Son olarak Vali Aksoy, “Çalışma gruplarının faaliyetlerini tamamlamalarının ardından 9 Ekim Çarşamba günü öğleden sonraki oturumda gerçekleştirilecek olan panel ile çıktıların sunulduğu ilin karar vericileri bu çıktıları değerlendirecek ve birikimlerini paylaşacaklar. Çalıştayın tamamlanmasının ardından oluşturulacak rapor, halkımız ve ilgili paydaşlarımızın değerlendirmelerine açılacak, değerlendirmelerin ardından uygulanmak üzere eylem planı haline getirilecek. Hepinize geldiğiniz için teşekkür ediyor, çalıştayda görüşmek üzere iyi günler diliyorum” açıklamalarında bulundu.

KOCAELİ MUHTEŞEM BİR ŞEHİR

Ardından Başkan Tahir Büyükakın, “Grupların ortak akılla hareket ettiği zaman tek tek yapılan işler çok daha verimli olacaktır demiştik. Kocaeli gerçekten muhteşem bir şehir. Sadece sanayi şehri değil. İki denizimiz, bir gölümüz var. Adalarımız var. İnşallah bu çalıştayımızda Kocaeli turizmine katkı sağlamış oluruz. Ben emeği geçen, katkı sunan herkese, her kurum ve kuruluşa çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KUZEY MARMARA, TRAFİĞİ RAHATLATACAK

Yaz ve kış turizminin bulunduğu Kocaeli’de her sezon yaşanan ulaşım sıkıntısı ile ilgili soruya yanıt veren Vali Aksoy, “Kocaeli trafiğini sadece Kocaeli kentiyle değerlendirmek mümkün değil. Bu anlamda Kuzey Marmara Otoyolu yapılıyor. Tamamlandığında trafiğimiz ciddi manada rahatlayacak. Kandıra Yolu bildiğiniz gibi yapım aşamasında. Kamulaştırma işlemleri devam ediyor” dedi. Ardından söz alan Büyükakın, “ Kartepe’ye duble yol yapma gibi bir şansımız yok. Bu algının da değişmesi lazım. Bir yol sıkıştığında biz oraya bir yol daha eklersek trafik orada daha çok sıkışır” açıklamalarında bulundu.

02 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?