Hizmet İş'ten belediyeye sert sözler

Hizmet iş sendikası Kocaeli Şube başkanı İdris Ersoy İzmit belediyesindeki sendikal süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ersoy yaptığı açıklamada; “ İzmit belediye başkanı sayın Fatma Kaplan Hürriyet’in hem seçimden önce hem seçim sonrası kamuoyuna ve bazı basın yayın organlarına verdiği demeçte, işçilerin sendikal tercihlerine karışmayacağını, hiçbir sendikanın tarafı olmayacağını ve yetki alan sendika ile masaya oturacağını ifade etmesini çalışanlar ve bizler tarafından olumlu karşılanmıştır. Ancak özellikle sendikal mücadele ile işçileri üye yapamayacağını anlayan malum sendika taktik değiştirmiş, işverenlerle belirlediği kişileri  istifa etmesi ve kendi sendikalarına  üye olması karşılığında amir yaptırmış, bunlara 31 Mart yerel seçimlerinden sonra işe alınan bazı kişilerinde  işyerlerinde amir yapılmasıyla, işçiler üzerinde baskı kurarak kendi  sendikalarına üye yaptırılmak istendiğini  görüyoruz. Bu da yetmezmiş gibi kendilerine devrimci sendika diyen bu malum sendika, kendi yönetim kurulu üyesini işyerinde amir olarak atamış, bu kişi işverenin adını kullanarak işçileri kendi sendikalarına geçirmek için baskı oluşturduğunu da esefle izliyoruz.

 

 DAVA AÇACAĞIZ

Yıllardır bizlere iş verenci sendika diyen zihniyetin aslında nasıl işverenin da kendisi olduğunu işçilerimiz bugün çok daha net görüyorlar. İşverenin arkasına sığınan, güney Doğuda terör örgütü yandaşlarıyla kol kola yürüyen, işten atılan şehit yakınları için işverenin yanında duran bu sözde sendikanın işçilere verecek hiçbir şeyi kalmamıştır. İşçilere baskı yapan bu sözde amirlere ve bunlara bilerek müsaade eden belediye yönetimini tek tek tespitini yaptığımızı, anayasanın 51.maddesine aykırı hareket eden ve TCK’nın 117-118. Maddesini ihlal eden bu kişilere dava açacağımızı ve bu suçu işleyenlerin 1 ile 3 yıl arasında ceza alacağını hatırlatıyor, tekrar sözde sendikaya işverenin arkasına sığınarak sendikacılık yapmamalarını tavsiye ediyorum.” dedi.      

 

                                                               

 

01 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?