Tahir Büyükakın, “İnsanlar binalardan dolayı öldü”

1-3 Ekim tarihleri arasında iki yılda bir düzenlenen Marmara Uluslararası Kent Forumu / Marmara Urban Forumu(MARUF) İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

Marmara Uluslararası Kent Forumu tarafından organize edilen uluslararası platforma katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, ‘21’inci Yüzyıl Kent Vizyonları’ sempozyumunda ilimizi ilgilendiren 17 Ağustos 1999 Marmara depremi hakkında da açıklamalarda bulundu. Deprem ile ilgili yöneltilen soruya Büyükakın, “1999 depreminde evin dışında olan 1 kişi depremden öldü. Diğer insanların tamamı binalardan dolayı öldü” dedi.

“BÖLGELER ARASINDA ENTEGRE SAĞLANMALI”

Açılış konuşmasını yapan Başkan Tahir Büyükakın, “Bizim yaklaşımımız problemli. Bütüncül bir yaklaşımla olaylara yeniden bakmalıyız. 2 şeritli bir yolda 3 şerit ekleyince trafik çözülür diye düşünüyoruz. Ama öyle değil, 3 şerit eklenince ilave trafik sıkıntısı yaşıyoruz. Ulaşım, trafik ve güvenlik gibi entegreli konuları havza planı ile ele almalıyız. Şehirlerle bölgeler arasında entegreyi sağlamalıyız. Tek bir belediye olarak sürdürülebilir kalkınma planlarına ulaşmak mümkün değil. Havza planında çalışırsak sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

“2 BİN 500 BİNA YIKILACAK”

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli ile civar şehirlerden de hissedilen 5,8’lik deprem sonrasında yaşanılanlara dikkat çeken Büyükakın, “1999 depreminde evin dışında olan 1 kişi depremden öldü. Diğer insanların tamamı binalardan dolayı öldü. İnsanlarımızı deprem öldürmedi, binalar öldürdü. Kocaeli’de depremin ardından gerekli çalışmalar yapıldı. Zemin ve binalar taramadan geçildi. 2 bin 500 binanın yıkılması gerektiği ortaya çıktı. Yıkım süreci devam ediyor. Yıkımı yapılması gereken binalar yıkılıyor. Güçlendirme yapılan binalar var. Bu binaların 2’nci kez taranması gerekiyor. Çevre ve Şehircilik bakanlığının bu konu ile ilgili bir çalışması var. Son yaşanan deprem bize bunu bize hatırlattı” dedi.

01 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?