Tahir Büyükakın,“Şehirlerdeki mutluluk gayrisafi hasılası düşüyor”

1-3 Ekim tarihlerini kapsayan Marmara Uluslararası Kent Forumu açılışı yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “şehirlerdeki mutluluk gayrisafi hasılası sürekli düşüyor” dedi.

Uluslararası ölçekte iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Kent Forumu / Marmara Urban Forumu (MARUF)’nun açılışı İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 25 ülkeden 200’den fazla konuşmacı ve 3000’den fazla katılımcı ile bilgi, deneyim ve olanak paylaşımına katkı sağlayan uluslararası forum başladı.

“DETAYDAN İBARET KALACAĞIZ”

Forumun açılış programında konuşan Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Batıda gelişen üretim teknikleri, doğuda tahrip edilen göç, denize atılan pet şişe, havaya karışan karbon monoksit, sokaklarımızı işgal eden otomobiller, kimsesizler, çaresizler, yoksullar, yok olan hayvan nesilleri, plastik yiyen balıklar, psikolojik ve sosyal denge arayan milyarlar, bizim, hepimizin kaderidir. Ya bu kadere bütün insanlık olarak yön vereceğiz ya da havasız, susuz, renksiz bir hayatın içinde detaylardan ibaret kalacağız” şeklinde konuştu.

“MUTLULUK GAYRİSAFİ HASILASI DÜŞÜYOR”

Sözlerine devam eden Büyükakın, “Modern şehircilik anlayışı bütün boyutlarıyla varlık sebebini kaybetmiştir. İnsanın kendiyle, çevresiyle, dünyayla, diğer insanlarla ilişkisi, şehirlerde büyük bir imtihan vermektedir. Çok üretiyoruz, çok tüketiyoruz, bir yerden bir yere, bir yerden her yere, dilediğimiz zaman gidiyoruz. Demir rayların, suların, havanın üzerinde seyahat ediyoruz. Elimizde telefonlar, varoluş bilgisine anında ulaşıyoruz. Okullarımız, iş yerlerimiz, evlerimiz insanlık tarihinin en konforlu yerleri. Bütün bunlar mutluluğumuzu arttıracakken, şehirlerdeki mutluluk gayrisafi hasılası sürekli düşüyor” dedi.

“ÇEVRE AHDİMİZİ YENİLEYECEĞİZ”

Konuşmasının devamında planlama ve altyapı sorununa da değinen Büyükakın,“Planlamadan konuşacağız, altyapı ve ulaşımdan bahsedeceğiz, kentsel, endüstriyel dönüşümü anlatacağız, şehirlerimizin benzersiz olması için şartları tartışacağız, teknolojinin şehirlerimize nasıl akıl katacağını inceleyeceğiz. Çevremizle ahdimizi yenilemenin yollarını arayacağız. Her bireye, toplumun her kesimine ulaşması gereken hizmetleri değerlendireceğiz. Binalara ve arabalara daha az, insanlara daha çok yer ayırmak için stratejiler geliştireceğiz. Yönetime katılımın araçlarını ve yöntemlerini geliştirmeye kafa yoracağız. Şehir yönetimlerinin entegrasyonu, kaynakların efektif kullanımını, yönetimde şeffaflığı ele alacağız. Şehirlerin daha fazla değer üretmesi için ortak akıl geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“AYNI GÖKYÜZÜNÜN ALTINDAYIZ”

Yaşadığımız şehirlerin ve şartların farklılık gösterdiğini vurgulayan Büyükakın, “Farklı şartlarda yaşıyoruz, ancak hepimiz aynı havayı soluyor, aynı suyu içiyor, aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz. Yani bir birinden ayrılamayacak bir kaderimiz var. Şehirlerimizin kaderi dünyanın kaderidir. Bu kader ayrılmaz bir bütündür. Batıda gelişen üretim teknikleri, doğuda tahrik edilen göç, denize atılan pet şişe, havaya karışan karbon monoksit, sokaklarımızı işgal eden otomobiller, kimsesizler, çaresizler, yoksullar, yok olan hayvan nesilleri, plastik yiyen balıklar, psikolojik ve sosyal denge arayan milyarlar, bizim, hepimizin kaderidir. Ya bu kadere bütün insanlık olarak yön vereceğiz ya da havasız, susuz, renksiz bir hayatın içinde detaylardan ibaret kalacağız. Bu forum şehirlerin, dolayısıyla insanlığın kaderine Türkiye'den bir katkı verme iradesidir. Niyetimiz hayırdır, inşallah akıbetimiz de hayırdır. Mutlu şehre giden yollar açmak dileğiyle tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

01 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?