Pişmaniye Festivali'nde Manuş Baba sürprizi

İzmit Belediyesi tarafından bu yıl 3-4-5 Ekim tarihlerinde 11’incisi düzenlenecek olan ‘Pişmaniye Festivali’ basın lansmanı belediye binasında yapıldı. Programda kentimizin sembolüne dair açıklamalarda bulunan Hürriyet, “İzmit Belediyesi olarak sembol tatlımız pişmaniyeyi yurt içinde ve yurt dışında daha tanınır hale getirmek ve beraberinde büyük bir pazar yaratma çabası içerisindeyiz” dedi.

Diren Çelik
Diren Çelik Tüm Haberleri

İzmit Belediyesi Meclis Makam Odası Toplantı Salonu’nda yapılan ön tanıtım programına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra İzmit İl Kültür Müdürü Dilek Alp, İzmit Pişmaniyeciler Dernek Başkanı Mustafa Şahin, kentimizin ünlü on bir pişmaniye firması ve basın mensupları katıldı. Kültür sanat etkinliklerinin de yer alacağı programlar kapsamında Vaveyla gösterileri, Doğan Aktaş, Gencer Savaş Bandosu, Mert Sela, Retrobüs gibi ünlü sanatçı ve müzik gruplarının da sahne alacak. Programın finali Manuş Baba’nın vereceği konser ile olacak.

“ESNAFA CAN SUYU OLSUN”

Pişmaniyenin kentimizin sembolü olduğunu söyleyen Fatma Kaplan Hürriyet, “Pişmaniye kentimize özgü bir tatlı olup, ulusal ve uluslararası platformlarda şehrimizi temsil eden bir markadır. Pişmaniye veya diğer adıyla tel helva, Kocaeli yöresinde çok meşhur olan bir tatlı türüdür. Kocaeli’de tüm yöresel şenliklerin, şölenlerin de vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Özgün bir tatlı çeşidi olması, hafifliği, pişmaniyenin il dışında da aranmasını ve ilgi görmesini sağlamıştır. Biz de İzmit Belediyesi olarak bu sembol tatlımızı yurt içinde ve yurt dışında daha tanınır hale getirmek ve beraberinde büyük bir pazar yaratmanın çabası içerisindeyiz. Bir yandan pişmaniyemizi iç ve dış pazarlarda daha etkili pazarlarken diğer taraftan da şehrimizde ki pişmaniye üreticileriyle de birlikte hareket ederek onlarında bu çalışmalardan kazanç sağlamasını istiyoruz. Bu projeler her zaman esnafa can suyu olsun” şeklinde konuştu.

“ÜNİVERSİTEYİ MERKEZLE BULUŞTURACAĞIZ”

Sözlerinin devamında pişmaniye etkinliğinin merkez ile Kocaeli Üniversitesi’ni de buluşturacağına değinen Hürriyet, “Kocaeli Üniversitemizi de dahil ederek planladığımız şenliğimizle, Türkiye’nin dört bir yanından şehrimize gelen gençlerimizle pişmaniye coşkusunu bir arada yaşayacağız. Böylelikle belediye başkanlığı adaylık sürecimizde de vurguladığımız ‘Üniversiteyi Merkezle Buluşturacağız’ sözümüzün başlangıcını gerçekleştireceğiz. İzmit’e göndererek bir anlamda evlatlarını bizlere emanet eden ailelere ve eğitimleri için şehrimizi tercih eden gençlerimize de ne kadar doğru bir karar verdiklerini göstermiş olacağız. Üniversite kaynağını şehre entegre etme niyetindeyim. Bu şenlikte onların da yer alması yeni öğrencilere pişmaniyeyle tatlı bir hoş geldin deyişi olacak” ifadelerini kullandı.

11’İNCİ FESTİVALE 11 FİRMA

Bu yıl 11’incisi düzenlenecek etkinliğe şehirden 11 ünlü pişmaniye üreticisi firma katılacak. Tanıtımda söz alan İzmit Pişmaniyeciler Dernek Başkanı Mustafa Şahin, “Bu zamana kadar birçok festival yapıldı. Ama bu sene ekibin mücadelesini hiç bu kadar yoğun görmemiştim. O inançla da gördüm ki katılım oranı da çok yüksek olacak. Belediye Başkanımıza destekleri için teşekkür ediyorum. Pişmaniyenin tanıtılması ne kadar iyi şekilde yapılırsa üründe vazgeçmek de o kadar zor olur. Tüm vatandaşlarımızı etkinlikte görmek istiyoruz” dedi.

 “İZMİTLİLER MÜZİĞE DOYACAK”

Pişmaniye Şenliği kapsamında yapılacak etkinlikler içerisinde bando gösterileri, karikatür etkinlikleri, pişmaniye yeme yarışmaları, özel çocuklarımızın konserlerinin yanı sıra ünlü sanatçılar da yer alacak. Vaveyla gösterileri, Doğan Aktaş, Gencer Savaş Bandosu, Mert Sela, Retrobüs gibi ünlü sanatçı ve müzik gruplarının da sahne alacağı programın son gününde ise Manuş Baba konser verecek.

30 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Diren Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?