"Varlık fonunun görevi müteahhitlik mi?"

Türkiye Varlık Fonu (TVF) kuruluşunun, İstanbul Finans Merkezi "Projesinin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1,67 milyar TL karşılığında devralınmasına, CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan’dan tepki geldi.

Tahsin Tarhan, “Varlık Fonu, Sayıştay denetimine tabi  tutulmuyor. Özel hukuk hükümlerine göre çalışıyor ve bağımsız denetçiler tarafından denetleniyor.Görevi, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurtiçinde kamuya ait olan varlıkları ekonomiye kazandırmak olan Varlık Fonunu inşaat projelerine ortak etmek, vatandaşın parasını betona gömmek, ekonomik kriz içerisinde olan ülkemize hiçbir katkı sağlamayacaktır. Varlık Fonu müteahhitlik işleri için mi kurulmuştur?” dedi.

3 İNŞAAT FİRMASININ YERİNİ DEVLET ALIYOR

Tahsin Tarhan, “ İstanbul Finans Merkezi Projesi’nde projenin yüklenici firmalarından olan 3 şirket, Ağaoğlu, İntaş ve YDA projeden çekilmek istiyor, Varlık Fonu eliyle devlet “Tamam ben devralırım” diyor.

Zaten bu 3 inşaat şirketinin hangi projelerde yer aldıkları, devlet kaynaklarından hangi kredileri aldıkları ortadayken neden geri çekiliyor. İstanbul Finans Merkezinin açılışı önce 2018’e sonra 2020’ye daha sonra 2022’ye ertelendi. Demek ki devlet destekli şirketler bile bu projenin altından kalkamıyor. Burada zarar ediyor. Bu tabloda Varlık Fonu eliyle inşaat işine girilmesi iş bilmezlikten öte ihanettir.” Dedi.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ BETONA GÖMDÜLER

Tahsin Tarhan, “17 yıllık AKP iktidarlarının sonunda, Türkiye’yi dev bir şantiye alanına çevirdiler. Genç işsizliğin Yüzde 25 olduğu ülkemizde, iktidarın gençlere sunduğu tek istihdam alanı inşaat işçisi olmak.1,67 Milyar Türk Lirasıyla, deprem araştırma ve tedbirleri, teknoloji yatırımları, istihdam sahaları, sanayi teşvikleri, öğrenci yurtları yapılabilecekken, İktidar bu parayı inşaat sıvasına yatırmayı tercih ediyor” dedi.

28 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?