"Biz bu zenginliklerimizle Türkiyeyiz"

Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Gümüşhane Tanıtım Günleri’ dün törenle kapılarını açtı. Törende konuşan Başkan Tahir Büyükakın, "Biz Türkiye olarak hep böyleyiz, horon da bizim halay da. Biz bu zenginliklerimizle Türkiyeyiz" dedi

Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı, dün Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi'nde ‘Gümüşhane Tanıtım Günleri’ etkinliğini düzenledi. Törenle kapılarını açan Gümüşhane Tanıtım Günleri'ne Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Milletvekili Fikri Işık, İlyas Şeker, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, CHP Meclis Üyesi Tahsin Tarhan, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt,  Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Köksal Kara, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, vakıf üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TANITIM FİLMİ İLE BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi ile başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Gümüşhane tanıtım filmi ile devam etti. Sinevizyon gösterisinin ardından başlayan etkinlikte Büyükşehir Belediyesi’ne ait mehteran takımı gösterisi yapıldı.

“KOCAELİ İKİNCİ EVİMİZ”

Açılış konuşmasını yapan Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Köksal Kara, “Kömesiyle, pestiliyle, madenleriyle ve memleketime dair bütün yöresel ürünleriyle ünlü olan Gümüşhane’yi sizler için buraya getirdik. Gümüşhaneli olarak ikinci evimiz Kocaeli’de hem yaşamaktan hem sizlerle olmaktan mutluluk duyuyoruz. Umarım Gümüşhaneli olarak bugün burada, gurbette yaşayan hemşerilerimizi yöresel imal ettiğimiz bütün ürünlerimizle tanıştırmış oluruz” dedi.

“ESAS OLAN HİZMETTİR”

Ardından Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, “Sizleri altın kalpli insanların şehrinden selamlıyorum. Öncelikle dünkü depremden dolayı hepimiz oldukça üzgünüz. 1999’da Kocaeli bu depremi çok içten yaşadı. Hem Kocaeli’de hem ilimiz genelinde bu tür etkinlikleri valilikler belediyeler, vakıflarla beraber iç içe düzenliyoruz. Kocaeli bünyesinde bulunan bütün kurumlarımızla şu an burada Gümüşhane kültürümüzü, folklorumuzu, yöresel ürünlerimizi fuar süresince burada sergileyeceğiz. Şehrimizi bu 4 günlük süre içerisinde en iyi şekilde tanıtmaya çalışacağız. Esas olan hizmettir. Biz de bu hizmeti en iyi şekilde yapacağız” dedi.

“HUZURUN BAŞKENTİ KOCAELİ”

Çimen’in ardından kürsüye çıkan Başkan Tahir Büyükakın, “Az önce folklor takımımız oyunlarını icra ederken de gördük ki bir oyunun içerisinde sanki yüksek noktalardan denizin kıyısına indiler. Aslında biz Türkiye olarak hep böyleyiz horon da bizim halay da. Biz bu zenginliklerimizle Türkiyeyiz. Bize düşen bu zenginliği yaşatmak ve hayatta tutmaktır. Tanıtım günleriyle ilgili sayısız etkinlik gerçekleştirdik. Bir yenisini de şu an burada gerçekleştiriyoruz. Özellikle kültürümüzü sadece tanıtım günleri yapmakla kalmayıp yazılı hale de getirelim. Kültürün yaşatılmasına dair ne barsa kayda alalım ki kaybolmasın. Kocaeli aslında sadece sanayinin değil huzurun da başkenti. Burada Türkiye’ye güzel örnekler sunmak mümkün. Bütün sözlü faaliyetlerin ardından yazılı hale gelmek için çabalayalım” ifadelerini kullandı.

“TOPLUMLAR DEĞERLERİNİ KAYBEDİYOR”

Sözlerine ek olarak Büyükakın, “Toplumlar göçebeden yerleşiğe, sözlüden yazılı kültüre geçerken bazı değerlerini kaybeder. Gelecek nesle bu kültürü aktarmak için Büyükşehir olarak kaynak sağlarız. Kültürel çeşitliliğimizin aslında bizi var eden temel unsurumuz olduğunu görmemiz gerekiyor.  Daha büyük yerleşim alanlarında daha büyük kültürel geçiş olur. Çeşitlilik, farklılıklar varsa orada başka bir sinerji ortaya çıkıyor. Herkes birbirinden bir şey alıp daha fazlasını veriyor. Biz burada birlikte yaşamayı çok güzel öğrendik. Üst kültür oluşturmalıyız. Zenginliklerimizle birlikte değerler de katarak sadece burada yaşıyor olmaktan daha fazla huzur dolu bir kent haline getirmek için hep birlikte çalışacağız. Umarım kültürümüzün zenginliği kardeşliğin artmasına vesile olur” ifadelerini kullandı.

“BAKIŞ AÇIMIZI DEĞİŞTİRELİM”

Daha sonra Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “Bir kenti veya herhangi bir yeri değerlendirirken o şehir için hükümler veririz ama şimdi gördüm ki o değerlendirmeler çok yanlışmış. Bakış açımızı değiştirmeliymişiz. Bunun yanı sıra mükemmel güzellikler de varmış ama biz bakış açımızı değiştirmeliymişiz. Kocaeli’ye 80 vilayet kapısının ardından baktığımızda bütüne mükemmel güzellikler kattığını da görüyoruz” şeklinde konuştu.

“FARKLILIKLAR ZENGİNLİKLERİMİZDİR”

Ardından söz alan AK Parti Milletvekili Fikri Işık, “Öncelikle dün yaşanan İstanbul depreminden dolayı tüm etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Deprem olmasın demek beyhude bir iştir ama depreme hazırlıklı olmak bir görevdir. 1999 depreminden ders çıkaran Kocaeli çok ciddi işler yaptı. Kamu binaları, hastaneler, okullar büyük oranda yenilendi. Eksikler tamamlanıp depremle birlikte yaşama yolunda yolumuza devam ederiz. Kocaeli sadece 81 vilayetimizden gelen insanların değil bütün gönül coğrafyamızdan gelen insanların huzur içinde birlikte yaşadığı muhteşem bir şehir. Sadece 81 il değil şehri var eden bir yapıtaşına özel farklılıklarımız var. Farklılıkları tehdit görmek asla doğru değil. Gümüşhane Anadolu kültürüyle Karadeniz kültürünün buluşma noktasıdır” ifadelerini kullandı.

“MEMLEKET HASRET GİDERİYOR”

Işık’ın ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’nin önemli bir sanayi şehri olmasının yanında ekonomiye katkı sağlayan illerin başında geliyor. Kocaeli ülkenin her yerinden gelen çalışmalar yapıyor. Gümüşhaneliler de ülke tanıtımına ve kalkınmasına destek oluyor. Bu güzellikleri burada tanıtmak bölgenin tanıtımı açısından destek sağlayacak. Gümüşhaneli olup da orayı hiç göremeyen Kocaelililer olarak bu tarz tanıtımlar bir memleket hasreti gidermedir. Bu yüzden bu organizasyon büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

KURDELE KESİMİ YAPILDI

Protokol konuşmalarının ardından bu yıl ikincisi düzenlenen tanıtımda protokol üyeleri sahneye gelerek kurdele kesim törenini gerçekleştirdi. Törenin ardından Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Köksal Kara tarafından organizasyona katkılarından ötürü Başkan Tahir Büyükakın’a plaket takdim etti. Etkinlik protokol üyelerinin fuar alanında bulunan stantları dolaşması ile sonlandırıldı.

27 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?