İMO'dan deprem açıklaması

Marmara Denizi'nde Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin Kocaeli’de de hissedilmesinin ardından bir açıklamada İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut’tan geldi

Depremin ardından değerlendirmede bulunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut, “Bu deprem, ne ilktir ne de son olacaktır. Çare depreme dayanıklı binalarda yaşamak, depreme dayanıklı yapılar yapılmasını teşvik etmek ve yaşadığınız binamızla ilgili endişemiz varsa uzmanımıza danışmaktır” dedi.

“YAPILAR ONARILMALI VE GÜÇLENDİRİLMELİ”

Ülkemizi, kentlerimizi, yapılarımızı olası bir depreme hazırlamak için yapılması gerekenleri anlatan Başkan Bulut, “Mevcut yapılarımızın deprem ve diğer yönetmeliklere uygun şekilde onarılması ve güçlendirilmesi gerekir. Yeni yapılacak olan yapıların proje ve üretim süreçlerini bilim, teknik ve mühendisliği harmanlayan etik ve ahlaki anlayışı yüksek olan yetkin mühendislere teslim etmek gerekir. 17 Ağustos Depremi’nden sonra başlayan ve depremin olumsuz etkilerini yok etmek adına etkili bir yol olan Yapı Denetim Sistemi’nin önemi tartışılmaz. Proje ile imalat arasındaki uygunluğu kontrol eden bu sistem vatandaşlarımızın çıkarlarını, can ve mal güvenliğini korumaktadır” şeklinde konuştu.

“SİSTEMİN İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Açıklamalarına devam eden Bulut, “Ancak her sistemde olduğu gibi Yapı Denetim Sisteminde ki eksikliklerin de giderilip sistemin iyileştirilmesi gerekmektedir. Yapım ve denetim sürecinde bulunan çalışanların (Mühendis, Müteahhit, İnşaat Ustaları vb.) düzenli olarak eğitilmeli ve mesleki yeterlilikleri belgelendirilmelidir. Kentsel dönüşümü; bireysel dönüşümlerden ziyade yasanın amacına yönelik, geniş alanlarda alanın tamamını kapsayacak şekilde yeniden planlayarak daha ferah ve konforlu yaşam alanları oluşturulmalıdır. Vatandaşlarımız “deprem gerçeği” konusunda sürekli bilinçlendirilmelidir” dedi.

“NE İLKTİR NE DE SON OLACAKTIR”

“Saydığımız tüm maddelerde meslek odalarımız bütünüyle aktif ve etkin rol almalıdır” diyerek açıklamalarına devam eden Bulut, “Bu bilgilerin doğrultusunda; bilim ve mühendisliğin ışığından ayrılmadan, etik ve ahlaki değerlere sahip yetkin mühendis ve kişilerle sağlam ve ekonomik yapıları inşa etmeliyiz. Dün İstanbul'da saat 14.00'te şehrimiz Kocaeli’de de hissedilen deprem oldu. Deprem yaklaşık 10-15 saniye kadar sürdü. Kandilli'den yapılan açıklamaya göre depremin şiddeti 6.0 olarak açıklandı. Bu deprem, ne ilktir ne de son olacaktır. Çare depreme dayanıklı binalarda yaşamak, depreme Dayanıklı yapılar yapılmasını teşvik etmek ve yaşadığınız binamızla ilgili endişemiz varsa uzmanımıza danışmaktır” ifadelerini kullandı.

26 Eylül 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?