"Usulsüz idareler hakkında hukuki süreç başlatılacak"

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, bazı kurumlarda idareler tarafından çalışanların dilekçelerinin alınmadığını ifade ederek "Usulsüz uygulamayı alışkanlık haline getirmiş idareler usulsüzlüklerini sona erdirmezse haklarında hukuki süreç derhâl başlatılacak ve Yüce Türk Adaleti önünde hesap verecekler" dedi

İlimizde sağlık hizmet kolunda faaliyet gösteren bazı kurumlarda idarelerin, çalışanların dilekçelerini işleme almadığını, mağduriyetlerine sebebiyet verdiğini ifade eden Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, şubede basın açıklaması yaptı. Çeker, "Usulsüz uygulamayı alışkanlık haline getirmiş idareler usulsüzlüklerini sona erdirmezse haklarında hukuki süreç derhâl başlatılacak ve Yüce Türk Adaleti önünde hesap verecekler" şeklinde konuştu.

"USULSÜZ İŞ VE İŞLEMLERE GİRİŞİLMİŞTİR"

Açıklamasında Çeker, "Dilekçe hakkı Anayasada yer alan bir haktır ve güvence altına alınmıştır. Dilekçe Kanunun da bu hakkın kullanımında mağduriyetlerin önüne geçmek için yetkili makamlarca dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verileceği ve sonucun ayrıca bildirileceği hükmüne yer verilmiştir. Ortada böylesine bir Anayasal hak varken tüm vatandaşlar ve kamu çalışanları dilekçe hakkını rahatça kullanması gerekir. Fakat Türkiye’de hukuk kurallarını bypass etmek için idareler akıl almaz yöntemlere başvuruyorlar. İlimizde sağlık hizmet kolunda faaliyet gösteren bazı kurumlarda böylesine usulsüz iş ve işlemlere girişilmiştir. Anayasayı yok hükmünde sayan başına buyruk usulsüz iş ve işlem yapan idareleri çalışanlar adına Türk Sağlık Sen olarak uyarıyoruz" ifadelerine yer verdi.

"BU DURUM KANUNA AYKIRI DAVRANMAK"

Çeker, "Söz konusu kurumlarda görev yapan kamu çalışanları ve sendika üyelerimiz çalışama hayatında yaşamış oldukları sorunlar, şikayetler, dilek ve temenniler hakkında kuruma dilekçe vermek istediklerinde evrak kayıt da görevli memurlar tarafından dilekçelere evrak kayıt numarası verilmeyerek dilekçeler işleme alınmamaktadır. İdarenin dilekçeyi göreceği ondan sonra işlem yapılacağı gibi ipe sapa gelmez durumlardan bahsedilmektedir. Bu durum açıkça suç işlemektedir. Anayasaya ve kanuna aykırı davranmaktır. Hukuku böyle ayak oyunları ile kenara hiç kimse koyamaz" diye konuştu.

"BİR KEZ DAHA AÇIKÇA UYARIYORUZ"

Çeker, "Dilekçeyi almazsak o zaman cevap vermek zorunda kalmayız gibi bir mantıkla hiçbir kamu görevlisi ve yöneticisi hareket edemez. Kanunlar size alırsanız cevap verirsiniz gibi bir durumdan bahsetmez. Bu durum orman kanunlarında geçerlidir orada da kimsenin dilekçe hakkı da yoktur. Ormanda yaşıyor veya kendinize bir çiftlik kurduğunuz ve bağımsızlığınızı ilan ettiyseniz bunu da çıkın kamuoyuna açıklayın. 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve kanunları ile alakamız yoktur. Biz burayı kel Ali’nin bağına çevirdik istediğimiz gibi at koşturuyoruz' deyin. Buradan bir kez daha açıkça uyarıyoruz hiç kimse ne kanuna aykırı ne talimat verebilir, ne de usulsüz işlem uygulayabilir. Dilekçeyi almamak TCK'nın 121/1. maddesinde tanımlanan dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi suçunu oluşturmaktadır" şeklinde konuştu.

"HUKUKİ SÜREÇ DERHAL BAŞLATILACAK"

Çeker, "Yine, Türk Ceza Kanunu’nun 'Görevi Kötüye Kullanma' başlığını taşıyan 257. maddesinin 1.fıkrası: 'Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır'. Hükmü vardır. Evrak kayıt memurlarına sözel talimat vererek çalışanların dilekçelerini işleme almayarak,'mağdur olmalarına sebebiyet vererek usulsüz uygulamaları alışkanlık haline getiren idareleri çalışanlar adına sendika olarak uyarıyoruz. Usulsüz uygulamayı alışkanlık haline getirmiş idareler usulsüzlüklerini sona erdirilmez ise  haklarında hukuki süreç derhâl başlatılacak ve Yüce Türk Adaleti önünde hesap verecekler" ifadelerine yer verdi.

26 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?