"Atalarımız yaptı Zeybek kaptı"

Bayraktar Köyü halkı, yaklaşık 50 yıl önce ataları tarafından köye yaptırılan çeşmeyi AK Parti Milletvekili Emine Zeybek’in 2015’te restore ettirerek üzerine de merhum eşinin isminin olduğu, “Av. Ali Zeybek hayratıdır” yazısını yazdırdığını iddia etti. Köylüler, “Bu çeşme Ali Zeybek hayratı değildir. Köylünün kendisi yaptı, Zeybek kaptı” dedi

Gülşah YÜCEL - Pınar GÜL TARHAN

İzmit’e bağlı Bayraktar Köyü halkı, 1970’li yıllarda kendi imkanlarıyla köyün girişinde ana yolun üzerine yaptırdığı çeşmenin 2015 yılında AK Parti Milletvekili Emine Zeybek tarafından restore edildiğini ve üzerine de Bayraktarlı olan merhum eşi Av. Ali Zeybek’in isminin yazdırıldığını önceki gün dile getirdi. “Av. Ali Zeybek hayratıdır” yazısının bulunduğu çeşmenin başında konuya açıklık getiren köylüler, çeşmenin restore edildiği dönem İzmit ve Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi olan, İzmit Belediyesi Encümen Başkanlığı ve aynı zamanda AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüten Emine Zeybek’in köye hiçbir katkısının olmadığını da ekledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Milletvekili Zeybek, “Çeşmeyi yaptırmadan önce, çeşme bakımsız ve kapatılmış bir durumdaydı. Ben bu çeşmeyi başka bir yerde de yaptırabilirdim ama kendi köyümüzde olsun istedim” dedi.

“ÇEŞMEYİ KÖYLÜNÜN KENDİSİ YAPTIRMIŞTIR”

Bayraktar Köyü sakinlerinden Nuran Kurşun, “1970’li yıllarda Toputçu tarafından köye su getirdiler. Sonra bu çeşmeyi yaptırdılar. Çeşmeyi yaptıranlar öleli çok oldu. Daha sonra köye Kartepe’nin suyu geldi dediler, bu çeşmeyi kapattılar. Zaten doğru düzgün akmıyordu. 2015 yılında da Milletvekili Emine Zeybek restore ettirdi. Üzerine de rahmetli eşinin ismiyle ‘Av. Ali Zeybek hayratıdır’ yazısını yazdırdı. Bu çeşmeyi köylünün kendisi yaptırmıştır” şeklinde konuştu.

“BAŞKA BİR HİZMET YAPTIRSAYDI”

Köyün sakinlerinden İsmail Kurşun ise, “Bu çeşme Ali Zeybek hayratı değildir. Köylünün kendisi yaptı, Zeybek kaptı. Daha önce üzerinde hiçbir isim yazmıyordu. Sadece yapıldığı tarih yazılıydı. Bu suyu atalarımız, dedelerimiz getirdi. Daha önceden köy şebeke suyu gelince buraya, dışardan gelen su iptal oldu. Çeşme atıl durumdaydı. Sayın Emine Zeybek bu çeşmeyi bu şekilde sahipleneceğine Ali Zeybek’in isminin yaşatılacağı daha farklı bir hizmet yaptırsaydı daha kalıcı olurdu. Atalarımızın yaptığı hizmeti sahiplenmek hoş değil” ifadelerini kullandı.

“BAKIMSIZ VE KAPATILMIŞ DURUMDAYDI”

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan AK Parti Milletvekili Emine Zeybek, “O çeşme kapatılmıştı ve hiç akmıyordu. Taş bir çeşmeydi tarihi bir özelliği de yoktu. O dönem İzmit Belediyesi tarafından köylerde çeşme projesi başladı. Ben de köyümüzdeki çeşmenin maliyetini üstlenerek eşim adına hayrat yaptırmak istedim. Herkes faydalansın diye ben o çeşmeyi yeniden açtırdım. Çeşmeyi yaptırmadan önce, çeşme bakımsız ve kapatılmış bir durumdaydı. Ben bu çeşmeyi başka bir yerde de yaptırabilirdim ama kendi köyümüzde olsun istedim” ifadelerini kullandı.

25 Eylül 2019 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?