Çiğit'e Gazeteci Suriye Çatak'tan suç duyurusu

Gazeteci Süriye Çatak, İsmet Çiğit ve Güngör Aslan hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere bugün Kocaeli Adliyesi'ne geldi.

Geçtiğimiz günlerde Gazeteci İsmet Çiğit'in kaleme aldığı yazıda kadın gazetecilere ağır hakaret ederek cinsiyetçi söylemlerde bulunmuştu. Gazeteci Suriye Çatak bugün Kocaeli Adliyesi'ne gelerek Çiğit hakkında suç duyurusunda bulundu.Gazeteci Suriye Çatak Kocaeli Kadın Platformu, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Sibel Yılmaz ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan ve Kocaeli basın mensupları da Çatak'ı yalnız bırakmadı.


“KİMLİKLERİMİZ, BEDENLERİMİZ ÜZERİNDEN BİZE SALDIRMALARINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Çatak adliye önünde yaptığı açıklamada, “Benim adımı vererek yazdığı yazı için suç duyurusunda bulunmaya geldim. Orada bir köşe yazarı benim adımı kullanarak 13 yıllık meslek hayatımı itibarsızlaştırmaya çalışıyor. İkincisiyse adımı kullanmıyor ancak imada bulunarak hem itibarımı zedelemeye çalışıyor hem de kin ve nefret suçu işliyor. Çünkü beni fişleyerek ya da benim üzerimden, görüşüm üzerinden, kimliğim üzerinden beni ve mesleğimi itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Bu yüzden suç duyurusunda bulunuyoruz. Aynı zamanda kadın arkadaşlarımıza yönelik hakaretleri, benim şahsımın yanında tüm kadınlara hakarettir bence. Bunun üzerinden de bütün kadınlara yapılan şiddeti kınıyoruz. Bu sözlü bir şiddettir buna izin vermeyeceğiz. Başkası yaptığında da suç duyurusunda bulunacağız. Kimliklerimiz, bedenlerimiz üzerinden bize saldırmalarına asla izin vermeyeceğiz" 

“PESPAYE HABERCİLİK ANLAYIŞI”

Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sibel Yılmaz, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “20 Eylül 2019 tarihinde Ses Kocaeli isimli internet gazetesinde ‘Mutlu Yıllar Özgür Kocaeli’ adlı yazısıyla İsmet Çiğit yine kendi meslektaşı olan kadın gazeteciler üzerinden aslında tüm kadınlara hakaret etmiştir. Basın yoluyla kadınları aşağılamış, hedef göstermiştir. İsmet Çiğit’in yaptığı hem basın meslek ilkelerine aykırıdır hem de yaptığı kadına yönelik sözlü şiddettir. Hepinizin bildiği üzere medyanın, kadınlarla ilgili yaptığı haberlerin içeriği attığı manşetler haberi veriş biçimleri aslında kamuoyunda kadınlara yönelik saldırıların, şiddetin, tacizin, kadın hak ve özgürlüklerine yönelik her geçen gün artan nefret dilinin böylesine tırmandığı bu dönemde İsmet Çiğit’in yazısı sadece bir köşe yazısı değil, başlı başına bir suç unsurudur, nefret belgesidir, cinsiyetçi dili yeniden üretmedir. Biz bugün Kocaeli Kadın Platformu olarak bu nefret diline karşı, bu cinsiyetçi anlayışa karşı, kadınlara böylesine rahat bir biçimde sözlü şiddet uygulayabilen bu pespaye habercilik anlayışına karşı suç duyurusunda bulunacağız. Bir kez daha hatırlatıyoruz ki kadınlara dönük her tür şiddetin, aşağılamanın karşısında durmaya, mücadele etmeye, bunu yapanlardan hem yasalar önünde hesap sormaya hem de sokakta, alanda, kamuoyu önünde bu cinsiyetçi anlayışı mahkûm etmeye, teşhir etmeye devam edeceğiz. Şu bilinsin ki ne eşitlikten, özgürlükten ne de haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

25 Eylül 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?