“Karanlık gider, Gezi kalır”

Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle haklarında verilen hapis cezasına tepki gösteren bazı STK temsilcileri düzenledikleri ortak basın toplantısında, “Karanlık gider, gezi kalır” dediler

2013 yılında İstanbul Gezi Parkı’nda ağaçların kesilip yerine bir AVM’nin yapılacağı haberinin alınmasıyla başlayıp kısa sürede tüm illere yayılan ve aylarca süren eylemler Kocaeli’de de sürdürülmüştü. Gezi eylemleriyle ilgili Kocaeli’de 236 kişinin yargılandığı davada 150 kişiye ceza yağdı. Konuyla ilgili Eğitim Sen’de açıklama yapılırken açıklamaya EMEP, HDP, Halkevleri, SYKP ve HDP temsilcileri ve üyeleri katıldı.

“BELEDİYE ŞİKAYETİNDEN VAZGEÇTİ”

Ortak basın açıklamasını okuyan Halkevleri Şube Başkanı Tolga Köse, “2013 Gezi direnişi sırasında eylemlerde belediye mülkünün zarar gördüğünü iddia eden dönemin AKP'li İzmit Belediyesi şikayetçi olmuş, meydana gelen zararın ödenmesini talep etmişti, dün 66. celsesi görülen karar duruşmasında ise belediye şikayetinden vazgeçti. Belediyenin şikayetini geri çekmesiyle davada yargılananlar mala zarar verme suçundan beraat etti. 200'den fazla kişi olarak yargılandığımız bu davada yargılananların neredeyse tamamına ceza verilmesi Gezi'nin ateşinin hala ne kadar canlı, Gezi'den duyulan korkununsa ne denli mevcut olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

“150 KİŞİ CEZALANDIRILDI”

Devamında Köse, "Yasa dışı eyleme katılma", "dağılmamakta ısrar etme", "direnme"," kamu görevlisine görevini yaptırmama" gibi suçlardan yargılandığımız bu davada 150 kişi cezalandırıldı. 150 sanık için toplamda 98 yıl hapis cezası verilirken, 17 sanık için 82 bin 400 TL para cezasına hükmedildi. Pek çok arkadaşımız için lehte olan hükümler uygulanmadı, cezalar ertelenmedi, indirime gidilmedi” açıklamasında bulundu.

“CEZALAR BİZİ ŞAŞIRTMADI”

Köse, “Verilen cezalar kimi arkadaşlarımız için 3,5- 4 yıla kadar varırken yağdırılan bu büyük cezalar bizi aslında şaşırtmadı. Çünkü bizler 2013 yılında Türkiye'nin dört bir yanında sokağa dökülen, ağacına, şehrine, kent meydanına ve en nihayetinde yaşamına sahip çıkan yüz binlerce insan olarak bugün de mücadele ediyoruz ve tüm bu değerlere aynı iradeyle sahip çıkmaya devam ediyoruz” İfadelerini kullandı.

“MÜCADELEMİZDEN ALIKOYAMADILAR”

“Gezi'den bu yana bu memlekette yaşadıklarımız sayılacak, sıralanacak gibi değil” diyen Köse, “Nice baskılar, yasaklar, kayıplar, ihraçlar hatta katliamlar yaşadık ancak bunların hiçbiri bu memleketi sevenler, sahiplenenler ve bu memleketin tüm değerleri için mücadele eden bizleri bu mücadeleden alıkoymadı” sözlerini kullandı.

“O KORKUYU ANLAMAK YETERLİ”

Devamında Köse, “Bugün iklim krizine karşı kent meydanlarını dolduran çocuklar, yaşamlarına en militan haliyle sahip çıkan kadınlar, memleketin barış çığlığı olan hocalar kısacası emeğimizi, kentimizi, memleketimizi sahiplenen bizler aynı kararlılıkla burada durmaya devam ediyoruz. Gezi'den bu yana yaşananları ve tüm bunlar karşısında bizim tavrımızı ve bu mücadeleyi bir an olsun bırakmayışımızı şöyle bir akla getirmek bile Gezi'den duyulan korkuyu anlamak için yeterli” diye konuştu.

“GEZİ RUHU CEZALANDIRILDI”

Bu dava ile ceza alan 150 kişinin değil, tüm Gezi ruhunun cezalandırılmak istendiğini ifade eden Köse, “Ancak yine biliyoruz ki Gezi'de sokaklara dökülen yüzbinlerce insanın öfkesi Geziden bugüne yaşananlarla daha da diri. Milyonlarca insan ekonomik krizle ve geçim kaygısıyla boğuşuyor, kadınla her gün sokak ortasında katlediliyor, halkların iradesine darbe vuruluyor. Hayvanlar katledilirken yağma ve talan politikaları tam gaz devam ediyor” dedi.

“KARANLIK GİDECEK, GEZİ KALACAK”

Son olarak Köse, “Milyonların özgürlük, demokrasi talebi bugün olduğu gibi 2013 yılında da haklı ve meşruydu. Gezi'nin yargılanıp cezalandırılması ne bizleri bu mücadeleden alıkoyar, ne de tüm bu çürümüşlüğün içerisinde gittikçe artan homurdanmaların sesini kısar. Biz burada olduğumuz müddetçe Gezi ruhu da bu memleketin her bir köşesinde varlığını sürdürmeye, birilerini hayaletiyle dahi korkutmaya devam edecek. Biliyoruz ki karanlık gidecek, Gezi kalacak” diyerek konuşmasını tamamladı.

24 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?