İzmitli vatandaştan ücretli binişe gelen zamma tepki

İzmitli fabrika işçisi Bahattin Çakırer, geçtiğimiz cumartesi günü bindiği halk otobüsünde ücretli biniş tarifesine gelen 50 kuruşluk zamma tepki gösterirken "Eskiden kooperatiflere bağlı otobüslerde ücretli biniş yasaktı. Belediye otobüslerinde ücretli biniş diye bir şey yok. Bu bir rant. Göz göre göre hırsızlık" dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi ( UKOME) tarafından ulaşıma getirilen yüzde 8-10 arasında değişen zam oranı geçtiğimiz cumartesi günü tüm hatlarda uygulanmaya başladı. Yeni tarife kapsamında İzmit şehir içi ulaşım bedeli 2.75'ten 3 TL'ye çıkarıldı. Cumartesi günü Üçyol mevkiinde ikamet eden fabrika işçisi Bahattin Çakırer, Çenesuyu'nda inmek üzere Mehmet Ali Paşa'da bindiği halk otobüsünde, ücretli binişe gelen zamla karşılaşınca tepki gösterdi. Şoförün de kendisine destek verdiğini belirten Çakırer, esnafın da seslerini duyurmak istediğini ifade etti.

ÜCRETLİ BİNİŞE 50 KURUŞ ZAM

Daha önce ücretli binişlerin kabul edilmediği halk otobüslerinde birkaç ay önce ücretli biniş tarifesi uygulanmaya başlamıştı. İzmit'te hizmet veren tüm halk otobüslerinin içinde, 'Ücretli biniş tarifesi 3.50 TL'dir' yazılı tabelalar asılmıştı. UKOME tarafından yapılan zamlara göre ücretli binişler de 4 TL'ye yükseldi. Üçyol mevkiinde ikamet eden vatandaş Çakırer, hafta sonu karşılaştığı durumdan şikayetçi olduğunu dile getirdi.  

"GÖZ GÖRE GÖRE HIRSIZLIK"

Çakırer, "Eskiden kooperatiflere bağlı otobüslerde ücretli biniş yasaktı. Şimdi de bunu yasal hale getirmişler. Daha düne kadar 3.50 TL olarak talep ettikleri ücretli binişlere 50 kuruş zam gelmiş. Belediye otobüslerinde ücretli biniş diye bir şey yok. Tahmin ediyorum ki bu bir rant. Bu işin içinde bir rant var. Göz göre göre hırsızlık. Bazı şoförler de bu zammın sıkıntısını yaşıyor. Birilerinin bir şeyleri söylemesi lazım artık" ifadelerine yer verdi. 

"YAŞLILARA AŞAĞILAYICI SÖZLER"

Öte yandan bazı şoförlerin ücretsiz biniş hakkı bulunan 65 yaş üstü vatandaşlar için sarf ettikleri sözleri de eleştirirken "Bazı şoförler 65 yaş üstü vatandaş araca bindiği zaman demediklerini bırakmıyor. 'Tuvalete bile arabayla gidecekler' gibi aşağılayıcı sözler söylendiğine bizzat şahit oldum. Ama kent kartı olmayan insanlardan 4 TL alınırken daha doğrusu hırsızlık yaparlarken sesleri solukları çıkmıyor. Bu bir vebaldir" sözlerini kullandı.

23 Eylül 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?