Hürriyet, Kapanönü'nü yeniliyor

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 'Kapanönü Çarşısı İyileştirme Projesi'ni esnafa sunarak "Kapanönü bizim için önemli bir bölge. Eğer esnafımız beğenirse bu projeye başlarız" dedi

Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi tarafından planlanan 'Kapanönü Çarşısı İyileştirme Projesi' için dün Kapanönü esnafıyla toplantı düzenlendi. Kapanönü'nde yapılan toplantıya İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Başkan Yardımcıları Dilek Yalçın ve Cem Güler, İzmit Kent Merkezi (İKM) Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk, İzmit Belediyesi Koordinatorü Hakan Özkum, meclis üyeleri ve Kapanönü esnafı katılım sağladı. Toplantıda projeden bahseden Hürriyet, projeye başlayabilmek için esnaftan karar vermelerini beklediğini ifade etti.

"EĞER BEĞENİRSENİZ PROJEYE BAŞLARIZ"


Programda konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, "Mevcut durumdaki Kapanönü çarşımız, kentimize yakışmayan karışık bir görüntü oluşturuyor. Esnaflarımızın daha iyi ortamda daha sağlıklı ve dayanıklı ortamda iş yapabilmelerini nasıl sağlarız diye düşünüyorduk uzun zamandır. Etüt Proje Müdürlüğü ile görüşmelerimiz neticesinde hazırladığımız projeyi bayram sonrasında aktifleştirmeyi planlıyorduk. Projenin hazırlanmasından sonra esnafımızla bir araya gelip projeyi etkin hale getirmeyi düşündük. Eğer esnafımız beğenirse bu projeye başlarız demiştik" dedi. 

"ÖZ GÜCÜMÜZLE YAPMAK İSTİYORUZ"

Hürriyet, "Bugünkü programın mahiyeti de öncesinde projenin esnafa anlatılması. Nasıl olacağına, özellikle proje tamamlandığında nasıl görüneceğine dair bir çalışma yaptık. Görselleriyle birlikte bugün sunumunu yapalım istedik. Bu aşamada esnafın soracağı sorular var. Göreve geldiğimden beri her şeyi dışarıya ihale etmek yerine kendi öz gücümüzle yapmanın çok kıymetli olduğu fikrini destekliyorum. Esaslı, bizleri aşan işleri ihale ederiz ancak belediye bünyemizde bu kadar yetenekli mühendis ve mimar arkadaşlarımız varken onların yeteneklerinden de yararlanmamak olmaz diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“AHŞAP HER ZAMAN SICAKTIR”

Sözlerine devam eden Hürriyet, çarşının özgün dokusuna da ayrıca vurgu yaparak ahşap malzemelerin ön plana çıkacağını belirtti. Dükkânların cepheleri yenilenirken, yeni tasarlanan üst örtü ile çarşının daha ferah ve aydınlık bir görüntüye kavuşacağını vurguladı. Hürriyet, “Ahşap her zaman sıcaktır, insana huzur verir. Kapanönü bizim için önemli bir bölge. Projenin detaylandırılma ve ilerleyişinde Fen İşleri, Zabıta Müdürlüğü,  Etüt Proje Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

“ESNAF KARAR VERECEK”

Devamında projeyi tanıtan Mimar Gönül Karademir, “Öncelikle Kapanönü çarşısının konumundan  bahsederek sizlere bilgi vermeye başlamak istedik. Özellikle esnafın en büyük sorununun yağmur yağdığı zaman Kapanönü’nün su altında kalması. Bu sorunu da projede geniş oluklar kullanarak, tıkalı alanlar açılarak ve kirli olan çatı temizlenerek düzelteceğiz. Çatı komple sökülerek ilerlenecek. Önce çatı iyileştirilecek sonra bölgenin dizaynı yapılacak. Projenin sunumu esnafa bırakıldı. Esnaf inceleyip geri dönüş yapacak. Ardından belediye yasal süreci başlatacak” dedi.

PROJENİN İÇERİĞİ KONUŞULDU

Proje kapsamında dükkanlarda ilk olarak cephe yenileme işlemi yapılacak. Yeni tasarlanan üst örtü ile çarşının ferah ve aydınlık bir görüntüye kavuşması hedeflenirken dekoratif aydınlatmalar ve ahşap malzeme ile de çarşı estetik bir görünüme kavuşacak. Kocaeli’nin iklimi göz önünde bulundurularak çarşı bütününde mekanların tamamının güneş ışığından faydalanması amaçlandı. Yapılacak olan ahşap örtüde belli noktalarda açılabilen cam panel kaplama sistemleri kullanılacak. Güneşin konumuna göre çarşının batısındaki cephe ve saçaklarda kullanılan güneş önleyici ahşap kaplama malzemesi ile kontrollü güneş alımı da sağlanabilecek. Projeye ek olarak esnafın kafasında yer alan en büyük soru işareti de projenin yapılmaya başlandığı taktirde ne kadar sürede bitirileceğiyken gerek müdürlük gerekse Başkan Hürriyet, bu konuda da esnafı düşündüklerini vurguladı.

23 Eylül 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?