Canlar ‘SEVGİ’de bir oldu

Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 14'üncüsünü düzenlediği "Sevgide Buluşalım" etkinliğinde Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve beraberindeki 72 can, Erkan Cem-i ve dualarla anıldı, Kocaelili canlar sevgide bir oldu

Büyütmek için resme tıklayın

- PINAR GÜL TARHAN

Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 14'üncüsünü düzenlediği " Sevgide Buluşalım" etkinliği, Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. Her yıl Muharrem ayı nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılım bu yıl da yüksek oldu. Kent protokolünün yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Türk Halk Müziği Sanatçıları Cem Çelebi ve Ender Balkır, orkestralarıyla birlikte deyişler seslendirdi. Ardından Kur-an-ı Kerim tilaveti okundu. Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği’nden Mustafa Dede yönetiminde Erkan Cem-i yapılırken Cem'in sonunda hep birlikte el ele tutuşulup dua edildi. Etkinliğin sonunda katılımcılara aşure dağıtıldı.

KENT PROTOKOLÜNDEN YOĞUN İLGİ

Etkinliğe Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Aydınlık, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AK Parti İl Başkan Vekili Şahin Talus, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Remzi Kaya, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Büyükşehir Belediyesi Cemevleri Koordinatörü Mutlu Beyazgül, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Cemevleri Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ekber İncesu, Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan, cemevi dernekleri ve vakıflarının temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

“MERHAMET İLE MERHAMETSİZLİĞİN DAVASI”

Açılış konuşmasını yapan Kocaeli Cem Evleri Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ekber İncesu, “ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları, Cem Vakfı’nın iştiraki ve Kocaeli Cem Evleri Platformu’nun ev sahipliğinde bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ‘Sevgide Buluşalım Aşure’ etkinliğimize mihman olan tüm canlarımızı, Hz. Hüseyin sevgisiyle, Pir Sultan direnişiyle, Pir Hünkar Hacı Bektaş aşkıyla selamlar, hepinize aşk-ı niyaz ederim. Kerbela’da yaşanan katliam ve insanlık dramı yıl dönümü nedeniyle bugün burada bir aradayız. Kerbela vakası bir iktidar kavgası değildir. Kerbela katliamı aslen bir insanlık davasıdır. Zalim ile mazlumun, onur ile onursuzluğun, merhamet ile merhametsizliğin davasıdır” dedi.

NESLİCAN TAY’I UNUTMADI

Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, “Bugünün anısına şu anda cenaze töreni düzenlenen Neslican Tay kardeşimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Öleceğimi biliyorum ama savaşarak öleceğim diyordu. O da bize mücadele etmeyi öğretti. Kocaeli’den tüm Türkiye’ye çağrımızdır: Gönül köprüsünde gelin sevgide buluşalım. Biz bu ülkede özgürce yaşıyorsak bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Biz bu ülkede bir arada yaşamaya ant içmişiz. Alevilik İslam’ın içinde var olmuştur. Aleviler Türkiye’nin aydınlık yüzüdür. Burada Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız sonsuz teşekkürü hak ediyor. Bizleri yalnız bırakmadınız” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA KARDEŞLİĞE SUSUZ”

Ardından Başkan Tahir Büyükakın, “Dinimiz hoşgörü, sevgi ve barış dini. Anadolu sevgi ve hoşgörü coğrafyası. Dünyanın birçok yeri sevgiye aç ve susuzken, Kocaeli, sevgi medeniyetimizin birikimine bir arada durarak sahip çıkıyor. Bizler asırlardan beri sevgi uğruna savaşanlarız. Dünya kardeşliğe susuz. İşte bir araya gelerek tüm dünyaya örnek teşkil ettiğimiz kardeşlik hareketimiz, bütün bu meseleleri çözecek kadar güçlü bir kaynağa sahip. Bizim yangınlarımız, kardeşliğimizi bölmeye çalışanlara karşı susarsak başlar. Adaletsizliğe boyun eğersek başlar. Hüseynîler gibi bir avuç insan kalsak bile zalim dünyaya karşı yürümezsek başlar. İşte o gün, kaybettiğimiz gündür. Dünyadaki en asil duruş, Hak için, Hak uğruna bir arada olmaktır. Asırlardan beri davamız insanlıktır. Muharremimiz mübarek olsun” dedi.

“SEVGİYİ ÇOCUKLARIMIZA DA AŞILAMALIYIZ”

Son olarak kürsüye çıkan Vali Yardımcısı Suat Yıldız, “Kerbela Şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Birbirimize sevgiyle bakmaya devam ettiğimiz, huzur ve barışı koruduğumuz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ülkemizde bir arada yaşamak için sevgiyi geleceğimizin teminatı çocuklarımıza da aşılamamız gerekiyor. Muharrem Ayımız mübarek olsun” ifadelerine yer verdi.

SEMAHLAR DÖNÜLDÜ, DUALAR EDİLDİ

Ardından 14. Sevgide Buluşalım etkinliğinde, Cem Çelebi ile Ender Balkır ve orkestrası tarafından deyişler söylenecek ve Kur-an-ı Kerim tilaveti okundu. Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği’nden Mustafa Dede yönetiminde Erkan Cem-i yapıldı ve ardından dua ve aşure dağıtımı ile program sona erdi.

22 Eylül 2019 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?