Çepni sözünü tuttu, 5 milyonu bağışladı

26 Ağustos 2016 tarihinde Bizim Yaka Gazetesi, “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” farkıyla hayırsever İrfan Çepni’nin okul ve sağlık ocağı yaptıracağını yazdı.2 okul ve bir sağlık ocağı karşılığı 5 milyon TL bağışla ilgili haberi, kamuoyu protokolün imzalandığı 7 Eylül sabahı Bizim Yaka Gazetesinden öğrendi

Galip Ataman-

17 Eylül 2018’de İrfan Çepni’nin Yahya Kaptan’da 8 Bin Dolar değerinde 4 dönüm arsasını okul yapılmak koşuluyla milli eğitime bağışlayacağı haberini de yine Bizim Yaka Gazetesinde okudu.

10 Eylül 2018’de protokol imza töreninde hazır bulunarak bu hayırlı işe tanıklık eden sevgili Sadun Çetin köşesinde “Dilerim gün gelir, temeller atılır inşaatlar başlar. Sonra okullar tamamlanır ve açılışları yapılır. Ve orada okuyan çocukları gördükçe İrfan ağabey de mutlu olup, gurur duyar” diyerek düşüncelerini paylaştı.

Aradan geçen bir yılda İrfan Çepni, söz verdiği 5 milyon TL’yi bağışlamadığından okul inşaatına başlanamadı.

Sevgili Sadun’un dediği gibi, o gün geldi. Hayırsever İrfan Çepni 5 milyon TL bağış müjdesini milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik verdi.

İrfan Bey, 5 milyon TL’nin 4.5 milyon TL’sini milli eğitim bakanlığı, 500 bin TL’sini sağlık bakanlığı hesaplarına yatırdı.

Yine Sadun Çetin’in dediği gibi önümüzdeki günlerde ihaleler yapılacak, temeller atılacak, inşaata başlanacak.

2 OKUL, 1 SAĞLIK OCAĞI

Bir yıl önce bugünlerde Vali Hüseyin Aksoy ile hayırsever İrfan Çepni arasında imzalanan 5 milyon TL’lik bağış protokoluna göre 2’si ana sınıfı olmak üzere  26 derslikli 2 okul ve bir sağlık ocağı yapılacak.

Okullardan biri İnkılap Ortaokulu yanındaki 10 derslikli Yıldırım MTAL’nin kullandığı ve bir süre önce boşalttığı bina yıkılarak yerine yapılacak.

Diğer okul için 42 Evlerde Jandarma Komutanlığı binası arkasındaki Türk Pirelli İlkokulunun 8 derslikli binasının yeri kullanılacak.

Önümüzdeki günlerde öncelikle Yıldırım MTAL’nin boşalttığı bina yıkılacak yerine yapılacak 26 derslikli okula “Hacı Zehra - Hacı Ahmet Hamdi Çepni İlkokulu” tabelası asılacak.

Türk Pirelli İlkokulunun yerine yapılacak 26 derslikli okulun adı “Hacı Birsen – İrfan Çepni İlkokulu” olacak.

Sağlık Ocağı ise sağlık müdürlüğünce Yenişehir Mahallesi’nde otogara giderken belirlenen arsa üzerinde yapılacak 6 hekimin görev yapacağı sağlık ocağına İrfan Cepni’nin rahmetli kardeşleri “İlhan Cepni-Orhan Cepni” adı verilecek.

Ekonominin iyi gitmediği, doların tavan yaptığı, sanayici ve esnafın zor günler yaşadığı bugünlerde 5 milyon TL’yi geç de olsa bir seferde çıkarıp eğitim ve sağlık için bağışlayarak örnek ve hayırlı bir davranışta bulunan İrfan Çepni’yi kutluyorum.

Allah’tan, rahmetli babası ve annesi ile iki kardeşinin adını yaşatmak üzere 2 okul ve bir sağlık ocağı yaptıran İrfan Çepni gibi varlıklı kullarının sayısını arttırmasını diliyorum.

2019-2020 eğitim öğretim yılının başladığı, okulların açıldığı, öğrencilerin ders başı yaptığı bugünlerde okullarda ki tek tük aksaklıkları özel gayret sarf ederek bulup kamuoyuna eğitimin sancılı başladığını haber yapanları insaflı olmaya çağırıyorum.

Eğitimde yakalanan kalite, akademik başarının yanında sosyal-kültür-sanat-spor alanlarında alınan ödülleri de yazarak öğretmenleri, okul, kurum ve milli eğitim müdürlüğü çalışanlarını motive etmeye davet ediyorum.

19 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?