CHP 316 bin, AK Parti yaklaşık 1 milyon TL’yi kasasına koydu

Yerel seçim çalışmalarını sürdüren siyasi partiler, aday adaylığı başvurularından önemli miktarda kazanç elde etti. Başvuru sürecini tamamlayan partilerden CHP'nin kasasına 316 bin TL girerken, AK Parti'nin kasasına ise şu ana kadar yaklaşık 1 milyon TL girdi

Haber albümü için resme tıklayın

Siyasi partilerde yerel seçimlerde belediye başkanlığı ve meclis üyeliği aday adaylığı başvuru süreci devam ederken, partilere yatırılan toplam başvuru ücretleri de olarak belli olmaya başladı. CHP'de il ve ilçelerde görev alan yöneticiler için 1-26 Ekim, AK Parti'de ise 5- 16 Kasım arasında başvurular alındı. AK Parti’de 5 Kasım'da başlayan meclis üyeliği aday adaylığı başvuruları ise hala sürüyor. Bu süreçte yatırılan başvuru ücretleriyle siyasi partilerin kasası bir hayli dolarken, CHP'de rakam 316 bin, AK Parti'de ise 1 milyon TL'yi buldu. Öte yandan MHP, aday adaylarından herhangi bir ücret talep etmezken İYİ Parti de başvuru sürecini birkaç gün önce başlattı.

ADAY ADAYLARINDAN ALINAN ÜCRETLER

CHP'de başvuru süreci başlamadan önce, büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayından 10 bin, nüfusu 100 bin ve üzeri il ilçeler için 7 bin 500, nüfusu 50-100 bin arasındaki belediye başkanlığı için 5 bin TL alınacağı açıklanmıştı. Nüfusu 15-50 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 3 bin, nüfusu 15 binin altındakiler için bin 500, nüfusu 100 binin üzerindeki ilçelerde belediye meclisi ve il genel meclisi üyeliği için ise 3 bin 500 lira ücret talep edilmişti. Nüfusu 50-100 bin arasındaki ilçelerde belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için 2 bin, 15-50 bin arasındaki yerlerde bin, TL alındı.CHP, aday adaylığı için başvuracak kadın ve genç adaylardan belirlenen rakamların yarısını talep ederken engelli, şehit yakınları ve gaziler ise herhangi bir ücret talep etmedi.

BAŞKAN ADAYLIKLARINDAN 137 BİN TL

CHP'de şu ana kadar Büyükşehir Belediye Başkanlığına başvuran iki aday adayından, toplam 20 bin TL alındı. İlçe belediye başkanlıklarına ise 19 isim başvuruda bulunurken, 50-100 bin arasında nüfusa sahip olan Başiskele, Karamürsel ve Kandıra ilçelerinde başvuran bir engelli aday adıyından ücret alınmazken, bir kadın aday adayından yarı ücret alındı. Diğer 3 aday adayından 5'er bin TL ücret alındı. Diğer ilçelerden Körfez ve Çayırova'da da 1'er kadın aday adayı bulunuyor. Geriye kalan diğer 12 isim ise 7 bin 500 TL ödeme yaptı. Böylece Büyükşehir adayları ile birlikte şu ana kadar toplamda 20 belediye başkan aday adayından 137 bin TL ücret toplandı.

KASAYA 316 BİN 250 TL GİRDİ

CHP'de şu ana kadar 61 de belediye meclis üyesi aday adayı başvuruda bulundu. Bu adaylardan ise 13'ü kadın, 48'i erkek. Yine nüfusa göre oranlanan rakamların toplamı 179 bin 250 TL’yi bulurken, belediye başkan adayları eklenince CHP’de bugüne kadar 316 bin 250 TL toplanmış oldu.

BÜYÜKŞEHİRE İKİ ADAY

AK Parti Kocaeli’de ise yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin TL alınırken, kadın ve genç adaylar, belirlenen aidatların yarısını, engelli adaylar ise dörtte birini ödedi. AK Parti'de ise büyükşehir belediye başkanlığı için 2 aday adayı, ilçe belediye başkanlığı için de 11’i kadın 146 aday adayı başvuruda bulundu. Büyükşehir aday adaylarının ödediği toplam ücret 20 bin TL oldu.

BAŞKAN ADAYLARINDAN 642 BİN TL

Nüfusu 100 bin ve altında olan ilçelerden Dilovası, Başiskele, Karamürsel ve Kandıra’dan biri kadın 41 aday adayı, toplam 67 bin 500 TL başvuru ücreti yatırdı. Geriye kalan 9'u kadın 105 belediye başkan aday adayı 5 bin TL başvuru ücretiyle, toplam 502 bin 500 TL ödemiş oldu. AK Parti'deki tüm başkan aday adaylarından elde edilen miktar 642 bin 500 TL olarak hesaplandı.

YAKLAŞIK 1 MİLYON TL

AK Parti’de devam eden ilçe belediyemeclis üyeliği aday adaylığı için yaklaşık 100 kadarı kadın ve genç, 375 aday adayı başvuruda bulundu. Erkek aday adaylarından 1000 TL, kadın ve genç aday adaylarından ise yarı ücret alınırken, 375 aday adayından toplam 275 bin TL başvuru ücreti alındı. Böylece AK Parti'de meclis üyeliği aday adayları dahil tüm aday adaylarından elde edilen gelir 967 bin 500 TL'yi buldu.

06 Aralık 2018 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Halk Ekmek uygulamasından memnun musunuz?